E

SMPS nüve güç ve bilgileri

Başlatan ens, 12 Şubat 2014, 17:20:34

ete

Ahmet_elk,
Devre aslında 12V için dizayn edilmiş bir devre. Hesapları yapmışsında acaba doğrumudur.? Sarım sayılarını verirsen belki bir yorum yapabiliriz.
Diğer taraftan devrenin fazladan akım çekmesi muhtemelen mosfetlerin üzerinde fazla voltaj kalması ve yeterince hızlı anahtarlama yapamamasından olabilir. Mosfetlerde ısındığına göre bu teorimin doğru olması gerekir.
Öncelikle mosfetlerin gate voltajları 12V tu aşmaması uyun olur. Bu bakımdan senin yapman gereken şey mosfet lerin önüne birer mosfet sürücücüsü yerleştirmen. Başka türlü bu sorunu aşman pek mümkün değil.

ete

medes

Ahmet_elk      arkadaşım benim anladığım kadarına sen sadece trafo sargısını değiştirmişsin fakat sg3525 entgresinin voltajını
12v'a düşürmemişsin  bu nedenle mosfetlerin sürücü sukunet akımını yükseltmiş oluyursun bu'da mosfetlerin boşta iken ısınmasına neden oluyor senin yapacağın tek işlem trafoyu 24v'ye göre sar ve sg3525 entgresinin beslemesine bir adet
lm7815 volt fix entegre kullanarak problem çözülür. bunun dışında frekans ile oynama yine ısınma yapar frekanla standart çalışan devrede voltaj değişikliği  yapılmadan trafonun sipir sayısı ile oynarsanız o zaman frekans ile oynamaya hak kazanmış olursunuz burada voltaja dayalı olarak sipir sayısı artmakta olup frekansla oynanmaz.saygılarımla medes

ahmet_elk

Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Ete beyin dediği gibi mosfetler için sürücü devresi araştırdım ve entegre ile her mosfet arasına 1 npn ve 1 pnp transistorden oluşan surucu devresi ekledim ve nuveden cızıldı almaya başladım sonra bu devreyi söküp 47ohm olan geyt direncini 10 ohm ile değiştirdim ve sorun çözüldü:)
Sonra medes arkadaşımızın dediği gibi 47ohm luk geyt direnci takılıyken 7815 entegresi ile trafonun orta ucundan entegrenin beslemesini ayırdım sorun yine çözüldü.
Bu sorunun çözülmesiyle başka sorunlar ortaya çıkmaya başladı ama ben bir basamak atladığımı düşünerek ben buna pozitif yaklaştım.
Şuanda 4 tane sorunla karşılaşıyorum;
1)- Çıkış gerilimi yük ile birlikte fena halde düşüyor.(50 Hz lık H bridge çıkış katını yapmadan akkor flemanlı ampullerler denedim)
2)- Çıkışta aşırı yuk koruması yapmak istiyorum mesela 500w tan sonra sistem kendini kapatacak bunu nasıl yapabilirim.
3)- Devreye aşırı ısı korumasını nasıl yapabilirim.
4)- Giriş gerilimi 21v un altına düştüğünde kapanmasını istiyorum bunu nasıl yapabilrim.
Tüm bunları çözdüğümde mükemmel bir invertere yaklaşmış olacağımı duşunuyorum. Gerçi bu özellklere sahip inverter piyasada çok ucuz fiyatlara satılıyor ama mesele kendin yapmak 4 katınada mal olsa bunu ben yaptım diyebilmek ve bu konuda sıfırdan başlayan arkadaşlara ileride yardımcı olabilmek.
Saygılarımla
Ahmet

ete

Çıkış gerilimi yükle birlikte düşüyor ise trafo hesabın doğru değildir. Özellikle trafo ferit nüve özellikleri doğru alınmamıştır.
Devrede aşırı güç koruması olması gerek diye hatırlıyorum ama henüz nasıl hatırlamıyorum.
Devrede ısıl koruma özelliği mevcut bunu bir diyotla sağlıyordu. Diyotlar ısı sensörü olarakda bazen kullanılıyorlar ben hem diyot hem termistörle denemiştim.
Devrede düşük akü korumasıda mevcut.

Ete

ahmet_elk

Evet sarimlari biraz hesaptan saparak deneme yanilmayla buldum primere 7 ser tur sekondere ise 90 tur sardim nuve ise etd44.sg3525 in kataloguna baktigimda ddusuk gerilim korumasi goremedim belkide ilave bir devre kurmak gerekiyordur.

ete

Bu konu ile ilgili bir excel tablosu hazırlamış idim onu yükledinizmi.
Orada sarım sayısı hesabı da mevcut üstelik mevcut ferit nüvenizin AL değerini bulup ona göre hesaplıyorsunuz ki bu şekilde çok iyi sonuçlar alınıyor sarım hesabından.

