T

MCS Komut Hataları

Başlatan tass_co, 02 Mart 2014, 13:29:24

tass_co

Merhaba arkadaşlar. MCS programında komutlar için hatalar almaktayım.

Mesela:
"Print At" komutunu Syntax error olarak alıyorum. "Print At 20,0,"1234"" kullandığım komut.
Harici font eklemeye çalıştığımda onda hata alıyorum.
ALL_DIGITAL komutunu başına DEFINE eklemezsem hata alıyorum.
LCD_??? komutlarında da aynı malesef.
CLS kullanamıyorum

sorun neyden kaynaklıdır?

Teşekkür ediyorum, İyi günler

İlyas KAYA

Bahsettiğin komutlar Proton Basic komutları PIC BASIC değil.
Bu nedenle Proton Suite indirip onunla derleyin.

Kolay gelsin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

tass_co

peki hocam mcs da glcd ye yazdırma komutu hangisi? bütün örnekleri kontrol ettim, yazdır "Print At" ile yapılıyor. Bende ise hata vermekte

est32

mcs'nin GLCD desteği yok, ya kendin satır satır kendin yapacaksın bunu(ete hocanın örnek bi çalışması vardı) ya da proton ile yapılacak.

tass_co

proton ide yi kurdum ama bu seferde pic i değiştiremiyorum...

proton ide 2.0.1.2

proton basic compiler 3.5.2.7

est32

pic'i değiştirmek???
Device = 16F628A
gibi mi???

tass_co

evet hocam. Device = 16f877A dediğimde sol taraftaki Code Explorer bölümünde 16f628a değişmiyor. compile dediğimde device =16877A satırında "ERROR [Line1]: cant find a .def file for device "16f877a" make sure the device is supported by the compiler!" yazıyor.

est32

Protonda HELP altında ABOUT var, ona tıklayınca bu şekilde çıkmıyor değil mi?
sanırım demo versiyon kurulmuş. Fullemek lazım. Demoda belli picler derlenir onlar da 3-5 satıra falan izin verir.

tass_co

Bendeki versiyon bu
http://img513.imageshack.us/img513/9947/rhl3.jpg

win7 x64 kullanıyorum. proton belki uyumsuzdur diye özelliklerinden xp sp2 ve yönetici olarak çalıştırı işaretleyip denedim değişen birşey olmadı

est32

peki program X86 klasörü altındaki program files ta mı kurulu yoksa X64 altındakinde mi.
X86 da kurulu olması lazım.
Ayrıca uyumluluk moduna gerek duymadan çalışıyor.

tass_co

Alıntı yapılan: est32 - 02 Mart 2014, 20:44:07
peki program X86 klasörü altındaki program files ta mı kurulu yoksa X64 altındakinde mi.
X86 da kurulu olması lazım.
Ayrıca uyumluluk moduna gerek duymadan çalışıyor.

x86 da kurulu. aklıma gelen belki pic library yolu doğru değildir. ayarlarında da pek birşey yok değiştirilecek

tass_co

est32

Crack yapıldı mı, demo versiyon belli işlemcileri destekliyor. aklıma başka bişey gelmiyor.
ayrıca
Device = PIC16F877A
demek yerine
Device = 16F877A
yazılsa!

tass_co

hay abicim allah razı olsun :D başındaki pic yazısını kaldırınca düzeldi... bende birşey var, özür diliyorum

Teşekkürler yardımın için, Saygılar

est32

önemli değil de;
sona koyduğun resmi en başa koyaydın bu kadar uğraşmayacaktık :)
Ayrıca senin proton üst versiyonmuş, nerden indirdin ben de indireyim, belki iyileştirmeler yapılmıştır.