LCD yazılar Kayboluyor

Başlatan trilian, 12 Ekim 2011, 12:11:10

trilian

Sistemimde bir adet 12 volt lastik şişirme pompası (14 amper diye internetten birkaç bilgi buldum) 4 adet röle ve 3 adet selonoid var roleler ve selonoidler sürülü iken lcd çalışıyor pompa çalışınca lcd beyazlıyor altta yazılar sönük ve 2 satır görünüyor (lcd 4x20) besleme 30 amper switcmode adaptör lcd kablolulu ve kablosuz (pinli) denedim kablolu oldugu zaman anında bozuyor pinli denediğimde pompa ve selonoidler ısınana kadar bozulmuyor.selenoidlerde 1000 mf kondansatör kullandım onlar artık bozmuyor pompa üzerinede 1000-den 20000 mf kondansatöre kadar denedim kondansatör büyüdükçe lcd bozulma süresi uzuyor hatta bozulmuyor ama kablolu 25 cm lcd yaptıgımda hep bozuluyor aynı devreden 3 defa baskı yaptım hepsinde bozuluyor sistemde bir parazit var ve lcd ye yansıyor sistemde picte yani bozulma yok o çalışmaya devam ediyor
bunun haricinde topraklama yaptım plakette sogutma yaptım lcd beslemesine kondansatör bagladım değişen birşey olmadı pompayı farklı beslemeden aldıgımda sorun yok artık kafayı yemek üzereyim bana sadece lcd yi stabil yapmanın yolu lazım.
Şimdiden teşekkürler.
Bu devreden daha öncede dizmiştim onda kablolu lcd kullandım o çalışıyor bide kafamı bozan o

inventor

Güzel bir parazit sorunu gibi :)

Ben olsam ne yapardım ?

1. 100 nF kondansatörü hem PIC beslemesine hem de LCD beslemesine en yakın noktadan bağlardım
2. Selenoidlerin besleme uçları arasına 220 ohm direnc ile 47 nf 400 v birkondansatörü seri bağlayıp uçlara girerim. ( 220v beslemeli selanoid olduğunu kabul ediyorum. 12v için 50ohm civarı direnç yeterli )
3. Motor beslemesine paralel 50 ohm-47 nf lık filtrelemeyi yaparım
4. Motorun dış gövdesi ile - besleme ucunu mutlaka kalınca bir kablo ile kısadevre yaparım
5. Motorun besleme ucuna mutlaka ferromanyetik kömür üzerine sarılmış bir bobin koyarım.( Eski radyo kömürlerinin üzerine 1mm izoleli telden 15-20 tur yan yana sararak yapılabilir. )
6. Bu bobinin küçüklerinden pic ve lcd beslemesine mutlaka koyarım. ( Bu filtre bobinleri + besleme hattına seri olarak girilecek )
7. LCD nin kontrast ucunada mutlaka 100 nf civarı bir kondansatör bağlardım.

Bütün bunları yaptığım halde sorun gitmemişse LCD yi değiştirir aynı şartlarda diğeri ne yapıyor bakardım. Sorun yoksa LCD değişikliği ile işi bitirirdim. sorun varsa LCD kablolarını ekranlı kablo ile değiştirir,ekran kısmını şaselerdim.

Akılma gelenler bunlar. Başka bir şey gelirse yazarım onu da
Selam
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

trilian

filtre bobin denedim 100 nf kondansatör denedim lcd diğerinin söktüm denedim başka lcd daha denedim bilgisayar power ından bobin çıkardım pompaya seri bagladım şuan makina kablosuz lcd yaparsam çalışıyor ama neden kablşo kullandıgımda bozuluyor bu kafamı çok karıştırıyor sistem tamamen 12 volt ile çalışıyor.pompaya giden kondansatör büyüyüncede pic program başa alıyor lcd kaybolmasada

inventor

öncelikle reset direncini kontrol edin. Muhtemelen sorun yoktur ama yinde bir bakın.

Büyük ihtimal ile parazit LCD nin data hattından geliyor. Ama emin olmamız lazım. LCD nin montajını direk karta yapın ama besleme uçlarını uzunca bir kablo ile bağlayın. Sonra bunun tersini yaparak data uçlarını kablo ile bağlayın. Sonuçlara bakarak çözeriz olayı
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

3mZ

Arkadaşım ben sırasıyla sana olanları söylüyeyim çünkü sen bu konudan dolayı çıldırdıysan benim intihar etmem gerekir!!!

Röle çekip bırakma durumlarında devre kendi kendine reset çekiyor ekran bozuluyor resetten sonra ekran eski haline gelmiyor röle bazen titriyor bazen titremiyor genelde titrer.

