usart kesmesinde parazit sorunu

Başlatan zerolax, 20 Şubat 2014, 22:54:35

zerolax

merhaba ustalarım benim usart kesmesinde bir sorunum var

programda hiç bir sıkıntı yok benim donanım olarak bir sorunum var rf alıcı sürekli parazit yapıyor ve pici sürekli kesmeye sokuyor işlem yaptıramıyorum ondan dolayı kesmeden çıkar çıkmaz tekar kesmeye giriyor parazitleri nasıl engellerim kullandığım rf alıcı dandik bu işler için transceiver öneriyorlar ama onlarında malum fiyatları baya tuzlu
EMRE SALMAN

mg1980

Hocam,
DORJİ....27 alıcı-verici  kullandım hiç bir problem olmadı.5 km.ye kadar menzili var.picproje.org.de AST adlı arkadaş 60 TL'ye satıyor.Kolay gelsin.mg1980

zerolax

Sağolun hocam urunu araştırdım biraz kanalı nasıl ayarlıyoruz .pdf dosyasında bir program gostermiş onunla mı
EMRE SALMAN

mg1980

Kataloguna baktım ama çok iyi anlayamadım.Ben fabrikasyon ayarlarını değiştirmedim.Hem programla hem de bilgisayardan değiştirilebiliyor . Açıkçası uğraşmadım pek bilmiyorum. Ben alıcı-verici şeklinde uzaktan bir kumanda yapmıştım.Gayet güzel çalışıyor.
mg1980

ete

Bütün alıcılar parazit üretir. Bu yüzden kod içinde işaretçi kullanırız. Her data beklediğin data değildir gelenlerden yalnızca beklediğini almalısın diye kriterlerimiz var yada olmalı. Her geleni almaya kalkarsan bir yere varamazsın. Transceiverler bunu otomatik yapabiliyorlar çünki kendi işlemcileri var ve sana tampon görevi görürler.

Ete

zerolax

Hocam demek istediğinizi anladım ama ben bu parazit yuzunden kesme kullanamıyorum kesmeden çıktığı anda hemen tekrar kesmeye giriyor bunu nasıl yapabilirim illa transceiver mi kullanmam lazım
EMRE SALMAN

ete

Mutlaka kesme bayrağını sıfırlayamıyorsundur. Anında kesmeye giriyorsa sorun budur.
USART Kesme bayrağı direk ulaşılıp Bayrak=0 denilebilecek bir register değildir. RCREG registerini boşalttığın (bir başka değişkene aktardığın) zaman otomatik sıfırlanan bir bayraktır. Pek çok kişi bu hatayı yapıyor. Sende de öyledir mutlaka.

Ete

zerolax

Dediğinizi anladım derslerinizde gosterdiğiniz gibi yapıyorum temp=rcreg yani temp var byte
EMRE SALMAN

zerolax

Ayrıca hocam rf alıcının data ayağını işlemcinin rx ayığından ayrnca kesmeye girmiyor bir daha elimdeki rf alıcıya bişiyler ekleyerek bu sorunu gideremezmiyim acaba
EMRE SALMAN

ete

Bu konuda hiç bir fikrim yok ilk defa böyle bir şey duyuyorum.
Ete

zerolax

bir tane transceiver getirtip denemem lazım muhtemelen ondan dolayı ama şuan durumum yok malum öğrenciyiz transceiverde hayli yüksek miktarda
EMRE SALMAN

est32

zerolax

sağolun inceliyorum şuan ama sipariş sonrası elime geçmesi ne kadar sürer
EMRE SALMAN

est32

ona hiç belli olmaz. Önemli olan iyi bir satıcıdan almak, çin ve Türkiye'nin uzun resmi tatil günlerine rastlamamak çok etken.
Geçenlerde verdiğim siparişlerden 2 tanesi tam 14 günde geldi. Bazısı 1 ayda gelir bazısı 1.5
Bazen kaybolur, 1 ay sonra satıcıyla görüşülür satıcıdan yenisi istenir. ama bi şekilde gelir.

zerolax

teşekkür ederim hocam türkiyede gerçekten bir malzeme sıkıntısı var çinde yaşasak ne kadar kolay herşey elinin altında :D
EMRE SALMAN