Usb Brenner No osccall hatası nedir?

Başlatan muyat, 06 Şubat 2014, 02:05:05

muyat

Oluşturdugum hex dosyasını pice atıyorum fakat aşagıdaki gibi no oscall çıktıgında hiç bir şekilde devre çalışmıyor?
İlk başlarda aldıgım picler bozuk sandım fakat bozuk değilmiş..Bu problemi nasıl halledicez?Bilgisayara yeni format attırdım.Win7 yüklü...
Kurtulamıyorum bu no oscall yazısından...Devre sağlam...
Mesela sağlam bir pici taktıgımda ilk resimde no osccall yazan yerde  osccal 56 ,osccall 48 vs yazıyor.Hex yüklemeye başladıgım anda no osscall diyor ve pic devrede çalışmıyor.No osccall yazısı çıkmadan yüklemeyi başarırsam devrede çalışıyor..Lütfen yardım edin..Elimdeki 12 tane 12f675i bu şekilde sanırım bozuldu veya başka bir hata var

İlyas KAYA

12F675 'de iç osilatör bulunur. Bunu fabrika kalibre edip PIC'in 03FF adresine yükler.
Eğer pic'i siler yada programda

DEFINE OSCCAL_1K 1

Komutunu vermezseniz o değer pic'den silinir.

Bu nedenle ben ilk taktığımda "oku" komutunu verip " 03FF " (en son program belleği) deki değeri kart üstüne not ederim. Daha sonra programlarım.

Olaki programlama anında yarıda kesilirse yada yanlışlıkla silersem tekrar düzeltme şansım olur.
Peki silinirse ne olur ?

İç osilatör ile PIC'leri çalıştıramazsınız yada  çalışsa bile zamanlamalar vb. tutmaz.

Eğer deneyerek 03FF adresine kendiniz bir kod eklerseniz çalıştırma (tutturma) ihtimaliniz var.

Ben genelde karşılaştığım değerleri yazayım siz sıra ile deneyin. Yalnız brenner 'da nasıl manuel eklenir bilmiyorum.

Genelde karşılaştığım değerler;

3434
344C
344L
3442
3438

Forumda erdem hocanın bu konuyla ilgili yazdıkları vardı ama konu ismini hatırlamadığım için link veremiyorum.

Selametle.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

muyat

Hocam tmm ama format atmadan once o dediginiz seyle ugrasmiyordum Dogrudan hex dosyasini secip write deyip yazdiriyordum.Su an ne yaparsam yapiyim devre calismiyo.pice hex yukluyo ama devre calismiyo.win xp ye geri doncez anlasilan

ete

Format olayından sonra senin pic lerdeki osccal değeri silinmeye başlamış. Bu arayüz programında yada sürücülerde problem olduğunu gösteriyor. Elindeki bozuldu dediğin picler aslında sağlam. Yalnızca osccal değerleri yeniden hesaplanıp yerine yazılması gerekiyor. Pickit2 bunu yapabiliyor. Brenneri tanımıyorum. En azından şunu deneyebilirsin. Hex dosyasını ekrana (arayüze) yükle. En sonda yer alan 3fff adresine kendin manuel olarak 34 veya 38 gibi bir değer yaz. Yazabiliyorsan tabiiki. Yazamıyor isen ya bir pickit2 satın al yada brenneri pc den tamamen kaldır ve yeniden kur bakalım belki düzelir.
Ete

F®T

yanlış hatırlamıyorsam brennerda pic configrasyon kısmından osccal değeri manuel olarak girilebiliyordu.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

İlyas KAYA

Şimdi fark ettim. "PIC family" olarak "16Fxx" seçili. Orada "12Fxx" serisi seçimi yok mu ?

