anahtarlama pcb yapımı

Başlatan assyh, 11 Şubat 2014, 09:22:09

assyh

merhaba
ekte breadboard a kurduğum şekli ve isis görüntüsünü ekledim fakat önemli iki soru sormam gerekiyor.
1. mosfetlerde 3 uç bulunuyor soldan sağa GDS... anah.jpg dosyasında yukarıda tek olan uç G oluyor sanırım diğer  iki uçtan ok işaretli olanı nedir ve tek olanı nedir ve bu uçlar 2w005g de olan + - ve garip iki işaretlerin hangilerine bağlanıyor
2- anah_L.dsn isimli dosyayı siz yapmıştınız ben anahtarlara iki motor ekledim similasyonu çalıştırınca motorlar sürekli dönüyor, aslında artı eksi yer değiştirince sadece bir motor dönmeli ...
yani bu bağlantıları biraz anlatırsanız çok iyi olacak benim için birde R3 ve R4 gnd ye bağlanmış bu dişarıdaki gnd tamam fakat bu dirençleri oraya koymanın ne mantığı var.  :)
teşekkür ederim
Her bişeye meraklı.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: assyh - 24 Mart 2014, 00:16:23
merhaba
ekte breadboard a kurduğum şekli ve isis görüntüsünü ekledim fakat önemli iki soru sormam gerekiyor.
1. mosfetlerde 3 uç bulunuyor soldan sağa GDS... anah.jpg dosyasında yukarıda tek olan uç G oluyor sanırım diğer  iki uçtan ok işaretli olanı nedir ve tek olanı nedir ve bu uçlar 2w005g de olan + - ve garip iki işaretlerin hangilerine bağlanıyor

C: Ok işareti Kaynak yani "S" dir. Köprü diyotlarda ~ işareti alternatif girişidir. Devrede 1,2 birine 3,4 diğerine bağlanacaktır.

2- anah_L.dsn isimli dosyayı siz yapmıştınız ben anahtarlara iki motor ekledim similasyonu çalıştırınca motorlar sürekli dönüyor, aslında artı eksi yer değiştirince sadece bir motor dönmeli ...
yani bu bağlantıları biraz anlatırsanız çok iyi olacak benim için birde R3 ve R4 gnd ye bağlanmış bu dişarıdaki gnd tamam fakat bu dirençleri oraya koymanın ne mantığı var.  :)
teşekkür ederim

C: İki motorun birden dönmesi mümkün değildir. Mutlaka yanlış yaptığınız birşey vardır. R3 ve R4 'ü takmazsanız mosfet kendiliğinden iletime geçer. Motorların direk dönmesi de bu nedenle olur. Mosfet yanmış yada bağlantısı ters (D ile S ) olabilir.

Bana kalırsa siz bu projeyi bırakın. En başa yani temel elektronik dersine geri dönün. Sizin için daha hayırlı olacaktır..

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

assyh

Sağolun teşekkürler tavsiyenize uyacağım
Her bişeye meraklı.

İlyas KAYA

Bu şekilde çalışıyor bir sıkıntı göremedim.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!