Sorun bu demi

3mZ

est32

konu içinde röle geçiyorsa bi tecrübe de ben yazayım;
Transistörlerin beyzini işlemci pinine doğrudan bağlamayın,arada mutlaka direnç olması gerekiyor.Yoksa röle çat çat çat diye düşük hızda çekip çekip bırakıyor.

ali

sorun besleme kaynaklı görülüyor.besleme hatına arkadasların bahsettigi gibi 100nf kondansatör ve 100mf kondansatar koyunuz.
role konusuna gelince transistörün beyzine işlemcinin pininden gelen hattına 1k direnc ile birlikte beyz ucuyla gnd arasına 4k7 direnc koyunuz .bu rolenizin daha kararlı çalışmasını sağlıyacaktır.

trilian

rolelerde sıkıntı yok bobinlerdede sıkıntı yok kompresör devreye girdiğinde problem
ama switch mode adaptörde 3 vcc 3 tanede gnd var bunları birleştirdim sorun baya azaldı ama genede kablo kullanamıyorum saçmalıyor.aşırı güç çekimi var ama power 30 amper neden yapıyor bulamadım kondansatörler büyük olursa pic resetliyor.ama sorun o değil ekran karışması veya beyazlamadı role çekip bırak.ırken sorun yok 10k dirençle transistör çeiyor 4 tane irf540n mosfet var bunlarda sorun yok.pompa devreye girene kadar kablolu lcd dede sorun yok pompa açılıyor 3-5 sn sonra lcd de parazitlenmeler oluyor sonra ya tamamen kayboluyor yazılar yada lcd beyazlıyor alttan 2 satır soönük okunuyor

trilian

devredeki bütün elemanları söktüm sadece pompayı sürdüm gene bozuyor plakete direk baglayınca şuan sorun yok çok uzun zamanda sorun çıkıyor

rexo

Lcd'in Kontras Trimpotu veya Direncine bakın sorun buna baglı olabilir büyük ihtimal ile ayrıca  Pin bağlantılarını kontrol edin Soğuk lehim  veya temas etmeyen pinler olabilir,

kolaygelsin

tayfun

Mosfetleri değiştirmeyi denedinmi?
İnancın büyük olsun; ama inancınla büyüklük taslama!

trilian

arkadaşlar devreyi 5 kere sıfırdan dizdim sorunsuz çalışan bir makinam vardı.Switch mode adaptör 20 amperdi 2 sinide söktüm iade ettim etmez olaydım.30 amper aldım ve şuan sorunsuz olanda aynı oldu problem adaptör kaynaklı ya bunlarda filtreleme zayıf yada başka bir problem var ana sorun artık belli oldu adaptör imalatı uygun fiyatlı 400-500 vat trafo bulsam beslemeyi bundan yapsam uygun bulabileceğim yer varmı?

trilian

tabiki sonuç itibarı ile sorun switchmode adaptörlerin yapısında ise genede lcd nin çevre koşullarından etkilenmemesinin bir yolunu bulmalıyım

3mZ

Bende bir çözüm bulamadım doğrusu, ama şuna dikkat ettim yaptığım devrelerin çoğunda paket trafo kullanırınm yani baskı devre tipi çünkü genelde sanayi elektriğinde kullanıyorum ne zamanki röleli bir sistem yapayım ve birde lcd olsun devrede sorun başlıyor devre resetlemiyor ama yazılar kayboluyor ekran saçmalıyor ve programın çalışmasınıda bozuyor halen aynı aynı

Herkez gibi bende picin beslemesine en yakn yere 100 nf bağlıyorum devreyi resmen nanofarad çöplüğüne çeviriyorum beslemeyi taş gibi besleme yapıyorum ama sorunum hep ama mutlaka benim kaçırdığım bir nokta vardır elbette bu kadar insan yaptığına göre arkadaşlar ve ete hocamdan ricam eğer ellerinde çalışan ve 220 yi kontrol eden veya bir kontaktörü konrol eden ve halen sorunsuz bir vaziyette çalışan herhangi bir devreniz varsa baskı devre daha iyi olacaktır yayınlamasını rica edicem bu yayınlanacak devre ben ve benim gibi birçok arkadaşa yardımcı olacaktır
saygılar
3mZ

kamil

pic ve lcd nin 5v girişine birer adet 100 mf  yada üstü kondansotör at  öyle dene sigorta ayarlarında problem yoksa devrenden kaynaklanıyordur.
ayrıca lcd nin data bağlatıları ile şase arasına 1n ile 100n arasında her hangi bir değerde  kondansatör baglayarak dene.diyelimki data ayaklarına
önce 1n bağladık sorun devam ediyor o zaman 3n bağla olmadı ise 100n e kadar dene.büyük ihtimalle parazit alıyor herhangi bir elemen çalışınca
devreyi görmeyince aklıma gelenler bunlar.