Pic yardım !!!

Başlatan Şahin35, 10 Mart 2014, 09:46:44

Şahin35

Merhabalar. öncelikle bır konu hakkında bılgı alıcaktım. sifreli kilit projesı yapıyordumda. sıfremı bır buton vasıtasıyla degıstırmek ıstıyorum. mevcut sıfrem belli giriyorum onaylandıktan sonra bobın tetık alıyor. buraya kadar gusel. ben sıfremı degıstırmke ıstıyorum , ama beceremedım. aklıma gelen yontem su sekıldır.
ıf porta.4 =0 then gosub sıfre_degıs
sıfre=0
sıfre_degıs:
read 0,sıfre
ıf sıfre=255 then
sıfre=1
write 0 ,sıfre
ıf sıfre=255 then
sıfre=2
wrıte 0,sifre...
dıye aklıma gelıyor. bu sekıl 9 kadar yapıcam dıye dusunuyorum.ama ne kadar dogru bılmıyorum yada nerde eksıgım var .. yardımlarınız ıcın sımdıden cok tesekkur ederım...

pwm3434

ete hocamızın  ders 9  da  eeprom  ve  sensör  uygulamalarından  faydalanabilirsin.  ilişikte  yüklü.

Şahin35

baktım ama tam kavrayamadım.. benım yazdıgım kodu 0'dan 9 kdar tek tek mı yazacagım ben..

ete

Bir şifre değiştirme işlemini kafanda canlandırman gerekir. Ben sana yardımcı olayım.
Örnekle ilerleyecek olursak elinde mevcut şifren olarak Şifre=12345 sayısı olsun. Bu şifreyi YeniŞİfre=54321 şeklinde değiştireceğini var sayalım.
Normal şartlarda bir şifre değiştirme işleminde her önüne gelen şifreyi değiştirmesin diye önlem alınır. Bunun için önce mevcut şifrenin girilmesi istenir bu girilen doğru ise bu seferde yenisinin girilmesi istenir. Peki yenisinin girilmesi nasıl yapılacak.?
0 dan 9 a kadartek tekmi yazacağım diye anlamsız bir soru sormuşsun.
Şifre kontrolü yaparken şifre rakamlarını tek tek girilmesini yardımımla sağlayabilmiştin.
Peki aynı işi yeni şifre girişinde neden yapmıyorsun? elinde var bütün doneler. Bu kadarını bile akıl edemiyorsan bu işleri bırak anlayanlar uğraşsın.
Ama asıl istediğin bu işi birisinin sana yapıvermesi bunu biliyorum. Bu nedenle sürekli olarak anlayamadım kavrayamadım gibi sözler kullanıyorsun. Anlayamadın ise anlayıncaya kadar uğraş bence.

Ete