py2262-pt2272 ile rf alcı verıcı şifreleme ???

Başlatan bahdiyarusta, 24 Ocak 2014, 08:13:17

zeka43

https://ibb.co/phYsdZt
Burda 2. Madde röle çıkışlarını direk sürmeyin filtre ekleyin gibi mi acaba
Çok tutukluk yapıyor tek bir biri hariç diğerlerini Z olarak bıraktım ondanmidir anlamadım

ete

Röle çıkışı direk sürüldüğü zaman verici butonuna basıp bıraktığın zaman röle çeker ve bırakır.
Bazen alıcı verici birbiri ile uyumlu çalışmaz ise sen verici butonuna basılı tutsan bile alıcıdaki röle çeker bırakır-çeker bırakır. İşte bunu engellemenin yolu rölenin sürülmesinde birde röle besleme bacaklarına 220uF kondansatör bağlamaktır. Böylece röle çekince kondansatör şarj olur. Röle bıraktığı anda kondansatör dolu olacağı için röle çekmeye devam eder ve kondansatör boşalınca bırakır. Ancak o bırakıncaya kadar ikinci çekmee emri geleceği için röle kesiksiz çalışabilir.
Bunu yapmanın diğer bir yolu da röleyi süren transistörün base ucuna bir kondansatör bağlamak olabilir. Böylece base ucunda volatj oldukça transistör sürmeye devam edebilir. Bunları denemek gerekir.

Ete

zeka43

Hocam zaten bunun olabileceğini tahmin etmiştim base ucuna kapasite ekleyerek 2 saniyelik bir gecikme yapmıştım bazen oluyor hiç çalışmıyor sorun alicida mi vericide mi henüz çözemedim
Bir arkadaşın merdivenindeki engelli yatay cikip inen sandalyesi için 5mt kısa mesafede olacak sorun değil
Bir ihtimal sorun vericide uzun basmaktan kaynaklanıyor yolculuk 1dk sürüyor
Veya sifrelemede mi hata yapıyorum
Vt bir LED baglayip ne oluyor bakmak lazım

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: zeka43 - 20 Eylül 2022, 10:55:29Hocam zaten bunun olabileceğini tahmin etmiştim base ucuna kapasite ekleyerek 2 saniyelik bir gecikme yapmıştım bazen oluyor hiç çalışmıyor sorun alicida mi vericide mi henüz çözemedim
Bir arkadaşın merdivenindeki engelli yatay cikip inen sandalyesi için 5mt kısa mesafede olacak sorun değil
Bir ihtimal sorun vericide uzun basmaktan kaynaklanıyor yolculuk 1dk sürüyor
Veya sifrelemede mi hata yapıyorum
Vt bir LED baglayip ne oluyor bakmak lazım

Rf ler surekli veri göndermeye çok uygun değil. Muhtemelen sizin rf modülleriniz filtreleme yapıyor ve parazit sinyal olarak algılıyor. Ya datayi çok kısa süre 50ms gibi kesip geri vereceksiniz yada senkron bitinin süresini uzatacaksiniz. Bu da osc direnclerini düşürmek yada yükseltmek ile deneyerek yapın.

Başka bir sorun ise anten den kaynaklı olabilir. Anten boyları 1/4 e göre vericidir 4.5cm alıcıya ise 17.5 cm lik 1mm çapında tel olmalı.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

elektro77

bu filtreyi uygulayın
ektedir.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

zeka43

zeka43

Sayın elektro77 alttaki resimdeki alıcı kartta da lm358 var sizin devre burda varmı diye baktım pek benzemiyor ama yinede sormak istedim buna ilave gibi mi olmuş olacak

zeka43

Sayın İlyas Kaya 17.5cm çeyrek dalga boyu değilmi vericide de aynı boy kullanılsa daha iyi olur diye düşünüyorum yinede servis monitöründe deneyip bildireyim

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: zeka43 - 23 Eylül 2022, 00:19:00Sayın İlyas Kaya 17.5cm çeyrek dalga boyu değilmi vericide de aynı boy kullanılsa daha iyi olur diye düşünüyorum yinede servis monitöründe deneyip bildireyim

Evet yer kazanmak için çeyrek dalga. Verici de yer problemi yok ise tabiki olabilir. Ancak 4.5 cm ile 100mt acik alanda sorun çıkarmaz.

Yukarıdaki resimde anten göremedim sorunun kaynağı anten olabilir mi ?

zeka43

Sorun olabilir diye tekrar satın almıştım bu ilk aldığım

ete

RF verici ve alıcılardaki anten boyu 1/4 Dalga boyu formülü ile hesaplanır ve bu hesaplanan boya RF Modüldeki anten pini ile antenin bağlandığı pad yada nokta arasındaki mesafede hesaba dahil edilir. 433,92 MHz için anten boyu 17,29 cm ~ 17,3 cm dir. Bakır yolların uzunluğu nu 1 cm kabul ederseniz anten boyunuz 16,3cm olacaktır.
Boy hesabı (300.000.000/433.920.000)/4=0,1728429203539823 m ve cm cinsinden 17,28429 ~ 17,3cm şeklindedir.
Anten, Whip denilen tek bir kablodan oluşabileceği gibi helisel (spiral) olarak sarılmış telden yapılarak yerden tasarruf sağlanabilir. Bu tür antenler için modül üreticileri değişik değerler vermektedir. Şimdi,ye kadar gördüğüm değerler şunlardır.
-0,5 mm emaye telden 3,2 mm çapında 24 tur sarılmasını önermektedir.
- yerli UDEA firması ise  22 gauge (0,6439mm) telden 6 mm çapında 14 tur sarılması gerektiğini belirtmektedir.
Bunların ikiside iş yapar bence.

Ete

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: zeka43 - 23 Eylül 2022, 01:57:32Sorun olabilir diye tekrar satın almıştım bu ilk aldığım
Bu arada direnç.net destek kaydı oluşturdum bir hafta oldu daha tık yok

Resimde sağ en üst köşede ANT yazıyor oraya bir kablo bağlayın deneyin. Modulde sorun olduğunu sanmıyorum.

Yukarıda arkadaşlar da anten hesabını vermiş. Satın aldığınız yer nasıl kullanıldığını bilmez onlar sadece satar :)

ete

İnternette aynı modülü arayıp resmine bakınca Anten pad'inin boş bir delik olduğu açık ve net gözüküyor. Verilen resimde ise sanki alttan bir tel lehimlenmiş de ucu üstten çıkmış gibi bir görüntü var. Acaba boşmu yoksa dolumu onu merak ettim şimdi.
Burada bir sorun belirtildiği zaman sorunu etkileyen bir takım destekleyici unsurların var olduğunu en azından ben düşünürüm. Bu konuda da modüle bir Anten bağlı olduğunu varsaydım hep. Acaba gerçek sorun anten pininde bir şeyin bağlı olmamasımıdır çok merak ettim gerçekten.

Ete

zeka43

Sayın Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim anten pini fotoda boş anten yok ama kenara ayirdigim bir modül aynısı olduğu için bunu çekip paylaştım yoksa dalga boyuna göre kesip bağlı hatta vericinin anten boyunu da olması gerektiği gibi yaptım biraz daha iyilesmisti
İlk alıp çalıştırdığınızda sorunlu gibi geldi bana alttaki videyu izledim aynısını yaptım ama şimdi hâlâ bir eksik olabilir mi diye düşünüyorum
https://youtu.be/J6YAV9kcX8E

zeka43