entegre tavsiyesi (yardım)

Başlatan Hattuşa, 10 Şubat 2014, 23:26:36

Hattuşa

slm arkadaşlar;

bir devrede oluşturduğum bir sinyalim var bu sinyalim 14v civarında sinyalin 11-14v aralığı benim için önemli bu noktayı işlemci aralığına almam lazım, optocoupler benzeri bir entegre varmıdır? yani sinyalimi bozmadan 12v luk halden 0-5v aralığına alabileceğim. (umarım derdimi anlatabilmişimdir, zira kafam döndü)

est32

Neden gerilim bölücü mantığı ile yapılmadığını sorsam? acemi de değilsiniz mutlaka bir bildiğiniz vardır diye düşünüyorum ama yine de başka arkadaşlar için tecrübemi sunayım...

Eğer voltaj bu değerleri aşmıyorsa basit bir trimpot yardımıyla gayet güzel olabilir. Kendim de daha önce kullandım.
Bi devrede 0-12v aralığını bu şekilde ölçmüştüm ve gayet stabil olmuştu.
Burada örneğin, 10K potun(veya daha yüksek değerli) bir bacağı gnd diğer bacağı da +14v'a verilir. Trimpota, gelebilecek en yüksek değer olan 14 volt uygulanır. Trimpotun orta bacağında voltmetrede 5v görülünceye kadar (daha doğrusu pic beslemesi ile aynı olması ölçümü daha doğru yapar) trimpot çevrilir. 5 volt görülünce işlem tamamdır.

Devreden gelen 14v doğrudan 5v'a indirilmiş oldu. hesaplaması da 1023=14v diye yapılabilir. 11v - 14v aralığı da şöyle hesaplarız;
14v 1023 ise 11v nedir? orantı kurulur.
Bu durumda 11v ise 803'tür.
Daha doğru hesaplama yöntemi ise;
1023=14v ise X=kaç volttur.

F®T

yanlış anlamadı isem gelen 11 voltu sıfır olarak algılayacak ve 14 voltu 5 volt olarak algılayacak bir devreden bahsediyorsun.bu işi opamplarla yaparsın.simetrik beslemeli opamap ile 11 voltu ofset olarak göstereceksinve 0 volta çekeceksin. 14 voltu da kazancı ayarlayıp 5 volta ayarlayacaksın.dolayısı ile 11 volt 0......14 volt 5 olarak aralık oluşacak.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Hattuşa

arkadaşlar sanırım ihtiyaç duyduğumu anlatamadım özür dilerim, sanırım istediğim IL300 gibi lineer optocoupler

http://www.vishay.com/docs/83622/il300.pdf
http://people.ece.cornell.edu/land/courses/ece5030/labs/s2013/appn50vishay.pdf

direnç.nette var sanırım müsait bir zamanda alıp denemek isterim, eğer sizin bildiğiniz başka lineer çalışan optocoupler vb entegre varsa bildirirseniz sevinirim. amaç farklı voltajdaki sinyali işlemci beslemesi aralığına transfer etmek, sanırım demek istediğim bu.

Maxim

tamam iste gerilim bolucu direnc kullanin.
neden opto coupler ?