py2262-pt2272 ile rf alcı verıcı şifreleme ???

Başlatan bahdiyarusta, 24 Ocak 2014, 08:13:17

bahdiyarusta

arkadaşlar bu devreyi yaptım fakat 3.şahıslar tarafından kontrol edılmemesı ıcın şifrelemeyi nasıl yapcam bilemedim.
bide çıkışlar bas bırak olarak çalışıyor. bunu bas çalış bas dur  gıbı nasıl yaparım..
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

ete

Her iki entegrenin A0-A7 arası bitleri 3 konumlu olarak şifrelendirilir. Bu bitlerden istediklerini direk GND ye bir kısmını direk +besleme ye ve bir kısmınıda boşta bırakabilirsin. Bir tarafta ne yaptın ise diğer tarafta da aynısını yapman gerekir ki bir birlerini tanıyabilsinler.
Verici kısımda A8-A11 arasıda aslında şifre bacaklarıdır. Ancak buton kullandığın zaman onları buton üzerinden şifrelelemen gerekir.
Sen , A8-A9 da 2 buton kullanmışsın. Basılmayan butonb pini LOW da bekliyor basınca HIGH oluyor. A10 ve A11 ise boşta LOWa çekilmiş durumda. O halde öncelikle diğer taraftaki A10 ve A11 de Low'a çekilmelidir. A0-A7 arasıda diğer taraf nasıl ayarlanmış ise o şekilde ayarlanmalıdır. Boşta bırakılan pinler Z ile ifade edilir High="1" ve LOW="0" ile gösterilince bir örnek şifreleme ben vereyim istersen. %A7....A0 şeklinde dizilerek %10ZZ1101.   Bu şifreyi uygularsan aslında şifre bitlerin şöyle oluyor (12bit)
%00XX10ZZ1101  , burada X ile gösterilenler buton pinlerin oluyor. Butona basınca karşıya yollanacak şifren %001010ZZ1101  diğer butona basınca yollanacak şifren %000110ZZ1101
Umarım anlaşılmıştır.
Bu sistem yalnızca Bas-Bırak şeklinde çalışır.  Toggle çalışması için sisteme birde işlemci ilave etmen yada bir filip-flop (mesela 4013) ilave etmen gerekir.

Ete

rexo

Ete hocanın dediği gibi olacaktır.

Mucit23

Eğer İlk kez PT2272 ile uğraşacaksan Adreslemede Z durumunu yani float konumunu kullanmanı tavsiye etmem. Bacaklar arasındaki lehim kalıntıları veya diğer direnç oluşturacak kalıntılar bacağın konumunu lojik1'e veya lojik 0'a çekebilir. Bu yüzden şimdilik Z durumunu kullanma
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

bahdiyarusta

- 66 -

İlyas KAYA

Ek olarak
"2272 M4" alırsanız geçici çıkış(butona basık tuttuğunuz sürece data verir) ,
"2272-L4" alırsanız kalıcı çıkış (butona basıp bıraktığınızda çıkış vermeye devam eder, tekrar bastığınızda bırakır)

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

bahdiyarusta

hocam aklıma takılan bir durum var. şimdi ben tuşa bastım karşıya  %000110ZZ1111 bu şifreyi gönderdim. alıcıda aynı şekil kodlu sistem normal çalışıyor. peki bnm okuldaki aynı proje üzerine farklı çalışmalar yapan arkadalar da %20 ihtimal ile bnm şifremin aynısını yazdı sonuçta belli bi şeye göre deği bu iş herkez şifreyi kendi belirliyor. o zaman bnm kumandam onun sistemini de kontrol edecek... ve bu proje üzerine çalışşan 30 kişi düşündüğümüz zaman aynı şifre kodlama oranı artıyor. böyle bir durumu nasıl önleyebılırız. o şifre sadece bnm olacak..???
teşekkürler.
                  - 66 -

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: bahdiyarusta - 24 Ocak 2014, 19:35:09
hocam aklıma takılan bir durum var. şimdi ben tuşa bastım karşıya  %000110ZZ1111 bu şifreyi gönderdim. alıcıda aynı şekil kodlu sistem normal çalışıyor. peki bnm okuldaki aynı proje üzerine farklı çalışmalar yapan arkadalar da %20 ihtimal ile bnm şifremin aynısını yazdı sonuçta belli bi şeye göre deği bu iş herkez şifreyi kendi belirliyor. o zaman bnm kumandam onun sistemini de kontrol edecek... ve bu proje üzerine çalışşan 30 kişi düşündüğümüz zaman aynı şifre kodlama oranı artıyor. böyle bir durumu nasıl önleyebılırız. o şifre sadece bnm olacak..???
teşekkürler.

