LCD yazılar Kayboluyor

Başlatan trilian, 12 Ekim 2011, 12:11:10

inventor

trilian,
bakabiliyorsan smps entegresinin rc bacağındaki elemanlara bir bak. Değerleri neymiş. Bir de smps entegresinin adını yaz. Ben sana tetikleme frekansına uygun bir filtre hazırlayayım. Besleme çıkışına takarsın.
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

trilian

Alıntı yapılan: kamil - 15 Ekim 2011, 22:28:45
pic ve lcd nin 5v girişine birer adet 100 mf  yada üstü kondansotör at  öyle dene sigorta ayarlarında problem yoksa devrenden kaynaklanıyordur.
ayrıca lcd nin data bağlatıları ile şase arasına 1n ile 100n arasında her hangi bir değerde  kondansatör baglayarak dene.diyelimki data ayaklarına
önce 1n bağladık sorun devam ediyor o zaman 3n bağla olmadı ise 100n e kadar dene.büyük ihtimalle parazit alıyor herhangi bir elemen çalışınca
devreyi görmeyince aklıma gelenler bunlar.

Bunların hepsi denendi lcd data bacaklarına kondansatör baglarsanız hele elektrolitik olmasyan hemen sapıtıyor.
Sorun kablosuz lcd baglanmadığı taktirde çözüldü çok uzun çalışma süresinden sonra ancak ve ancak bozulma meydana gelmekte
rolelere 220mf 16 volt kondansatör baglandı role çıkışlarına 1000 mf 16 volt kondansatör baglandı 12 volt besleme 1000 mf 16 volt kondansatör 5 volta 220 mf kondansatör baglandı lcd bacaklarına yapılabilecek herşey yapıldı ama malesef sorun hiç bir türlü çözülemedi lcd rw ve rs bacakları ile şase arasına 4.7 k direnç baglandı her bacaga kondansatör baglandı her tür hem elektrolitik hemde normal kondansatör
role ve selenoidler istediği kadar çalışsın lcd bozulmuyor kompresörde filtreleme yok kompresör einhell marka 12 volt lastik pompası dakikada 4.5 lt basan bir pompa
kablosuz pinle baglı lcd de pompa aşırı ısınana kadar lcd de herhangi bir bozulma gözlenmedi kondansatörler büyütüldükçe pic zamanlamayı bitirmeden başa döndü ayrıntılar bunlar arkadaşlar sorunu çözmek ancak 12 volta çok iyi filtreleme ile mümkün diye düşünüyorum bunun için parça eksigimiz var bilinen bir kuvvetli yöntem varsa deneyebilirim.Herkesin ilgisine teşekkürler

est32

başta yazdınız mı hatırlamıyorum nasıl bişeydi ama lcd'yi pil ile çalıştırabilecek şekilde kablosuz olarak yani el terminali ile kullanamaz mısınız? sanırım sorun pic değil lcd ile.
15 liraya bir rf alıcı verici alıp bir tane daha pic ile uzaktan lcd ye yazdırabilirsiniz(tabii cihaz kendi tasarımınız ise).

inventor

Trilian,

Devreni gönderme şansın varsa bakabilirim. Buradaki imkanlarımız oldukça geniş. Sorun ne imiş anlarız. Yaptığımız çalışmalarıda adım adım burada anlatırız
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)