rf alıcı verici

Başlatan bahdiyarusta, 20 Ocak 2014, 21:46:55

bahdiyarusta

merhaba.
ete hocann 2 kanallı serı haberleşme devrenı yaptım fakat çalıştıramadım alıcının uzerındekı ayarlı kondansatör var onun ayarı ılr oynamıştım çok az. pıc ıle bır turlu bağlantı kuramıyorum alıcı ıle werıcı arasında bu uyumu nasıl sağlarım osılaskop yok.alıcıya basıyotum tormavıda ıle cevırıyorum ayarlıyorm. bı geliyor. gerı gıdıyor...
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

zeus48

Arkadaşım mrb.  Değişmez kural1.üzerinde ayar  ayarlanabilecek alıcı kullanmıyacaksın. Zaten yeterli donanımın yok.  Üzerinde ayarlanabilecek yeri olmayan  sabit kıristalli alıcı ve vericilerle uğraş

bahdiyarusta

tesekkurler artık oyle yapcaz...
                  - 66 -

ete

Bilmediğin şeylerle oynarsan sonu böyle olur. Oynadığın ya bir trimer yada ayarlı bobin olup alıcı veya vericinin çalışma frekansını daha doğrusu rezonans frekansını belirlemektedir. Son derece hassas cihazlarla yapılan bu ayar sayesinde alıcı ile verici aynı frekansa getirilerek bir birlerini görmeleri sağlanır. Sen birinin ayarını değiştirince verici hanya 'a yolluyor alıcı Konya dan veri bekliyor olmuş. Özellikle RF devrlerinin hiç bir yeri ile oynamayın. Kusuru kendi yaptıklarınızda arayın. Çalışmadığından emin olduğunuz RF devrelerini götürüp yenisi ile değiştirin.

Ete

medes

bahdiyarusta alıcı vericinin ne türden bir cihaz frekans'ını yazmamışsınız ayarlarken sinyal gelip kesiliyor dediğinize göre
ayar'ı metal tonavida ile yapıyor iseniz tornavida trimer'in üzerinde iken ayar yaptığınız'da geliyor tornavida'yı trimer'den
kaldırdığınızda tekrar bozuluyor. ben böyle anladım. Ayar metal olmayan ucunda küçük bakır uc olan plastik tornavidalarla yapılır.
alıcı ayarı için alıcının data çıkışı olarak kullanılan yere bir hasas 5v civarı analoğ voltmetre ile ölçerek rf ayarı yapılır ayar tamam
olduğunda voltmetrede 2v ile 4v arası bir voltaj ölçmeniz gerekir.

bahdiyarusta

Aynne.n oyke oldu tornavida metal uclu onu bir değiştrip ayarlyalım. Tesekkur edrem
                  - 66 -