Bu entegreler 8 Bit şifreleme yapar. Yani 255 farklı şifre olabilir demektir. Buda maks. 255 denemede şifre çözülebilir demektir.
Yıllarca Türkiye genelinde kullanılmış bir kumanda sistemidir bu.

Bu iki entegre ile kendinize özgü şifre yapamazsınız. Ancak bir kaç yol vardır.

1- RF alıcı verici frekansını değiştirmek. 315 mhz mesela. Çünkü genelde 433 dür. Aynı şifreyi başkası vermiş olsa bu sefer aynı frekansda data yollaması gerekir.

2- Osilatör drençlerini değiştirmek. Entegrelerinin osilatör drençlerini 3 farklı şekilde kullanabilirsiniz. Data belgelerine bakınız.
3- Diğerleri D0,D1 çıkışlarını kullanıyorsa siz D2,D3 kullanın.

Eğer tamamen kendinize özgü RF iletişim yapmak isterseniz 2 adet PIC ile SERI BILGI gönderip kendi istediğiniz veriyi yollayabilir ve karşı taraftan alabilirsiniz.

Tavsiyem önce bu entegreler ile çalışın. RF data iletişimini çözün. Daha sonra PIC ile kendiniz yaparsınız.

bahdiyarusta

- 66 -

ete

Bir yanlış bilgiyi düzelteyim. Bu entegre 12 bit şifreleme yapar. Her bir bacak 3 ayrı kombinasyonda olabileceği için 3^12 olarak 531.441 değişik şifre ortaya çıkar. Buna yaklaşık 10 seride OSC farklılığı ilave edersen nerdeyse 5 milyon değişik şifre anlamına gelir. Hadi OSC serisini 5e düşürsek bile neredeyse 2,5 milyon rahat farklı şifre kombinasyonu doğar.

Her ne kadar buton kullanılınca şifre bacağı sayısı düşüyor gibi gözüksede aslında butonda bir şifreleme olarak çalışır. Bağlı olduğu bacağa farklı bir konum vererek şifreyi etkiler.

Elbette kullanmasını ve değişik şifre yaratmasını bilirsen pek kolay çözülmez. En azından herkes çözemez.

Ete

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: ete - 24 Ocak 2014, 20:52:44
Bir yanlış bilgiyi düzelteyim. Bu entegre 12 bit şifreleme yapar. Her bir bacak 3 ayrı kombinasyonda olabileceği için 3^12 olarak 531.441 değişik şifre ortaya çıkar. Buna yaklaşık 10 seride OSC farklılığı ilave edersen nerdeyse 5 milyon değişik şifre anlamına gelir. Hadi OSC serisini 5e düşürsek bile neredeyse 2,5 milyon rahat farklı şifre kombinasyonu doğar.

Her ne kadar buton kullanılınca şifre bacağı sayısı düşüyor gibi gözüksede aslında butonda bir şifreleme olarak çalışır. Bağlı olduğu bacağa farklı bir konum vererek şifreyi etkiler.

Elbette kullanmasını ve değişik şifre yaratmasını bilirsen pek kolay çözülmez. En azından herkes çözemez.

Ete

Düzeltme için teşekkür ederim hocam. Ben float olayını tamamen unutmuşum :)

Data bitlerini şifreden saymadığım için ben 12 bit olarak görmüyorum. Çünkü 4 bitlik data pinlerinin tamamını kullanmam icab ediyor.

Kullanmadığımız data bitlerini dediğiniz gibi şifrelemeye dahil edebiliriz.

Saygılarımla.

escapeto

Merhba..
Birşey sormak istiyorum.. 2 adet iki kanallır rf alıcı yaparak kumandasını 4 kanallı verici yaparsak, bu kumandanın 2 kanalını bir rf ye diğer iki kanalını bir rf ye nasıl şifreleriz acaba veya mümkün müdür. Amacım 2 kanal rflerin ayrı olması biri arızalandığında diğerinin kumanda kalabalığı olmadan kullanılabilmesi.. Bir de acemiyim şifreleme olayı anladığım kadarı ile 2272 de ki 1-8 pinler arasını hangiblerini - kutba bağlarsak 2262 deki 1-8 arasındaki pinleri de aynı kutba bağladığımız da şifreleme gerçekleşmiş oluyor. Kaçırdığım nokta hangi butonu hangi kanala şifrelediğimizi nasıl öğreniyoruz ya da belirliyoruz. Ya da ben daha hiçbirşey anlamamışmıyım:) Mesela şu resimlerdeki devreleri yapmayı düşünüyorum.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: escapeto - 13 Nisan 2014, 13:54:02

S:

Merhba..
Birşey sormak istiyorum.. 2 adet iki kanallır rf alıcı yaparak kumandasını 4 kanallı verici yaparsak, bu kumandanın 2 kanalını bir rf ye diğer iki kanalını bir rf ye nasıl şifreleriz acaba veya mümkün müdür.

