schottky diyot tavsiyesi

Başlatan est32, 29 Ocak 2014, 09:47:50

est32

Merhaba;
Sizlerden schottky diyot tavsiyesi bekliyorum. Bildiğiniz schottky diyot isimlerini yazarsanız çok sevinirim. Benim bildiğim tek schottky diyot 1N5818 var başka yok. O da elime nereden geçti bilmiyorum, belki dükkanlarda falan da bulunmayabilir diye sorayım dedim. Güç serisi de olabilir(aklımda bulunsun diye) ama önceliğim 1n4007 ve özellikle varsa 1n4148 tip isimlerini bildiğiniz schottky türlerini yazarsanız sevinirim.
Neden soruyorum derseniz;
Dışarıdan negatif beslemeli bir glcd üzerinde çalışma yaptım. negatif besleme için ayrı bir devre yapmak gerekiyor normalde. Genelde en basit olarak 555 timer ile yapılan devreler var. Düşündüm ki 555'in yaptığı işi pic de PWM ile yapar dedim ve kolları sıvayıp denedim. Önce 1n4148 ve 1n4007 tip diyotlar ile denedim, sonuç başarılı ancak ekran çok silik çıktı. Sebebi ise gerilim düşümü. daha sonra elimdeki schottky güç diyotu vardı 2 tane kocaman. Onlarla yaptığım denemede ise sonuç mükemmel oldu, ekran tam istediğim netlikte okundu.
Bu nedenle kibar schottky tip diyot isimlerine ihtiyacım var. Bugün memlekete gidiyorum(geç cavap yazabilirim bu nedenle), gittiğimde bu diyotlardan bakacağım.
Bu da 555 li basit negatif besleme devresi(daha basit negatif besleme devreleriniz varsa beklerim onları da):

ete

O devrede 1N5817- 1N5818 yada 1N5819 çalışır. Başkasını arama akım özellikleri açısından bu saydıklarım en iyisi ve piyasada da en kolay bulunanaları zaten.

Ete

est32

çok teşekkür ederim hocam, dediğiniz gibi yapacağım.
Hocam ayrıca şöyle bir düşüncem de var, uygun görürseniz sizin de fikrinizi almak istiyorum.
1.5 volt pil ile glcd'li bir devre çalıştırma hayali içerisindeyim. düşüncem şu;

Şu alttaki devreden alıp 1.5 voltu 5 volta çıkaracağım:
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-5PCS-0-9V-5V-to-5V-600MA-USB-Output-charger-step-up-Power-Module/1081124798.html

şu alttaki 4 farad veya 1 farad değerindeki kondansatörlerden de en az 1 adet edineceğim;
http://www.aliexpress.com/item/5-5V-4F-capacitor/1613037422.html

Ulaştığım 5v gerilimi kondansatör şarj olana kadar uygulayacağım. Kondansatör gerilimi pic analog kanalı ile takip edilerek sürekli denetim altına alınacak. Voltaj belli seviyenin altına inmeye başladığında, glcd artık okunmamaya başladığında pic cihazı devreye sokarak tekrar kondansatörü şarj edecek. böylece tek pil ile glcd çalıştırma hevesime ulaşmış olacağım. yalnız bazı hususlar kafamı karıştırıyor.

1. Booster devresi boşta çalışsa bile yine de yüksek akım çekermiş gibi geliyor bana. Zaten bu nedenle sürekli çalışmaması için kondansatör şarj edeceğim.

2. Kondansatör dolarken de belli bir güç tüketecek, hiçbişey bedava değil. Onu şarj etmek için de çok güç harcar mıyım?

3. Kondansatörün de mutlaka bir şarj ömrü vardır, sizce kısa sürede bozulur mu? Çünkü sürekli şarj olup boşalacak.

4. karanlık ortamda pic harici herşeyi kapatırım.

5. ekran ışığı sadece karanlıkta ekran ile birlikte kısa süreliğine tuşa basılırsa açılır.

Siz ne düşünürsünüz hocam, ben her ihtimali düşündüm gibi ama yine de yanlış bildiğim şeyler olabilir. Eklenmesi gereken bilgi veya yanlış düşündüğüm bişey var mıdır? Yoksa denemeden hiçbişey belli olmaz mı? Sonuçta benden daha tecrübelisiniz...

ete

Booster devresi boşta akım çeker ama korkulacak boyutta olmaz sanırım.
Kondansatör şarjı bana göre gerekli değil. Hem devreyi besleyeceksin hem onu şarj edeceksin boşuna güç kaybı bence.
Kondansatör şarj boşalt ömrü şansa kalmış bir şey bence bir şey söylemek mümkün değil. En azından ben ne ömrü var bilemiyorum.
Benzer sistemleri MC34063 ile yaparak tek pille çok pic çalıştırdım. Amaç çalıştırmak ise yaparsın. Ama pil ömrü tamamen çekilen akıma bağlı olarak değişiyor.

Ete

est32

Anladım hocam teşekkür ederim. MC34063 kullanmadım ama hikayesini bildiğim bir malzeme. Fakat giriş en az 3v diye biliyordum, az önce tekrar data inceledim doğru hatırlamışım. Siz tek pille çalıştırdım dediniz orda biraz düşündüm. Acaba 1.5v ile çalışır mı?

ete

Düzeltiyorum çift pille çalıştırmışım. Yanlış hatırlamışım.
Ete

est32

Tamam hocam herşey için çok teşekkür ederim, zamanınızı çaldım, ellerinize sağlık, sağolun.