Kumanda Devresi Hakkında

Başlatan tergek, 10 Şubat 2014, 16:02:12

tergek

Merhaba,elektroniğe ilgim var ve pic programlamayı yıllar önce duymustum. Ancak başlamak için hedefim yoktu. Şimdi ihtiyacım olan mekanik bir makina için kumanda devresine ihtiyacım oldu ve ancak aylardır sonuca ulaşamadım. Bu forum benim kitabım oldu. Ancak birde ögretmenle sorunu çözmem gerekiyor galiba. Devreyi simule olarak test ettim ve devre kartını bastım pic16f84a ya hexi yukledim ancak çalışmadı. Yardımcı olabilirmisiz. Acaba sorum programlamadamı yok devre elemanları yada baglantılarında mı ?

Kumanda devresinden beklentilerim;
1- Üç modu olacak
2- Birinci modda= 12v luk motor, sağ tuşuyla sağa, sol tuşu ile sola dönecek. Dur tuşu ile duraklatılacak.
3- İkinci modda=  sağ tusuyla  3v luk motor istenilen sure dönecek ardından 12v voltluk motor devam edecek, sol tuşu ile sadece 12 v luk motor sola dönecek, ikinci sağ tusunda  3v luk motor ters yone istenilen sure dönecek, aynı periyot devam edecek
4- Üçüncü mod= biraz karışık umarım kodlardan anlaşılır.

serkan

Proteus simülasyonunu pbp dosyasını ve hexini de eklersen birileri yardımcı olabilir. Bu şekliyle önce senin kodları çözecek sonra devreyi anlamak zorunda kalaca(ğız)klar

tergek

İlyas KAYA

Programa hiç bakmadım.

SAG, SOL, DUR için pin eklemişsiniz butonların oraya ama hepsini GND de de birleştirmişsiniz.
Ayrıca sol butonu NC yani normalde kapalı. Bunları düzelttiğinizde çalışıyor.

Aslına İsis de çizim yaparken biraz özen gösterseniz daha verimli çalışabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

tergek

çok teşekkür ederim. aklima takılan pullup olayini anladim. peki. paralel olan7805 i de kaldırmissiniz . ben ısınma fazla olmasın paylassinlar diye düşünmustum ancak devrede sadece bir tanesi ısındı. Sizin on gördugunuz mantik neydi acaba ?

F®T

pratikte regülatörler yükü eşit paylaşmaz.farklı yöntemler ile bu sağlanabilir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

tergek

7805i kullanıma dair arama yaptım ancak bulamadım.  Sadece 0.1uf'lık capasitor kullandım bir örnekten bakarak. Paralel bağlı kisinede sogutucu bagladim. 12 volt yada 9 voltla denemeler yaptim ikisindede gunlerce çalışacak hissini vermiyor isiniyor. Sadece paralel bağlılardan yuku ceken ısınıyor.  Nasıl farklı yöntemler denemeliyim. teşekkürler..

ete

Paralel bağlı iki 7805 yerine bir adet LM2576 kullansan çok daha güzel olur. Detaylar ve devre şeması data sheetinde.
Ete

İlyas KAYA

Yukarıda arkadaşlarımızın da söylediği üzere paralel bağlamanın hiç bir esprisi yok.

78xx serisi bir entegredir. iç dirençlerindeki en ufak bir fark size akım ve gerilim bölmek yerine paralel bağlı olan diğerine tersten yükleme yapmak demektir.

Yalnız devrenizde 1Amper çekecek bir yükte yok. 7805 ısınıyorsa çok akım çeken bir nokta vardır.
Bu bir LED direncinden kaynaklanabileceği gibi kondansatörden dahi kaynaklanabilir.
5volttan akım çeken noktayı bulmalısınız.

7805'i 15volta kadar güvenle kullanabilirsiniz. Ola ki giriş gerilimi yüksek giriyor ve devrenizde 1Amperden fazla yüke ihtiyacınız var ise ETE hocanın da bahsettiği üzere LM2576 kullanabilirsiniz.

LM2576 3Ampere kadar akım verebilir ve 7-40volt arasında anahtarlamalı olarak çalışır. Böylece ısınma yapmaz.

Selametle.

F®T

ayrıca eğer 7805 regülatörü giriş voltajını 8 volta kadar düşürme olanağınız varsa ısının çok düştüğünü göreceksiniz.giriş voltajı arttıkça regülatör üzerinde düşen gerilim düşümü artmakta ve regülatörün aşırı ısınmasına sebep olduğu gibi istenilen akımın çekilememesinede sebep olmaktadır.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

tergek

Teşekkürler bundan sonra , devrelerdeki 5 volt
beslemerinide çözmuş oldum. Bende mcsx 5 var
ve hexe dönüştururken @device ile başlayan
bilgiler olunca hatalar veriyo ancak kaldırınca
onlari hata kalkiyor nerede hata yapmışim
bulamadim. ustten pic16f84a yida seciyorum.

İlyas KAYA

Mcsx5'de sigorta tanımlamaları şu şekilde yapılıyor

#CONFIG
      __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_OFF & _MCLRE_OFF & _CP_ON
#ENDCONFIG

gibi. Burada kodlar PIC'e göre değişiklik göstermektedir.

#CONFIG
      __config _HS_OSC & _WDT_OFF & _CP_ON
#ENDCONFIG

gibi.

tergek

Merhaba;
Çözüme yönelik yaptıklarım:
-7805i tek kullandım ve soğutmayı buyuterek sıkıntıyı çözdüm.
-Tuşları gösterdiğiniz sekilde direnç önüne aldım.
-Sigorta ayarlarını
#CONFIG
      __config  _WDT_OFF & _MCLRE_ON
#ENDCONFIG  yöntemiyle yaptım.
Sorunlarım:
Sadece sağ tuşa bastığımda motor 3,4 sn donuyor sonra duruyor. Sol tuş ve dur tuşunda hiç bir tepki yok. Reset çalışıyor.
Bazen mod tuşlarının onündeki ışıkların 3üde yanıyor. Nasıl oluyorda pic16f84a'dan geri voltaj gelirde mod tuşlarının ışıkları yanar?
Mod tuşlarının önüne, 330ohmla led kullandım acaba bu sorun mu?

Ne denediysem çalıştıramadım sorun kodlardamı , bağlantılarda mı ?
Ekte son proje dosyaları bulunmakta.
Cevaplarınız için teşekkür ederim, çalışacağına inanıyorum göremediğim temel şeyler var. İyi akşamlar.

İlyas KAYA

SAyın TERGEK;

PCB de sAdece sağ butonun artısı bağlı diğerleri bağlı değil. Bu nedenle çalışmıyor.

Mod butonlarının da Pulldown drençleri yok. PCB de çok hatalar var. Müsait bir zamanda çizime yardımcı olurum inş.

tergek

Çok teşekkür ederim İlyas KAYA bey , bu devreyi çalıştırabilirsem bir çok temel bilgiyi oturtmuş olacağım sizlerin sayesinde.
Sadece okuyarak buraya kadar gelebildim ancak kendim daha fazla hatalarımı göremedim.