BT 139 voltaj sorunu

Başlatan beyazıt, 27 Aralık 2013, 22:27:49

beyazıt

hocam saygılar elektrotekno sitesindeki kumandalı dimmeri yaptım sizin vermiş oldugunuz birkaç bilgi var onlara uyarak devreyi yaptım fakat soyle bir sorun oluyor voltaj yarı yarıya kırpılıyor aceba sorun nedir tşk

ete

Bu dimmerin bir sürü özelliği var. Acaba onlardan birine mi takılıyorsun.
Normalde bu alete 4 ayrı buton tanıtman gerekiyor,
1. buton parlaklığı artır butonu
2. buton parlaklığı azalt butonu
3. buton otomatik kapanma modu
4. buton kapat butonu olarak çalışıyor.

1 nolu butona basıldığı zaman sistem yavaş yavaş parlaklığı artırıyor yani dim yapıyor.
2 nolu buton ise parlaklığı kademe kademe azaltıyor (sanırım tam skalayı 10 a bölmüş vatandaş)
3 nolu butona bastığın zaman lamba parlak yanıyor 2-3 sn sonra otomatik olarak sönüyor
4 nolu buton ise yanan lambayı tamamen söndürüyor.

Buton tanımlarken şayet dim yapılsın istemiyor ise ilk 3 buton tanımlamasını aynı butona yap. Sonbuton olarakda kapatma butonunu tanımla. Böylece 2 buton ile yalnızca full aç ve full kapa yapabilirsin.

Devre çok tutarlı değil. Bir iki kusuru var. Birincisi sıfır geçiş algılama sistemi yalnızca 1M üzerinden olmuyor. voltaj fazla geliyor ve tedbir almaz isen ya pic yanıyor yada sistem abuk subuk çalışıyor. Bu nedenle o hattı 22K ile GND ye bağlayarak az da olsa bir gerilim bölmüştüm.

Diğer nokta ise Triac konusunda fazla seçici olması. Her Triac'ı beğenmiyor. Kendi orjinal Triac'ı ve BT139 idi sanırım onu istiyor. Bunlarla bile zaman zaman çalışmamazlık edebiliyor. Bu nedenle triac gate direnci olan 820 ohm kesinlikle 470 ohm seviyesine düşürülmesi gerekiyor. Hatta sorun çıkarmıyor ise 390 ohm yada 330 ohm denenebilir. Ben 470 taktım.

Ete

beyazıt

hocam yazdıklarınızı şimdi okudum dun aksam gate tetikleyen 820 ohmu denmek için kısa devre yaptım tam parlak bir şekilde yandı lamba ayrıca yukardaki bahsetmiş olduğunu 22 k ve 1 mohm dediğiniz şekilde yaptım fakat devre çalışmadı yaklaşık 10 gündür  kulanıyorum sorun çıkmadı gayet verimli bir şekilde çalışıyor tşk

ersangundogdu

Hocam benimde küçük bir sorunum var. Bu devreyi ısıtıcıda kullanmak üzere dijital termostad çalıştırmak için yaptım. Devre çıkışına ampül bağladığım zaman soronsuz çalışıyor. Termostadı bağladığım zaman çalışmıyor (çıkış vermiyor). Ampül ile birlikte termosatdı bağladığım zaman çalışıyor. Sanırım devrenin çıkış vermesi için belli bir miktarda akım çekilmesi gerekiyor. Termostad çok az akım çektiği için devre çıkış vermiyor gibi geldi bana. Bu konuda yorum yaparsanız minnettar kalırım. Saygılar...

ete

Devrede yük olmaz ise triac bacaklarında potansiyel farkı oluşmadığı için direk kesime gidiyor. Yük olmadan bu sistem çalışmaz.

Ete

ersangundogdu

Termostadın çektiği akım devre için yeterli gelmiyor. Bunun için ne yapabilirim?

F®T

termostad neden akım çeksin tam anlayamadım?akımı yük çeker termostad açma kapama yapar.tam anlayamadım heralde.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

F®T

ayrıca triac ve tristörlerde iletimde kalması için bir kilitleme akımı geçmek zorundadır.bu akım düşük olursa triac veya tristör iletime geçmez.sizin yapacağınız devrenizden çekilen akım az ise devre girişine kilitleme akımı geçecek kadar bir direnç ile akım geçirmek.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ersangundogdu

Ferit abi; termostad 220 volt 3 watt. Dolayısı ile triac iletime geçemiyor. Tasarruf ampülü de iletime geçiremiyor. Termostad beslemesine sahte bir yük yapmak amacım. Bahsettiğin direnç bağlantısını nasıl yapmalıyım?

F®T

ersan merhaba ne zamandır görüşemiyorduk.sen bu devre ile tam olarak ne yapmak istiyorsun bu devre ac yi kırparak çıkış voltajını ayarlıyor.dijital termostadı bununla neden besliyorsun.konuyu tam anlayamadığım için soruyorum.

F®T

Alıntı yapılan: beyazıt - 27 Aralık 2013, 22:27:49
hocam saygılar elektrotekno sitesindeki kumandalı dimmeri yaptım sizin vermiş oldugunuz birkaç bilgi var onlara uyarak devreyi yaptım fakat soyle bir sorun oluyor voltaj yarı yarıya kırpılıyor aceba sorun nedir tşk

triac yerine tristör kullanırsan dediğin gibi yarım çalışır.

ersangundogdu

Aslında ben yapmak istediğimi tam yazmadım. Dijital termostad cihazı ile ısıtıcı kontrol edeceğim. Termostad kendi rölesi ile ısıtıcıyı açıp kapatacak. Bu devre ilede termostadı kendim açıp kapayacağım. Ben termostadı açtığımda ortam sıcaklığına göre termostad ısıtıcıyı çalıştıracak yada durduracak. Yapmak istediğim bu ancak termostad triyak için yeterli bir yük değil. İletime geçemiyor. Yarım çalışma olayını Beyazıt yaşamıştı. Geyt direnci değerini düşürerek çözdü.

F®T

sen termostadın beslemesini triac üzerinden almamalısın.termostadını direk 220vac ile besle.ısıtıcınıda uçlarını termostad kontağı üzerinden triac a bağla .bu işin yolu bu.

ersangundogdu

Triac yerine 12 volt röle çektirebilir miyiz acaba?

F®T

bu devre ile olmaz çünkü triac geyt tetiklemesine puls gönderiyorsun.programda değişiklik gerekir.ayrıca röleyi transistör ile sürmen lazım.
ne yapmak istediğini dahada anlamış değilim.bu devre ile 220 vac yi yük uçlarına ayarlı bir şekilde gönderirsin.sende dijital termostad var bununla ortam sıcaklığını ölçersin ve röle çıkışı ile set edilen noktada kontak alırsın.ısıtıcını bu röle kontağı üzerinden bağlarsan ve uçları devredeki lamba uçlarına takarsan şu olur.termostat ile istediğin set noktasında ısıtıcı çalışır.devre ilede ısıtıcının çalışma voltajını ayarlarsın istediğin kadar ısınır.