2x16 LCD Ekran Kullanımı ve Ömrü İle İlgili

Başlatan M.A.A, 08 Mart 2014, 11:58:34

M.A.A

Merhaba Arkadaşlar
Devrelerimde 2x16 LCD ekran kullanıyorum (mavi). LCD ekran gün geçtikçe (genelde 3-4 aydan sonra) parlaklığını ve okunurluğunu yitiriyor, aydınlatma lambası çok sönük yanıyor, yazılar zor okunuyor. 1 sene sonra daha da okunmaz oluyor. Bunun nedeni LCD kalitesi ile mi ilgili yoksa başka bir püf noktası mı var ?

İlyas KAYA

LCD aydınlatmasına seri direnç ekleyin. Böylece hem çok parlak yanmaz hemde ömrünü uzatmış olursunuz.

Ortalama LED lerin ömrü 7000-50000 saattir. Kalitesine göre değişir.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ete

LCD arka ışık beslemesini 47 Ohm (1 watt) dan geçirerek verin Mutlaka direk bağlamışsınızdır. Bu şekilde led aşırı zorlanarak yanıyor ve bir müddet sonra ömrünün sonuna geliyordur. 6 ay çalışıyorsa yine kaliteli imiş demek lazım.

Ete

M.A.A

Datasheetinde 5V yazdığı için direkt bağlıyorum hep. Bundan sonra direnç bağlayayım. LCD de de kaliteli olarak bilenen marka var mı ?

ete

Data sheet'e dikkatli bakın. Araka ışık (back Light) için farklı değer vardır mutlaka ben bu güne kadar direk 5V ile çalışanı görmedim. Hemen hepsi 4,0 veya en fazla 4,2V ile çalışıyor.

Ete

M.A.A

Ete hocam şimdi birkaç yere daha baktım, bazı yerlerde direnç bazı yerlerde 5V bağlanacağı söylenmiş. Kullandığım LCD nin kodu şuan yanımda olmadığı için bakamadım. Pazartesi bakacağım, büyük ihtimal onda da direnç vardır.

LCD nin arka aydınlatmasını transistörle sürüp gerektiği zaman aktif yapsam ömrü artar mı ?

ete

Bu lcdhergün 24 saat çalışıyor ise elbette arka ışığı anahtarlamak ömrünü belirgin bir şekilde artırır.
Ete