http://etepic.com/index.php/topic,1548.0.html

Ete

medes

Ahmet_elk          LM324 ent'sinin 1-2-3-5-6-7 nolu ayak'ları  low battary işlemi için görevlendirilmiş   
LM324 ent'sinin 8-9-10-12-13-14 nolu ayaklar'da aşırı yük çekildiğinde devreyi kapatması için görevlendirilmiştir burada bulunan
ayarlı tripotlarla ayarlanarak göreve balamaları gerekir aksi halde görev yamazlar. aşırı akım kontrol ucu (x) işareti ile gösterilen ucla kontrol ediliyor.ayar ise( Over load) ayarlı direnci ile akü düşük volt durumu ise( Low Volt) ayarlı direnci ile ayar yapılacaktır.

ahmet_elk

Gerilim düşümü problemini çözmek için dün gittim 24v hazır bir tane inverter aldım ve onun ferit nüveli trafosunu söktüm ardından gerilim düşümünün devam ettiğini gördüm bugün Ete bey in önerdiği hesaplamaları kullanarak kendi trafomu tekrar sarıcam.
Bu arada ben lm324 kullanmadım devreyi tamamen kendim tasarlamak istedim ve sadece sg3525 kullandım ve geri beslemede kullanmadım gerilim düşümünü çözmek için geribesleme tasarlıyıcam bugün. Düşük gerilim korumasını da opamplı comparator yapmayı duşunuyorum. Ve bugün birşey farkettim sg3525 in 11 nolu bacağına bağlı bulunan mosfetler, 14 nolu bacağa bağlı olanlara göre daha çok ısınıyor. Her iki gruptada aynı soğutucu var. Bu da farklı bir problem.

RED

Alıntı yapılan: ens - 12 Şubat 2014, 21:34:35
Selamün aleyküm. Allah c.c senden razı olsun. Beni bu konuda ihya ettin Allah c.c de seni ahirette ihya ettikleri ile eylesin.
Bende sizin gibi inverter yapmak istiyorum aynı zamanda led sürücü devreleri yapmak istiyorum. Sg 3524 ile daha önce sac nüveli trafolar ile inverter yapmıştım.

elimde fabrika üretimi bir çevirici vardı. Onu inceleyene kadar sm inverter smps'un ne olduğunu sadece terim olarak biliyodum. Biraz inceledikten sonra anladım ki daha küçük trafo ile aynı sonuç daha güzel şekilde elde ediliyormuş. Voltajı 280-310-400 v a çıkarıp. Tekrar fetler ile 220 v a kıyıyorlar. Bende sinüs üreteci kullanarak sinüs inverter yapmaya karar verdim.(Ben elektiriği güneş panellerinden elde ediyorum. bir kısımını desek daha doğru olur aydınlatmalar küçük ev aletleri vs.)

taki ferit tırafoya gelene kadar :) devre Şemasını çiziyorum.

Şöyle bir şey daha ekleyeyim : Bendeki fabrikasyon inverter de 40 khz ile 12 - 250 v çevrim yaptıktan sonra 50 hz 220 v çıkış yapmışlar tl496 kullanmışlar dı bende bundan yola çıkarak 40 khz ile denemeler yapmıştım.

Elimde 2 adet ferit nüve var biri pc ps'den çıkma. Diğeri ise e42/21/15 3e1 üretici data  sheeti var nette araştırmıştım şimdi tekrar hesaplayıp tekrar saralım.

Ancak bunu doğrudan 50 hz 220 v çıkış almak istediğimizde hemen hemen normal trafo kadar kablo gidiyor anladığım kadarı ile. Şimdi yüksek voltajlarda çalışan fet bulup denemeli.

Merhaba,

Öncelikle böyle bir tablo hazırlamış olduğunuz için teşekkür ederim.
Bu soru daha öncede sorulmuş olduğunu görüyorum yalnız bir problem var gibi.

Bu entegrenin 6 nolu bacağı ile GND arasındaki direnç  tabloda benim RD diye isimlendirdiğim dirençtir (39K) demişsiniz. Daha sonra,
mcokan89 adlı kullanıcı size , Böyle site yaptığınız için sağolun ben tablodaki frekansın hemen altındaki R direnci entegrenin hangi pinine bağlanıyor orayı anlamadım yardımcı olursanız sevinirim bu tür inverterler piyasada satılıyor 50 60 tl ye ama kendin yapmanın keyfi ayrı  demiş sizde SG3525 in 6 nolu pinine bağlanıyor.

Ete. yanlış anlamayın, inanın ark niyet aramak için sormuyorum.

Bu dirençler aynı dirençler mi diye düşünüyorum ama bir KOHM diğeri ise OHM .
Ohm olan driver sürüsündeki Transistör yada mosfetlerin iç direnci olabilir mi.

Saygılarımla

nurim

Alıntı yapılan: RED - 13 Kasım 2014, 11:14:39
Merhaba,

Öncelikle böyle bir tablo hazırlamış olduğunuz için teşekkür ederim.
Bu soru daha öncede sorulmuş olduğunu görüyorum yalnız bir problem var gibi.

