433 mhz Rf alıcı modül data pinleri

Başlatan Evren Kılıç, 03 Ocak 2014, 19:19:26

Evren Kılıç

merhaba arkadaşlar,
     433 mhz alıcı modüllerde 2 adet data pini bulunmakta, bu konuyu araştırdığımda bazı yerlerde bunların birisi dijital diğeri ise analog output olduğunu okumuştum ama eski modüllerde böyle olduğu yeni nesil modüllerde kullanılmadığı söyleniyor,bu data uçlarının kullanımı nasıl olmalıdır? her iki pin birleştirilip kullanılabilir mi? sadece dijital pin mi kullanılmalı? analog pinin kullanım amacı nedir?
     Aslında  bu soruyu sorma sebebim  mesafe konusunda sorunlar yaşamam anteni uzunda yapsam 17.3 cm de yapsam verimli kullanamıyorum aklıma bu iki pinin kısa devre olması buna sebep olur mu diye düşündüm, alıcı modülü 5 volt ile besliyordum bu besleme gerilimini 8 volta çıkardım ama sonuç hala tatmin edici değil.
     Ayrıca alıcıda bulunan 1,6 ve 7 nolu pinler GND olarak belirtiliyor,bazı datasheet lerde  1 nolu pin besleme GND, 6 ve 7 nolu pinler RF GND olarak ifade edilmiş bazılarında ise bu bu nokta vurgulanmamış, benim devredeki alıcının 1,6 ve 7 nolu pinleri kısa devre ve besleme GND ye bağlı sorun bu olabilir mi siz uygulamalarınızda nasıl bağlantı yapıyorsunuz?
Anten nasıl olmalı? anten olarak tek damarlı iletken veya çok damarlı iletken kullanmak bir fark yaratır mı?
Anten olarak kullanılan kablo düzmü olmalı yoksa daha küçük görünmesini sağlamak için bir tornavida üzerine bobin şeklide sarmak anten performansını etkilermi?
bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
Saygılarımla,

ete

Digital_Out ile Analog_Out birleştirilemez. Birleştirirsen sinyal bozulur. Bir defa mantıklı düşünürsen analog sinyal ile digital sinyalin birleştirilmeyeceğini düşünmen gerekir. Kullanacağın uç digital_Out olanıdır.  Analog uç genelde vericinin mesafesini ölçmekte kullanılıyor. Başka ne işe yarar bilemiyorum.

433 Mhz modüllerde anten boyu hesapla bulunur ve 17,3 cm olmalıdır. Genel fikir verici antenle alıcının aynı yöne bakması gerekir diye bilgi verilir. Anten illaki düz kablo olması gerekmiyor. 0,5mm lik emaye teli 3,2mm çapında bir matkap ucuna 24 tur sararsan Helical anten elde edersin.
Veya 4,6 mm lik bir malzeme üzerine 0,7mm lik emaye telden 14 tur sararak bir başka helical anten elde edebilirsin.
Bunların hepsi 433 Mhz modülleri içindir. Frekans değişirse sarım sayıları değişmektedir.

Hem alıcıda hem vericide bunu aynı yönde duracak şekilde kullanırsan iyi randıman alabilirsin.

Modül besleme gerlimi ne veriliyorsa onu kullanmak gerekir. Fazladan voltaj hem modüle zarar verir hemde ona bağlı pic devresinide bozar. Data sheet'de aksine bir bilgi yok ise yalnızca tavsiye edilen besleme voltajı kullanılmalıdır.
Modül bacaklarında birden fazla GND yada + besleme pini olabilir. Genelde bunlar zaten kendi içinde kısa devredir. BU nedenle bu pinlerin GND olanına en az bir yerden GND ve mümkünse bütün GND bacaklarına şae vermek uygun olur.
+ Besleme pini birden fazlaise birisine bağlantı yapmak yeterlidir. Tabiiki bacaklar kendi içinden kısa devre ise değilse her iki bacağada + besleme verimesi gerekir.

Modülleri üzerinde yer alan bobin trimer veya ayarlı bobinlerin ayarları ile kesinlikle oynanmamalıdır. En ufak bir dokunma bile modül frekansını değiştirebilir buda performans düşüklüğüne yeda hiç haberleşme yapılamamasına sebep olabilir.

Ete

Evren Kılıç

merhaba,
elimde RWS-434N bir alıcı var besleme GND (8. pin) ile RF GND (2 ve 3 nolu pinler) arasında 4 ohm luk bir direnç var sanırım bu iki GND birleştirilmeyecek zaten datashet inde bu gnd birbirine  bağlı degil. http://www.kowatec.com/prod/wen/doc/RWS-434N.pdf acaba diğer rf modüller de de durum aynımı?

ete

Aynı değil. Senin modülde birde digital gnd var sanırım. Detay data sheette olması gerek yokmudur.
Var aslında. Dgnd ile rf gnd yi birleştirmeyin diyor.
Ete

Evren Kılıç

Merhaba erol abi,
Su anda elimde bir tane modül var o da yukarıda datasheet ini verdiğim bir arkadasima yapmis oldudugum devre vardi ama ev icinde haberlesmede sorunlar yasiyormus hatta mesafe 3-4 metre icinde dahi sikintiliymis o alici devreye takmis oldugum  modul nasil hatirlamiyorum istedim onumuzdeki hafta getirecek o zaman birde onu inceleyecegim ama su anda karisik bir durum var yukaridaki datashette rf gnd ile power gnd ayri dedigim gibi aralarinda 4 ohm direnc olcuyorum yani kart uzerinde birbirine kisa devre degil