K

Pic ile role sürme

Başlatan kamil, 17 Ekim 2011, 22:04:39

kamil

Arkadaşlar pic işlemcinin portundan role yi sürmek için ben resimdeki devreyi kullanıyorum.belki işine yarayan olur.
http://etepic.com/resim/uploads/1318891055.jpg

kotan04

ELZEMEFE

Devre  oldukça güzel .. sormak  istediğim  şey bu röleden gelen geri beslemeyi  yani PIC in resetlemesini engelliyo mu _?
yada avanatajı nedir.. oldukça malzeme var çünkü

inventor

Arkadaşın kullanım şeklinde röleye bağlı olan diyot ; ters EMK yı sıfırlama için kullanılmış. Yine röleye bağlı olan kondansatör; transistörün emiter polarmasını bloke etmek için koyulmuş,bir miktarda ters EMK ya faydası olabilir ancak 470 nf bu iş  için biraz fazla. Blok olarak kullanılmış olması daha muhtemel.
Beyz ile şase arasındaki direnç;ideal polarmalı sürme için şart. Bu dirence bağlı kondansatör de ;ufak tefek salınımları almak için kullanılmış. Beyz ucuna bağlı olan diyot bence fazladan kullanılıyor. Sadece beyz sürme direncini biraz daha düşük kullanmanızı sağlar. ( 1k yerine daha düşük ). PIC zaten beslemesinde en ufak paraziti aldığı zaman çalışmayan bir parça. Çıkış uçlarında da parazit olmaz. Bu diyotu pic harici başka devrelerde kullanmak faydalı olur. Arkadaşta sadece PIC için kullanmıyor olabilir.O nedenle koymuştur.

220 mF kondansatör ise ; devrenin blok kondansatörü oluyor. Her röle transistörüne bir tane koymak gereksiz. O kısmı yanlış anlamamak lazım
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

kamil

girişte kullanılan diyot transistör kollektör beyz arası kısa devre olursa kısa devre olan voltajı  diyot katodunda hapseder yani pic portuna kısa devre olan transtordeki voltaj ulaşmaz.
Role çalıştığı zaman pici yada lcd yi bozuyorsa role için picin beslemesi kullanılmaz. role için ayrı besleme kullanılır.

inventor

Alıntı yapılan: kamil - 18 Ekim 2011, 13:42:01
girişte kullanılan diyot transistör kollektör beyz arası kısa devre olursa kısa devre olan voltajı  diyot katodunda hapseder yani pic portuna kısa devre olan transtordeki voltaj ulaşmaz.
Role çalıştığı zaman pici yada lcd yi bozuyorsa role için picin beslemesi kullanılmaz. role için ayrı besleme kullanılır.

Beyz üzerinde 470 ohm direnç olduğu sürece picten en fazla 10-15 ma akım çekilebilir. 25 ma kadar çıkışlar dayandığı için tr. kısadevre olsa bile bir sorun olmaz. ( Pic çıkışını 0 a çekse ve o anda tr. kısa devre olsada durum değişmez. )
Ayrıca çıkış olarak kullanılan bir porta direnç üzerinden 5v vermenizin bir zararı olmaz. Tabii bunları 5v luk kollektör gerilimi için söylüyorum. Yukarıda yazdıklarımda bu şartlar için geçerli.
Röle beslemesini ayırma kosunda da bence beslemenin ayrılması çok fayda sağlamaz. Nihayetinde ortak şaseli bir devre. Bunun yerine optoizolatör çok daha faydalı olur.

Bunlar benim kişisel düşüncelerimdir. Muhtemelen yazdıklarınızı daha önce kullanmışsınızdır. O nedenle olur ya da olmaz demiyorum. sadece ben farklı yollardan hallerdim demek istiyorum.
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

kamil

Değerli İnventor
Evet şu an bu şekilde roleyi kullanıyorum denemediğim devreyi burada vermem. burada transistorün beyzinden pic in portuna parazit kaçıyorda lcd de bozulma oluyor yada pic resetleniyor değil.eğer role picin +5 voltunu kullanıyor ise role çalıştığı zaman küçük zaman aralıgı içinde piç beslemesini
düşürüyor ne kadar düşürdüğünü bu kısa zaman aralığın da ölçemeyiz.bu arada düşen voltajın durumuna göre önce lcd karışır   piç çalısabilir. bu tamamen o anda ki voltajın ne kadar düşdüğü ile ilgili dahada düşerse pic te(sigorta ayarıda önemli) reşetlenir.bu durumda bile(picin beslemesini kullanırken) üstesinden gelinebilir ama buna gerek yoktur. ayrı regüle edilmiş(7805 yada 7812) kaynakla ben bu sorunu aştım.pic için 7805 kullandım role için 7812 kullandım.bu regületör lerin giriş ve çıkışlarında 1000mf kullandım.Pic programı konusunda Ete hocam sağolsun yardım etti.radyo amatörüyüm elimde kendi yaptığım 1kw lık kısa dalga vericisinde bu şekilde sorunu aştım çünkü 1kw güçte 600 volttan fazla rf gücü çevreye yayılıyor bu da buda pic için çok büyük parazit kaynağı.saygılar

3mZ

burada sanırım pnp tr kullandın
3mZ

kamil

Tıransistorün npn yada pnp olması  fark etmez + ile süreceksen npn - ile süreceksen pnp kullanacaksınız.devre  paraziti nereden alır derseniz tabiki
giriş olan uclardan alır.saygılar

est32

tamam arkadaş bundan sonra röle falan kullanmıyom,soğuttunuz beni röleden :)

kamil

Değerli Est ben soğutmak istemedim sadece kendi görüşümü belirttim.Pic in5 voltunu kullanacaksanız resim deki gibi de yapa bilirsiniz.entegrenin
data bacakları  enable  rs  ile  şase arasına 1n,  lcd nin enable ve rs ile şase arasına 4.7n kullanabilirsiniz.

est32

ben şakasına dedim zaten.