Bu entegrenin 6 nolu bacağı ile GND arasındaki direnç  tabloda benim RD diye isimlendirdiğim dirençtir (39K) demişsiniz. Daha sonra,
mcokan89 adlı kullanıcı size , Böyle site yaptığınız için sağolun ben tablodaki frekansın hemen altındaki R direnci entegrenin hangi pinine bağlanıyor orayı anlamadım yardımcı olursanız sevinirim bu tür inverterler piyasada satılıyor 50 60 tl ye ama kendin yapmanın keyfi ayrı  demiş sizde SG3525 in 6 nolu pinine bağlanıyor.

Ete. yanlış anlamayın, inanın ark niyet aramak için sormuyorum.

Bu dirençler aynı dirençler mi diye düşünüyorum ama bir KOHM diğeri ise OHM .
Ohm olan driver sürüsündeki Transistör yada mosfetlerin iç direnci olabilir mi.

Saygılarımla

S-"Bu entegrenin  6 nolu bacağı ile GND arasındaki direnç  tabloda benim RD diye isimlendirdiğim dirençtir (39K) demişsiniz.
C-Bu entegre"SG3525"dir. 6 nolu bacağı ile GND arasındaki direnç  tabloda da şemad da 39KOhmdur.
S-"...mcokan89 adlı kullanıcı size ,....ben tablodaki frekansın hemen altındaki R direnci entegrenin hangi pinine bağlanıyor orayı anlamadım yardımcı olursanız sevinirim.....demiş sizde SG3525 in 6 nolu pinine bağlanıyor. demişsiniz.
C-Buda doğru.

S-"Bu dirençler aynı dirençler mi diye düşünüyorum ama bir KOHM diğeri ise OHM ."
C-Doğru değeri KOhm olan bu diencin değeri hep "KOhm" verilmiş,bu değer nerede "Ohm"yazılmış?...ona göre bir cevap verelim.
Kolay Gelsin
nurim

nurim

Alıntı yapılan: ahmet_elk - 14 Temmuz 2014, 22:33:53
Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Ete beyin dediği gibi mosfetler için sürücü devresi araştırdım ve entegre ile her mosfet arasına 1 npn ve 1 pnp transistorden oluşan surucu devresi ekledim ve nuveden cızıldı almaya başladım sonra bu devreyi söküp 47ohm olan geyt direncini 10 ohm ile değiştirdim ve sorun çözüldü:)
Sonra medes arkadaşımızın dediği gibi 47ohm luk geyt direnci takılıyken 7815 entegresi ile trafonun orta ucundan entegrenin beslemesini ayırdım sorun yine çözüldü.
Bu sorunun çözülmesiyle başka sorunlar ortaya çıkmaya başladı ama ben bir basamak atladığımı düşünerek ben buna pozitif yaklaştım.
Şuanda 4 tane sorunla karşılaşıyorum;
1)- Çıkış gerilimi yük ile birlikte fena halde düşüyor.(50 Hz lık H bridge çıkış katını yapmadan akkor flemanlı ampullerler denedim)
2)- Çıkışta aşırı yuk koruması yapmak istiyorum mesela 500w tan sonra sistem kendini kapatacak bunu nasıl yapabilirim.
3)- Devreye aşırı ısı korumasını nasıl yapabilirim.
4)- Giriş gerilimi 21v un altına düştüğünde kapanmasını istiyorum bunu nasıl yapabilrim.
Tüm bunları çözdüğümde mükemmel bir invertere yaklaşmış olacağımı duşunuyorum. Gerçi bu özellklere sahip inverter piyasada çok ucuz fiyatlara satılıyor ama mesele kendin yapmak 4 katınada mal olsa bunu ben yaptım diyebilmek ve bu konuda sıfırdan başlayan arkadaşlara ileride yardımcı olabilmek.
Saygılarımla
Ahmet

"ETE" ile birlikte bu devreyi yaparken, bizleride en çok uğraştıran bölüm TRAFO idi. O zaman bu kadar malzemede bulamadığımız için hurda trafolardan sonuç almak için epeyce uğraşmak zorunda kalmıştık.
Hem sistemi anlamak hemde aşama aşama öğrenmek istediğine göre, benim o zaman yaptığım uygulamaları aktarayım.
Konuyu daha kolay anlaşılır hale getirmek için 5 parçaya böldüm.
1-(Kırmızı)Ana güç katı. Burada 12volttan 315v üretiliyor. SG3525 ve mosfetler trafodan 315v üretiyor.
2-(SARI)Her türlü sorunda ikaz sesi üretiliyor.
3-(TURUNCU) Bu devre, ısı kontrol devresidir. Bu diyotun 1S1585 olarak kullandık. (farklı diyotlar olabilir-1N4148 bile kullanıldığını gördüm)
4-(MOR) Hata kontrollerinin yapıldığı devre...aşırı yük...düşük voltaj (akü 12v tta 10-11v düşerse )....vb.
5-(MAVİ) Son kat burası, burada 50Hz. 220v elde edilir.
Kısaca devrenin tanımı böyledir. Burada şema üzerinde de gösterdiğim gibi devreye 7812 ekledim. Bu tüm devrenin 12v ile, trafo bölümünün farklı voltajla çalışmasını sağlar. (Genede incelemelisn)
Kolay Gelsin
nurim