U

Cep telefonu için taşınabilir şarj aleti yardım

Başlatan undertaker000, 28 Kasım 2013, 16:08:43

undertaker000

iyi günler,

Sizlere bir kaç tane sorum olacaktı.

1.Elimde 3.7V 1200mAh li-on piller var. En az kaç tane kullanmalıyım ki bir telefonu "kullanışlı" olarak şarj edebilsin ?(şarj edeceğim telefon pili 3.7V 3100mAh)

2.Şarj süresini nasıl hesaplayabilirim ? Pilleri paralel olarak çoğaltırsam bu süre nasıl değişir ?

3.Usb'den şarj edecek ve kendisi Usb'den şarj olacak. Buna uygun bir devre önerebilir misiniz ?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar.

undertaker000

en azından ufak tefek bilgiler alsam da olur. kafamda şekillensin diye...

ete

Hangi pil olursa olsun şarj edilebilmesi için belirli bir potansiyel farkının oluşturulması gerekir. Aksi halde pil yeterince şarj olmaz.
Bir li-ion pil 4,2V ile şarj edilir. Bu voltaj kritik bir voltajdır. Azı sorun çıkarmaz ama şarj miktarını etkiler çoğu ise pilin anında bozulmasına sebep olur. Li-Ion pilleri bir şarj mantığı vardır. Pil en azından %80 kapasitesine ulaşıncaya kadar Voltaj serbest ama akım pil akımını geçmeyecek şekilde mümkünse %70-80 oranında bir akımla şarj edilir. Akım %80 seviyesine gelince bu sefer voltaj 4,2V seviyesine getirilir ve akım serbest bırakılır. Elbette bu mantığın sebepleri var. Bunları sıralarsak,
1. kademede voltaj serbest dedik. Zira bu kademede pile ne voltaj verirseniz (aşırı fark oluşturmamak şartı ile) pil voltajı 4,2V tu geçemeyecektir. Bu nedenle serbest olabilir demişler.
2. Kademede akım serbest voltaj sabit oluyor bu kademede de pil yeterince akım depoladığı için yavaş yavaş akım çekme kapasitesi düşecektir. Siz ona 100 Amper akımda verseniz o yalnızca kapasitesinin %30-40'ını çekebilir. Belkide daha azını. Bu nedenle akım serbest bırakılmıştır.

Gelelim Senin fikrine. Tek pil ile bir başka lityum pili şarj etmen zor. Bunun için Voltaj katlama devresi yapman gerekir. Voltajı en azından 4,2V seviyesine çıkarman gerekiyor. Bu durumda en akıllıca yapılacak iş şudur, iki pili seri bağlayarak 7,4V elde etmek ve bunu bir ara şarj kontrol devresine vererek pili şarj etmektir. Aşağıdaki linkte bir şarj kontrol entegresi göreceksin.
Fiyatı pahalı değil. Onu kullanırsan pilde sorun olmadan şarj yapabilirsin.

http://www.expkits.com/?s=urun_detay&urun=mcp73831t_charge_controller.htm

Pillerin paralel yada seri bağlı iken şarj edilmeleri dahada problemli bir iştir. Bozulmaya meyletmiş piller bu gibi durumlarda bütün akımı üzerlerine alırlar ve diğerlerinin şarj olmasını engellerler. Balans devresi denilen tekniklerle bu işin önüne geçilmeye çalışılmış ama doğru dürüst bir şema ben göremedim henüz.

Lityum gerçekten iyi bir pil. Henüz gizemleri tam olarak çözülmüş değil. Ne zaman istersen şarj edebilirsin. Pil bozulmaz deniliyor. Gerçektende 3-5 senelik ömrünü sonuna kadar kullanır bu piller. Şarj Voltajının ömür üzerinde çok etkisi olduğu kesin. Bu yöndeki araştırmalar şunu söylüyor. Pilleri hiç bri zaman %100 şarj etmeyin %80 oranında şarj edilen piller , %100 şarj edilenlere göre daha uzun ömürlü oluyorlar denilmektedir. Bu nedenle yeni nesil Notebooklarda bu özelliği bir seçenek olarak sunuyorlar.
Lityum pilleri hiç bir zaman %100 dolu iken uzun müddet kullanmadan saklamayın diyorlar. En ideal saklama ortamı pil %60 oranında dolu iken imiş. Notbook'u olanlar buna dikkat etsinler.

Ete

undertaker000

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Gayet aydınlatıcıydı.
Diyelim ki ben USB girişini yaptım ve telefonumun pilini şarj ettim. Peki bu aynı girişten pilleri şarj edebilir miyim ? Edebilirsem eğer nasıl ederim ?

