step motor 48vdc..??

Başlatan bahdiyarusta, 27 Mart 2014, 08:27:12

bahdiyarusta

merhaba ~~
arkadaşlar elimde bir elektrikli bisikletten söktüğüm motor var. çıkışında 5tane ince kablo bir soket e çıkışyor. bu çıkış encoder çıkışıdır. diye kabul ediyorum. biger uçtan 3 tane kalın kablo çıkmıç uçları boşta hiç bir şey yazmıyor. renkleri, sarı, mavi, yeşil bu kablolara herhangi ikisine 12vdc verdiğimde motor bir adım atıyor. tekrar verdiğimde geri adım atıyor. amacımız bu motoru çalıştırmak. burdaki 3 uçtan hangisi + - ve tetik ucu veya nasıl bir bağlantısı vardır. bisiklet beyni almadan buna göre bir kart tasarlayacağım. benim düşüncem 2 ucac + - voltaj verip 3. uca frekans uygulamak ama o uçlar hangisi vaya doğru metod bu mudur.
bilgisi olan arkadaşlardan ricamdır.
teşekkürler.

bk ~~
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

onurinci

motoru teorik olarak anlatayım.
5 tel dediğin yerde 3 adet magnetik Hall Effekt Switch var. bunlar 5 volt ile çalıştıkları için 2 'de besleme uçları var.diğer 3 Kalın uçlarda 3 fazlı fırçasız motorun ana uçları.motora doğru dizilimde gelen U V W anahtarlaması ile dönüyor.hallefect sensorları manyetiğin en verimli yerinde sürücüye bilgi veriyor.motorun genel adıda  3 phase brushless dc motor
nette 3 phase brushless dc motor driver diye aratabilirsin.

bahdiyarusta

Alıntı yapılan: onurinci - 27 Mart 2014, 10:09:00
motoru teorik olarak anlatayım.
5 tel dediğin yerde 3 adet magnetik Hall Effekt Switch var. bunlar 5 volt ile çalıştıkları için 2 'de besleme uçları var.diğer 3 Kalın uçlarda 3 fazlı fırçasız motorun ana uçları.motora doğru dizilimde gelen U V W anahtarlaması ile dönüyor.hallefect sensorları manyetiğin en verimli yerinde sürücüye bilgi veriyor.motorun genel adıda  3 phase brushless dc motor
nette 3 phase brushless dc motor driver diye aratabilirsin.
merhaba~
motorum resmini ekliyorum elinde 12v akü var ve bunu bi şekilde çalıştırmam lazım. kabloları arasında ölçüyorum motor dönünce 12 volr daha hızlı dönünce çıkışta voltaj veriyor... kablolardan herhangi ikisine 12v verince motor 1 adım dönür kalıyor. mantıklı bir metop ile sırası ile voltaj verip çalıştıramadım . motor elektrikli bisikletin motoru...
teşekkürler..
                  - 66 -

Mucit23

@bahtiyarusta

Elindeki motor Step motor değil Fırçasız Hub motor. Sürücü yapmak öyle basit bir konu değil

Hemen döndürmem lazım diyorsan hazır sürü al kurtul
http://www.ebay.com/itm/36V-800W-Brushless-E-bike-Scooter-Controller-With-Hall-/160806898126?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2570d689ce
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

İlyas KAYA

BLDC motorlar 12volt aküyü ver dönsün olarak çalışmazlar.
Hall sensörden konum bilgisi alınıp hangi konumda ise ona göre sıra verilir.
Bu işi yapmak içinde PIC veya microişlemci gerekir.
İyi bir donanım bilgisi gerekir.

Mantık olarak aşağıdaki gibidir.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

bahdiyarusta

buna uygun çalışmalar yapacağım çok teşekkür ederim...
                  - 66 -