C:
Evet mümkündür. 2 ayrı alıcı devresinde şifreler aynı verilir. Fakat Data çıkışları ayrı bağlanır.

S:
Amacım 2 kanal rflerin ayrı olması biri arızalandığında diğerinin kumanda kalabalığı olmadan kullanılabilmesi.. Bir de acemiyim şifreleme olayı anladığım kadarı ile 2272 de ki 1-8 pinler arasını hangiblerini - kutba bağlarsak 2262 deki 1-8 arasındaki pinleri de aynı kutba bağladığımız da şifreleme gerçekleşmiş oluyor.

C:
Evet aynen söylediğiniz gibi. 2262 de nasıl ise 2272 de de aynı şekilde olmalı ki DATA çıkışlarından çıkış alabilesiniz.

S:

Kaçırdığım nokta hangi butonu hangi kanala şifrelediğimizi nasıl öğreniyoruz ya da belirliyoruz.

C:

Nasıl ki 1 nci bacak ile 8 nci bacak şifre ve karşılıklı olarak aynı olması gerekiyor ise DATA bacaklarıda benzer şekildedir. Şifreleri aynı olan sistemde PT2262 'nin D0 pini 1 ise PT2272 nin de D0 pini 1 olarak çıkış verecektir.
DATA PINLERİ 13,12,11,10 dur.

Bunu daha iyi anlamak için devrenizde PT2262 butonlarının nereye girdiklerine bakın.

escapeto

Süpersin teşekkür ederim..
O zaman yukarıda verdiğim resimdeki alıcı devresinde data 10 ve 13 e bağlanmış. Yapmam gereken diğer 2 kanallı da data pinlerini 11 ve 12 kullanmak. Şifreleme aynı yapıldığında kumandadaki 10 ve 13 data pinlerinin bağlı olduğu butonlar 1. alıcıyı 11 ve 12 data pinlerinin bağlı olduğu butonlar 2. alıcıyı çalıştıracak. Bu kadar basit ve net anlatılabilir.. Tekrar teşekkürler..
Bir şey daha sormak istiyorum müsadenizle. Bu iki alıcı devre ile 2 adet motor sürmek istiyorum. Motorlar max zorlanmada 1.5 amper çekiyor. H köprü mantığı ile sürülebiliryor şemalardan aladığım kadarı ile. Yanlız orada her iki butona basılması yasaklı koşul diye belirtilmiş.
Benim bunu L293 entegresi ile de yapmam mümkün mü. Orada mesela hem h köprü de hem de L293 entegre devresinde sinyal girişi olarak gösterdiği yerlere 2272 nin data pinleri olan 10-11-12-13 ü direk mi bağlıyoruz. Yani alıcı devresindeki data pini tr ye giriyor oradan röle v.s. ama h köprü ve ya L293 devresi kullanırsam data pinini araya bir şey koymadan direk sinyal girişlerine mi uygulamam gerekiyor.. Siz hangisini önerirsiniz? Bağlantı da nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Kusura bakmayın forumlarda pek sorulara cvp alınamıyor. Hazır cvp almışken de yakanıza yapışmak gibi olmasın açıkçası:) Ben elektronikçi değilim Makina teknisyeniyim. Ama araştırmayı ve öğrenmeyi seviyorum. Tabiki elektronikle ilgili bir temel olmayınca bazı şeyleri kavraması zor oluyor.
Cvp için şimdiden teşekkürler.. Yani

İlyas KAYA

Motorlarda hız kontrolü olmayacak ise H-köprüsü veya L293'e gerek yok. Zaten role çıkışınız var.
Roleler ile motoru çalıştırabilirsiniz.

Yalnız pt2272 nin data çıkışlarını direk kullanmak sakıncalı oluyor. Çok hızlı ver kesler yapabiliyor.

Ben bu sorunu şöyle aşmıştım ;

DATA çıkışlarından bir transistör ile role sürdüm. Role beslemelerine de paralel 220uf lik bir kondansatör bağladım.
Böylece anlık kesilmelerde roleyi tutuyor ve hafif bir gecikme sağlıyor.