Belki oscal değerini bu nedenle alamıyor olabilir.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

F®T

12 serisi içinde seçenek var diye biliyordum ama şimdi kontrol ettim yok görünüyor.

ama dediğim gibi pic configrasyon kısmında manuel olarak osccal verme seçeneği mevcuttu.elimde brenner şu anda olmadığı için deneyemiyorum.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

muyat

Pic config kısmında bir sürü osscal ile ilgili seçenek var ama hangisini seçicem

F®T

elimde brenner olmayınca programdan menuyu aktif yapmıyor.

est32

Yanlış hatırlamıyorsam options kısmında osccal ile ilgili bir yer var ve orada bir tane bar var. O bar üzerinde manuel olarak osccal değeri verilebililiyor, mause ile çekilerek değer verilecek.
675 kalibrasyonu genelde 40 ile60 arası falan oluyor. benim daha önce çalıştığım bir picteki değer 48 idi. Bence eğer aynı seri(aynı zamanda üretilmiş) başka bir pic varsa onunki ile aynı olabilir. veya pickit2 yoksa kalibrasyona 40 tan başla, değer artırarak programla ve devam et. Bir yerde eninde sonunda buluşulacak. hatta değere yaklaşılınca hepsini not al ve seri iletişimde kullan ve kalibrasyonun %100 doğru olduğundan emin ol.
Bu durum benim de hep başıma gelir ve DEFINE OSCCAL_1K 1 komutu benim nedense hiç işime yaramıyor. bu nedenle pici ilk tanıttığım anda gördüğüm kalibrasyon değerini hemen bir yere not alırım. Genelde daha sonraki programlarda bu değer bozuluyor(belki kod koruma koyduğum için okunamıyor olabilir) ve ben de not aldığım değeri manuel olarak giriyorum ve sorun yaşamıyorum. Eğer devrede osc bacakları boş kalmış ise kristal ile de kalibrasyon ile uğraşmadan cihaz çalıştırılabiliyor...
Şimdi sen bana options kısmındaki osccal barını gösteren resmi yolla bakalım hep beraber, hatırlayamadım o kısmı.

MS_59

bu daha önce benimde başıma gelmişti
http://etepic.com/index.php/topic,225.msg13965.html#msg13965
bu linkte manuel olarak osccall nasıl ayarlanacağını gösteren resimler var
mehmet

muyat

Arkadaşlar sorun çözüldü..
Öncelikle  brenneri komple kaldırıp usb112 brenner yükledim.Ve brenneri şu linkteki arkaddaşın tarif ettigi şekilde kurdum
http://omertaban.com/2012/08/11/pic-brenner8-windows7vista-driver/
Sonrasında dünkü bu başıma gelen olaydan sonra elimdeki 12f675 işlemciler bozuldu zannedip yeni işlemci sipariş ettim..Yeni işlemcilerden birini  okuyucuya taktıgımda osccal 88 degeri vermiş sanırım fabrika.Başka bir işlemci takıyorum başka bir sayı çıkıyor...
Bende dünkü bozuk oldugunu sandıgım işlemcilerden birini okuyucuya taktım ve aşagıdaki menuden osscal barını sola çekip 56 olmasını sağladım.Osccal degeri 56 oldu.Sonrasında yazdırdım.Pici devreye taktım pic çalıştı:)
Şimdi gelelim esas soruma..Bu degeri ben diger çalışmayan işlemciler içinde 56 vercem ama ilerde 54sayısı yüzünden sorunlar çıkabilir mi?Şimdilik sorun yok gibi....

est32

Zamanlamada hassasiyet gerektiren bir iş yoksa sorun olmaz yine çalışır. Benim en son kullandığım 675'in kalibrasyonu 48 idi. Bu kalibrasyon değeri her picte farklıdır. Belki aynı banttan aynı zamanda çıkan işlemcilerinki aynı olabilir bilemiyorum.
Eğer dahili osc kullanılarak timer veya seri haberleşme yapılacaksa sorun yaşayabilirsin. Bunun  dışında led yakıp söndürme, motor döndürme daha doğrusu zamanlama ile ilgili bir devre yapmayacaksan sorun olmaz...

muyat

Konuyla ilgili bi link buldum...Şimdi anladıgım kadarıyla osccal degeri bozulursa  brennerde manuel deger vericez ama pickit 2 kullanırsak silinmiş osccal degerini pickit 2 kendısı yeniden otomatik hesaplayıp yerine koyuyor dogru mu anladım acaba?

http://www.picproje.org/index.php?topic=36629.0