T

SOUND KOMUTU

Başlatan toys-23, 13 Ekim 2011, 15:53:30

ete

Kalın lık sorun değil inceltebiliriz ama anladığım kadarı ile inceltsek bile istediğimiz ses o ses değil.

Her neyse Inventor bir sinyal şekli verirse üzerinde tekrar düşünürüz.

Ete

inventor

Sinyal şekli aşağıdaki gibi bir şey olmalı. Burada duty oranları ve taşıyıcı frekansı oynanarak tam ses bulunabilir. Taşıyıcı sinyal dediğimiz ( zarf sinyali ) testeredişi olan dalga oluyor. Aslında skopta görünmüyor. Melodi sinyallerinin üst kısmı bu şekilde görülmesini sağlıyor.

İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

ete

Benzer sistemi kare dalgaya uyarladık. Ancak taşıyıcı sinyalin low konumunda ses tamemn kesildiği için sanırım kesikli bir ses üretilmiş oldu. Testere dişinin avantalı sesin kesilmemesini sağlıyor. Ancak bu sinyali benim üretmem için epeyce uğraşmam lazım. Üstelik üretsek bile olup olmayacağı garanti değil. Testere sinyali hiç bir zaman sıfır noktasına gelmemeli ses kesilir yoksa belirli bir seviyenin altına düşmüyor. Mesela 2-5V arasında değişiyor genlik. Bir  Ding dong için değmez uğraşmaya.

Ete

medes

invertor
arkadaşım başta anlatırken olayı gayet güzel açıklamışsın eski bazı çanta amplifikatörlerde yay ile
yapılmış derinlik'ler vardı daha sonraları çok değişik entegreler kullanarak yapılan eko derinlik cihazları şimdilerde bir tek entegre ile yapılmaktadır.yalnız burada anlaşılamayan birşey var üretilen sesin örneklenerek tekrar üretildiği noktaya tekrar döndürülmesidir tabiki tekrar döndürülen örnek örneklenen sesten yüksek ise sonsuz bir dongüye girmektedir bu seviye ayarlanarak istenilen tekrar sayısı elde edilmektedir sesin akış hızını ise devrenin konrol osilatorü
belirlemektedir.frekans yükseldikçe ses derinliğe doğru kaymaktadır.buradan anlaşıldığı şekil
olarak üretilen ding dong frekans örneği şiftregisterlerde örneklenerek elde edilebilinir şiftregister
kaydıma ucuna bağlı osc'nin frekansı ile'de derinlik seviye ayarı yapılır. bende böyle düşündüm
paylaşmak istedim.saygılarımla
medes

toys-23

Aslında sab600 entegresini dıgıtal osilaskopla bi ölçecegim ding dong üretirken belki grafiğini yakalayıp paylaşabilirim diye düşünüyorum.Elimdeki osilaskop godwıll in ve nano saniyeye kadar iniyor birkaç gün seyahete çıkıyorum ama dönünce ilk işim bu olucak.
Ete hocam hemen bırakmayın yine vaktiniz olursa  yardımcı olun lütfen.