Akülü Takım Arabası Yapımı

Başlatan gogoce, 17 Ocak 2014, 21:30:33

gogoce

Merhaba Arkadaşlar , Ustalar,

Bu akülü engelli sandalyelerinin taşıma kapasitesi ve menzili konusunda bir fikir sahibi olduktan sonra araştırmalara başladım .
İşyerinde tüm alet araç ve gereçlerimi bir arabaya koyup kimi zaman uzun mesafe  taşımaktayım . İşimin yorgunluğu gerek aracın ağırlığı filan derken bir süre sonra bu araba artık gitmez hale geliyor . Ben bu alet taşıma arabama aşağıdaki motorlardan monte edip 8 yollu ve değeri 5k ile 10k arasında değişen 8 yollu joystick ile ileri-geri sağ-sol hareketi yaptırmak istiyorum . Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum

edindiğim bilgiler şu şekilde

2 motor farklı şekilde kumanda ediliyor . Düz gitmek için 2 motor aynı anda aynı devirde çalıştırılıyor , sağa sola dönüş için ters yöndeki motor hızlanırken diğer motor yavaşlatılıyor . (en iyi örnek tank)

Motorlar 24v dc max 6 amper kapasitede

aküler 12v 33 Ah jel akü

Sormak istediğim şunlar

İşlemci olarak nasıl bir pic kullanmalıyım . aynı anda 2 pwm kullanılabilir mi yoksa tek pwm ile sürülebilir mi?
Sürücü mosfet IRF540 düşünüyorum

Mosfetleri H tipi köprü bağlantı yaparak motorlara enerji vermem gerekiyor mu , yoksa bu güce L6203 dayanabilir mi?

Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

gogoce

Kendim yapmak istememin sebebi  sadece joystick için yaklaşık 300-500 tl , Motor sürücü devre için 800 tl istemektedirler . Acaba ben yapabilirmiyim diye düşünmeye başladım

ersangundogdu

2 motor yerine tek motorlu olan diferansiyeli olan sistemler var. araştırırsanız çıkmasını ucuza bulabilirsiniz. Sürücüsünü 1.5 sene önce 150 liraya almıştık Tek motor, hız kontrollü, ileri geri, 20 amper. 1 pot, 2 buton ile iş biter. Hem montaj kolaylığı olur. Karar sizin tabi.

gogoce

Alıntı yapılan: ersangundogdu - 17 Ocak 2014, 22:00:04
2 motor yerine tek motorlu olan diferansiyeli olan sistemler var. araştırırsanız çıkmasını ucuza bulabilirsiniz. Sürücüsünü 1.5 sene önce 150 liraya almıştık Tek motor, hız kontrollü, ileri geri, 20 amper. 1 pot, 2 buton ile iş biter. Hem montaj kolaylığı olur. Karar sizin tabi.
tek motor düşünmüyorum zaten araştırmama göre motorlar left ve right olarak takım satılıyor . Permormansları ise yaklaşık 10 yıl . hem böyle olursa 360 derece olduğu yerde dönebilecek .

ete

Şu anda o dosyaya bakacak durumda değilim. Akşama bakar söylerim.
Ete

F®T

arabanın aküsü biterse arabayı artık hiç hareket ettiremezsin.neticede motorlar rediktörlü.yapman gereken en güzel şey bence aşağıdaki gibi bir basit araba ile taşımak

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gogoce

Abi günde 1 saat bile calismicak  ayrıca şarj sikintiz yok

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ersangundogdu

Günde 1 saat bile çalışmayacaksa bu kadar emek ve masraf boşuna değil mi? Ama zevk meselesi tabii. İnsan kendini aşmalı, çözüm üretmeli...

gogoce

Hem öğrenme çabası hem kullanislilik birde oldumu kendinin yapmasının verdiği sevinç ve gurur benim için bunu yapmaya deger tabi yapabilirsem

onurinci

motorun rediktörü ve aktarma organları arasındaki atalet momenti,voltajı kessenizde biraz daha yürüme eğilimi gösterecektir.emniyet açısından sıkıntılı bir durumdur.tasarım esnasında fren konusu göz önünde bulundurmanızda yarar var.patronun ayağını ezerseniz pardon kelimesi lügatta asılı kalır.