BOBİN SARIMI

Başlatan gilestel, 07 Mart 2014, 15:18:44

gilestel

Merhaba arkadaşlar bitirme projem olan bir boost devresi var devremi tasrladım.simülasyonda düzgün çalışıyor fakat devremi gerçek hayata geçirebilmem için E tipi bir nüveye 7.5  mili henry bobin sarmam gerekiyor bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? bobin sarım sayısını hangi formüle göre bulucam bir fikrim yok. Şimdiden teşşekürler.

ete

İlişikte bir zamanlar hazırladığım bir excel hesap tablosu veriyorum. Bu çalışmayı inverter yaparken trafo hesabını yapabilmek amacı ile yapmıştım. Sonradan geliştirerek ilaveler yaptım. Şimdi senin istediğin hesabı da yapacak kabiliyettedir.
1. Sayfaya sağ tarafa bakarsan orada bir çalışma tarif edilmektedir. Buna göre ;
- Elindeki E tipi nüveye 20 sarım emaye tel sar. Tel Kalınlığı normalde sarman gereken kalınlıkta olsun.
- Sonra bir indüktans metre bobinin indüktansını ölçüp kendine bir AL değeri tespit et. Bunun için sağ tarafta AL DEGERİNİ HESAPLAMA başlığı altındaki hücrelerden sarımın karşısına 20 (sarım sayısı) gir. Altındaki haneye ise ölçtüğün indüktans değerini yaz. Tablo sana bir AL değeri hesaplayıp verecektir. Buradan altındaki açıklamaya uygun olarak sarım sayısına erişebilirsin.
Seni tatmin etmiyorsa Sayfa-2 de en altta Ferrite Core başlıklı bir başka hesaplama var oradan da yararlanabilirsin.

Ete

gilestel