F

dc motor

Başlatan ferdi0435, 21 Ekim 2011, 00:46:11

ferdi0435

ben dc motor çalıştırmak istiyorum bu motoru küçük vidalama el  matkaplarından çıkardım şöyle bir sorum olacak bu motor 4x1,5 volt pıl ıle cok ıyı calısıor fakat aynı 6 voltu guc kaynagından veya adaptörden verınce calısmıor nedenı ne acaba ve ne gıbı bır ıslem uygulamam lazım.....

inventor

Muhtemelen akım sorunudur. Kullandığınız güçkaynaklarının akım durumu nedir?
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

est32

güç kaynağı AC de olabilir,özellikle motor tir tir titriyor ama dönmüyorsa.
Hastanın derdini anlayamayınca reçete de yazamıyoruz...

ferdi0435

elımde 7,5 volt 2 amper dc adaptör var bunu 7805 ile regüle ediyorum 5 volta boyle calısmıyor....
regule etmedende calısmıor
bırde elımde 1 amper 5 volt guc kaynagı var buda calıstırmıor
fakat 4*1,2 volt pıl serısı ıle calısıor pıller 700 miliamper

inventor

Kullandığınız adaptörlerin ve motorun resmini eklermisiniz. Muhtemelen göremediğiniz bir şey var. Seri bağlı pillerin ucundaki voltajı adaptörle sağladıktan sonra çalışmama diye birşey olmaz. Ya adaptörde bir tuhaflık var  yada motorda. Sadece etiket ve görünüm resimlerini eklemeniz yeterli olacaktır.

est32

motor tek yönlü ve tesadüf olup pil ile denerken doğru kutup,güç kaynağı ile denerken yanlış kutup bağlanmıyorsa geriye başka seçenek kalmadı.

ferdi0435

motoru bıldıgınız kucuk vıdalama matkaplarından cıkardım bıldıgınız gıbı bunlar cıft yonludur......

ete

Sorunun güç sorunu olduğunu düşünüyorum.
Her elektrik motorunun bir gücü vardır. Çalışma voltajı ve bu voltaja göre çektiği bir akım vardır.
Piller genelde her biri 1 A. akımı rahatlıkla verir. Kısa süze dayanır ama o akımı verir.
Ama bir adaptör tamamen kullanılan trafo büyüklüğüne bağlı olarak akım verirler.
Dolayısıyla akım yetersiz ise adaptçr motoru çevirmekte zorlanacaktır.
Pil'e eşdeğer bir akım yaratmak için adaptör trafosunun en azından 15 watt civarında bir gücü olması gerekir.

Ete

ferdi0435

hocam sorun güç kaynağındaymış ben şu anda power supply ile besliyorum gayet iyi çalışıyor fakat hızını ayarlamak istiyorum bunun için en basit yöntem veya devre nedir ?

inventor

En basiti bu..

ete

DC motor hız ayarlamanın en kolay ve en iyi yöntemlerinden biriside PWM ile motoru sürmektir.
PWM bir işlemci yardımı ile elde edilebileceği gibi 55 veya LM324 kullanılarakda elde edilebilir.
Motor tek yönde dönecek ise tek transistör ile sistem sürülebilir. Transistör motorun çekeceği akıma uygun  olarak seçilir.
Bu iş için hazır entegrelerde mevcuttur. Motorun çektiği akım 600 ma den az ise L293D entegresini tavsiye ederim.
Akım 600 ma den büyük ise L298 veya LMD18200 entegreleri kullanılabilir.
Bu entegreler ile motor ileri geri döndürülebileceği gibi hız ayarıda girilecek PWM sinyalininDuty değerini değiştirerek kolaylıkla yapılabilir.
Bir DC motorun hızını elbette voltajını değiştirerek ayarlayabilirsiniz. Ama düşük devirlerde (düşük voltajda) motorun tork'u çok fazla düşer. Ama aynı motoru PWM ile sürerseniz aynı devirde elinizle motor milini durduramazsınız. Bu nedenle PWM her zaman daha iyidir.

Ete

ferdi0435

hocam bu hız ayarı için 555 li bir devre paylaşabilirmisinşz ????

inventor