25 kanal adc

Başlatan behcet.3, 19 Ekim 2011, 23:28:28

behcet.3

25 kanal adc lcd de göstermem gerekiyor.Hangi mcu veya nasıl bir yol izlemem gerekiyor.YARDIMM...

est32

konuyu açmak lazım,bize lazım olan şey sadece 25 analog kanal bulmak mı(elbette bu zaten zorunlu olan),yoksa cihazı bulduk ama lcd de bunları göstermek/lcd ye bunları yerleştirmek mi?
sanıyorum her ikisi.Önce bunlardan bahsederseniz daha iyi olacak.Belki de bunlardan birisini yapabiliyorsunuz ama diğeri için yardım istiyor da olabilirsiniz,bunu bilmek lazım.

pwm.c

microchip sitesindeki şu sayfadan ürün seçimi yapabilirsin. ADC kanal ayarını +16 getirirsen 28 30 kanal adc li pic ler çıkıyor ama bunları payasada bulmak çok sıkıntı.
http://www.microchip.com/productselector/MCUProductSelector.html

eğer olmassa birden fazla pic kullanıp tek ekrana yazdırırsın.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

behcet.3

Birden fazla mcu kullanarak yapmak daha mantıklı...teşekkür ederim arkadaslar

ete

Aslında pic leri içindeki ADC sistemi tek bir kondansatör ile çalışıyor ve sizin adreslediğiniz bacağa bağlanarak ölçüm işlemi yapılıyor. Hal böyle olunca sizde dışarıdan bir çoklu ADC sistemi tasarlayabilirsiniz. Çalışırmı bilemem ama bir ara ben yapıp isiste çalıştırmış idim.
4067 denilen entegre analog siviç olarak çalışır. Dolayısıyla bundan 2 adet kullanarak 32 ayrı kaynağın ADC değerini tek bir ADC pini kullanarak ölçebilirsiniz. Bence entegreyi inceleyin çözemezseniz tartışmaya devam edelim.
Bu sistem simulasyonda çalışıyor ama gerçek devrede çalışırmı bilemem. Denemek lazım.

Ete

F®T

bende ETE hocama katılıyorum.
zaten analog ölçümü tek kanaldan haricen yapılabilir.multiplexer tarzında 4051 entegresi ilede olabilir.bu tip ölçümleri zaman zaman değişik kartlarda görüyorum.hiç bir sıkıntıda olmaz ama hız ile ilgili bir durum varsa sorun olabilir.4051 entegresine 8 adet analog girip select ucu ile istenilen kanal değeri çıkışına aktarılır.buda pic analog girişine uygulanarak istenilen word değişkenine aktarılır.bu şekilde hepsi tek tek alınabilir.24 analog okumak için 3 adet 4051 kullanılırsa picin 3 adet analog girişide kullanılır.picten 3 adet select ayagı ile 3 tane 4051 in istenilen dataları pic tarafından okunur.ilgili değişkenlere aktarılır.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

behcet.3

ete hocam yapmış olduğunuz devreyi paylaşmanız mümkün mü?

ete

Eski devreyi silmişim maalesef ama şema son derece kolay. Yeniden çizdim iliştirdim.
Çalışma prensibi;
- ADC 10 bit olarak ayarlanır ve yalnızca AN0 ADC ölçümü için ayarlanır.
- 4067 nin Enable ucu aktif edilir.
- 4067 nin adres bacaklarına (A-B-C-D) %0000 bilgisi verilir ve birinci pot çıkışı (X0) ,AN0 'a bağlanmış olur.
- 10 ms beklenir
- sonra ADCIN 0,HAM  şeklinde ilk okuma yapılır. Gerekirse bu okunan bir başka değişkene atanır.
- Sonra adres bacaklarına %0001 bilgisi verilir ve aynı şekilde ikinci (X1) Pot çıkışı AN0'a bağlanmış olur.
- ADCIN 0,HAM şeklinde ikinci okuma yapılır
bu şekilde 16 adet giriş ADC olarak okunmuş olur.
ikinci bir entegre bağlarsanız ABCD uçlarını ortak bağlarsınız Enable uçlarından hangisini aktif ederseniz ona bağlı girişleri adreslemiş olursunuz.
Bu şekilde 32 tane ADC girişi elde edersiniz.

Ete

behcet.3

hocam çok teşekkür ederim simülasyonda çalıştırdım sıra gerçek devrede..