T

PIC İŞLEMCİ KULLANILMADAN LCD KONTROLÜ YAPILIRMI

Başlatan TA5AAT, 31 Aralık 2013, 13:27:36

TA5AAT

Sayın ETE hocam ve sevgili Arkadaşlarım konu ile ilgili yardımınıza ihtiyacım var PIC işlemci kullanılmadan LCD ekrana komut verebilirmiyiz  sıvı seviye kontrolü yapmak gerekli bitirme ödevi için hoca ile idialaştım ben olmaz dedim hoca böyle bir işlemin olabilecegini söylemektee yardımlarınız için teşekkürler...

ete

Elektronikte olmaz diye bir şey yok maalesef. Bu dediğin olur ancak nasıl olur onu anlatmak sayfalar alır sanırım.
İşlemci olmadan en ufak bir yaz emrini oluşturmak bile çok meşakkatli bir iş olsa gerek.
Öncelikle bir LCD data sheet'ini incelersen ekrana bir şey yazdırmanın protokolü orada belirtilmektedir.
İşlemci kullanılmayacağına göre yine bir digital sistem oluşturup işlemcinin ekrana "A" harfini yazdırması sağlanabilir.
Bütün bunları sıralı olarak yaptıracak bir sisteme ihtiyaç var. Bu sistem bir clk osilatörü eşliğinde çalışan bir 4017 devresi ve bu devreye bağlı lojik çıkışlar verebilen bir takım entegreler yardımı ile yapılabilir. Yapılır ama oturup araba yapmak daha kolay olur sanırım. Böyle bir sistemin devre şemasını bile oluşturmak 7-10 gün alabilir. Artık yapmayı söylemeyeyim. Ama olmaz değil olur diyorum ben.

Ete

TA5AAT

evet hocam teşekkürler İNADIMDAN vaz geçtim hoca haklı olur demekki..