Saygılar.

ete

Telefonların şarj kontrol sistemleri kendi yazılımının içindedir. Dolayısıyla siz USB den 5V verdiğiniz zaman kontrol sistemi bunu ayarlayarak voltajın hiç bir zaman 4,2V (hatta 4,15V)'u geçmemesini sağlar.
Seninde aynı şeyi yapman gerekiyor. Verdiğim linkteki şarj kontrol entegresinin data sheet'ine bakmak lazım. 5V giriş voltajını kabul ediyor ise sorun yok onunla bu işi halledebilirsin. Değilse kendin bir şekilde 5V tu 500 ma akım verecek şekilde 4,2V ta düşürüp şarj etmen gerekir.
Telefonlar voltajı hiç bir zaman kısmıyorlar onlar şarj voltajının yada şarj altındaki pil voltajının 4,15 V tu geçmemesine dikkat ediyorlar yalnızca. Bu nedenle şarj işlemi yaklaşık 2-2,5 satte tamamlanıyor. Şayet pile yalnızca şarj için 4,2V verirseniz şarj işi 12 satten fazla sürüyor.

Sonuçta pile hiç bir zaman 4,2V dan dah afazlasının gitmemesini sağlamanız gerekiyor. Nasıl yaparsınız bilemiyorum.

Ete

undertaker000

yani pilleri seri bağladığımda 7.4v elde ettikten sonra yinede 4.2v ile mi şarj etmem gerekli ?

POWER

@undertaker000
ete hocanın verdiği linkteki şarj entegresinden birkaç uygulama yapmıştım.çok verimli,çok sağlıklı çalışıyor.ğiriş voltajı 5-6v yani senin işini görür.tavsiye ederim.

ete

Yazdıklarım senin için bir şey ifade etmiyor galiba. Tekrarlıyorum Li-Ion Pil 2 kademde şarj edilir.
1. Kademde akım sınırlı voltaj serbesttir. 4-12V arasında ne verirsen ver boş bir pil şarj olurken şarj voltajı anında 4V un altına düşer zaten bu yüzden voltaj serbest ama akım sınırlı olmalıdır. Akımı sınırlamazsan pil ne verirsen çeker ve çok ısınıp anında bozulur.
2. Kademde (yaklaşık ilk kademeden 1 saat sonra) volatj 4,2V ta çekilir ve akım serbest bırakılır. Zaten bu aşamaya gelindiğinde pil voltajı yaklaşık 4V seviyelerine gelmiştir. Bu nedenle artık voltajı 4,2V ta sınırlamanın zamanı gelmiş olur. Akım da sınırı kaldırırsın çünki akımda doyuma ulaşmış olur artık fazla versende pil ihtiyacı olduğu kadar akım çeker.
Olay budur.
Bu kadar lafın sonunda pili ne ile şarj edeceğine karar verebilmen gerekir öyle değilmi.

Ete

meftun

Bahsettiğiniz şeylerden ebay'de ve dx.com da var. 7$ gibi bir fiyatı var ve ücretsiz kargo. Bilginiz olsun.

undertaker000

Alıntı yapılan: meftun - 03 Aralık 2013, 02:02:52
Bahsettiğiniz şeylerden ebay'de ve dx.com da var. 7$ gibi bir fiyatı var ve ücretsiz kargo. Bilginiz olsun.
Peki ne diye aramam lazım ?

undertaker000

MCP73831T Şarj Entegresiyle nasıl bir devre yapmalıyım ? ve bu yaptığım devre ne kadar da şarj eder telefonu ve kendisi USBden ne kadar da şarj olur ? (iki pili seri bağladığımızı düşünürsek)

. Kağan

USB 5Volt çıkış verir. Bu nedenle;

1- 5Volt gerilim, 2 pili seri şarj etmeye yeterli gelmez.
2- Usb den yüksek akım çekemezsin. Bu nedenle şarj süresi uzun olacaktır.

undertaker000

Alıntı yapılan: kaganayanoglu - 05 Aralık 2013, 18:33:05
USB 5Volt çıkış verir. Bu nedenle;

1- 5Volt gerilim, 2 pili seri şarj etmeye yeterli gelmez.
2- Usb den yüksek akım çekemezsin. Bu nedenle şarj süresi uzun olacaktır.
5V yeterli olup olmayacağını sordum daha önce ve olumlu yanıt aldım. incelememi istediğiniz şarj aleti de 5v ile çalışıyor. hemen hemen kullanacağım entegreyle aynı mantıkta. daha gelişmişine benziyor. Peki bu aletin devre şemasını bulabilir miyim ? yani biraz taradım fakat bulamadım.

undertaker000

Alıntı yapılan: kaganayanoglu - 05 Aralık 2013, 19:28:31
Bir de şunu inceleyin

http://www.ebay.com/itm/5V-Mini-USB-1A-Lithium-Battery-Charging-Board-Charger-Module-/140826274091?pt=Battery_Chargers&hash=item20c9e6692b
Ayrıca bunu kullandığımda o USB girişine telefonumdan gelen kabloyu takarsam telefonum şarj olur mu ? yani pil aynı şarj olduğundaki gibi takılı olacak.