power led sürme

Başlatan bahdiyarusta, 20 Aralık 2013, 21:46:44

bahdiyarusta

arkadaşlar en kısa yoldan çözmek ıtedım . çizdiğim devre kapalı şemadır. direnç kondansatör gibi ayrıntılara bakmayın lm317 nın çıkısı 12voolt dur. ledler 2.5 volt 1w  resımdekı gibi bi bağlantı yapmayı düşünüyorum. yada 9 sırayı 3erli guruplara bölerek 3 ayrı 317 koymayı da düşündüm bu sistem nasıl olur doğrusu nedir acaba bunu bi şekılde çözmem lazım yardımm edecek arkadaşlar teşekkurler...
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

kotan04

ledler 2.5 volt değil 2.65 volt ile 3.85  volt arası  renklerine göre değişir ayrıca akımı sınırlaman gerekiyor 350 ma olarak yoksa ledler ısınır ve yanar

Min.                Maks.    

Kırmızı             2.65    -    2.95    
Amber            2.65    -    2.95    
Mavi            3.55      -    3.85    
Yeşil            3.85    -    4.15    
Beyaz            3.55    -    3.85    
Sıcak Beyaz    3.55    -    3.85    

ete

Power ledler bildiğim 3,3V ile çalışır ve her biri 350 ma akım çeker.  3 adet seri bağlarsan 3,3 x 3=9,9V eder.
R=(12-9,9)/0,350= 6 ohm ~6,8 Ohm ve en az 4 watt lık seri akım sınırlama direnci kullanman gerekir.
bu durumda her bir hattın 3 adet led taşıyabilecektir. Toplam led adedini yazmamışsın 3 erli 9 sıra dediğine göre 27 adet led var demektir. Bu durumda 3'erli 9 sıra yapman gerekecek. Ama çekilecek akıma dikkat etmen gerek. Zira 9 x 0,350= 3,15 A. verebilen bir trafo kullanman gerekecek. Buda en azından 45-50 watt lık bir trafo demek oluyor. EN güzeli switching 5A /12V luk bir hazır smps almak bence.

Ete

bahdiyarusta

çıkışta toplam 9 tane led olacak . hocam her gurubu 4 erlı serı bağlasam dirençsız . çalışacagını düşünüyorum .
                  - 66 -

ete

Direnç akım sınırlama için gereklidir. Üstelik voltaj 4 adet için yeterli değil. Sen bilirsin.
Ete

bahdiyarusta

- 66 -

Musty89

pt 4115 diye bir entegre var şu anda bende üzerinde uğraşıyorum bir entegre 7 adet led e kadar sürebiliyor. datasheetini incelemeniz öneririm.

mustafa48

Ekteki dosyayı incelemenizde fayda var

timpati

power ledleri diğer ledler gibi düşünmeyin. basitçe seri direnç koymak, onları yanmaktan alıkoymaya yetmez. mutlaka sabit akım kaynağı devresiyle sürmelisiniz.

power ledlerde ısınmayla birlikte akım artar, akımın artmasıyla birlikte ısınma da artar ve bu böyle  devam edince kısa zamanda power ledler bozulur.

sürücü devreleri ya hazır alacaksınız ya da kendiniz yapacaksınız ama mutlaka kullanmanız gerekli yoksa ledleriniz ömrü çok kısa olur.