20 giriş ve 5 çıkış devresi

Başlatan Şahin35, 11 Nisan 2014, 12:21:41

Şahin35

20 tane girişi olan ve 5 adet cıkıs olan devre lazım.multıplex ıle olmuyor. cunku onda secme ucu var . bana secme ucu olmadan lazım. daha once yapmıs yada bu konuda bılgısı olan hocalarım sızlerden cevap beklıyorum ...

zeynal

Merhaba Şahin35 arkadaşım.Zamanında ETE beyin de yardımı ile yapmış olduğum  40 butonlu bir projem var.Hiç bir buton başkasının çalışmasını etkilemiyor.Belki işine yarar.

Şahin35

Tesekkurer hocam. ama bana basıt bırsey lasım picsız olsun ıstıyom. dıyelım kı ;
input :00000000000000000000 tane gırısı olsun .
ouput: 00000 tane cıkıs olsun.
ınputtan gırdıgım bılgıyı outputta gorucem.örnegın;
ınput :00000000000000000010 bilgisi
output:00010 bılgısıne esıt
ınput:0001000000000000000 bilgisi
output:10000 gibi olucak.
böyle bırsey ıstıyorum hoacam . elnızde varsa yada daha onceden yapılmıs proje varsa yada nasıl yapılacagını nasıl mantık kurulacagını anlatılmasını ıstıyom.

zeynal

Merhaba.3 adet CD4532 kullananırsan 24 giriş 9 çıkış elde edersin.Kolay gelsin

Şahin35

Bunda secme ucu var . secıldıgınde cıkısa verıyor. benım verdıgım ornektekı gıbı ıstıyorum.

Şahin35

Zeynel arkadasım . siz bu devreyı daha onceden kurdunuz mu.

zeynal

Merhaba Şahin arkadaşım.İstediğin şekilde 20 giriş 4 çıkış çok zor.

Şahin35

zeynal arkadasım sen kaskat baglantı nasıl yapılır bılıyomusun . ben sorunumu nerdeyse cozdum. 74147 etegresi ile yapıcam.bundan 2 tanesını kaskat bagladım mı sorun cozulecek. arastırmalarım bunu gosterdı. bunları nasıl kaskat baglarım onun yolunu bulmam lasım sımdı . sen bılıyomusun ...yada ete hocam siz bılıyomusunuz.

ete

74147 kaskad bağlanmaz. Bu bağlantı için uygun bacak yok maalesef. Bu durumda 74148 kullanman daha doğru olur. 3 adet 74148 ile bunu yapabilirsin. 2x8+4 mantığı ile yapacaksın.
Ete

Şahin35

Hocam biraz daha acık bilgi verirmisiniz .

ete

74148 kaskad bağlanabildiğine göre 3 adedi peşi sıra bağlanabilir diye düşündüm.
Böylece 2 tanesinden 16 giriş ve üçüncüden de 4 giriş kullanarak yapabilirsin demek istemiştim.

Ete

Şahin35

Güzel düsünce de hocam. simdi 8 giris 3 cıkıs var . 3 tane kaskat baglasak 24 giris 9 cıkıs olucak. biz 24 girisi 20 ye cekerız. 4 girisi lojık 1 verdık mı 20 girise cevirdik. cıkısları nasıl 5 yapıcaz peki ? 9 cıkıs var 5 yapıcaz.9. anahtara bastık mı 9 nolu cıkıs verıcek .1001 bilgisini görücez. 12. anahtara bastık mı 1100 bilgisini alıcaz. 18 bılgısını gırdık mı 10010 bilgisini alıcaz.5 adet cıkısa cevırıcez. tetık almasını dıger etegreye bılgıyı gonderıp otekısını pasıflestırmeyı nasıl yapıcaz hocam ...

F®T

hoca senden tam olarak ne istedi.bu işi ben anlıyamadım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

74147 kullanacağım dediğin için 74148 önermiştim ama her ikiside istediğine karşılık gelmeyebilir. Zira bilmem priority encoder lerin çalışma mantığını biliyormusun. Örneğin 74147 de  10 tane giriş var diyelim bunlardan bir kaçı aktif olursa aktif olan en yüksek bitin değeri çıkışa verilir. Dolayısıyla çıkıştaki bilgi aktif olan girişleri göstermez. Yada tam olarak göstermez. Her seferinde tek giriş aktif edilirse sorun olmaz ama birden fazla giriş aktif edilecekse sorun olur.
Kaskad bağlantıda girişlerin artırıldığını biliyoruz. Buna karşılık çıkış bitleride AND kapıları kullanılarak uygun şekilde artırılabilir. Kaskad sisteminde ilk 74148 in E0 girişi gnd ye bağlanır ve E1 çıkışı bir sonraki entegrenin E0 girişinr bağlanır. Sonra çıkışlar and kapıları ile birleştirilir. Biraz araştır bulursun doğru yolu.
Ete

Şahin35

Hocam girişlerden hangısı aktıf ıse o an onu cıkısa aktarır. siz o an hangı tusa bastınız. diyelım 7 ye bastınız. entegrede bcd olarak 00111 bılgısını gosterır. baska bır sayı gırdınız .sıze o sayıyı gosterır. dedıklerınız dogru dun aksam arastırdım ve pdf dosyalrını okudum. ılk etegrenın E0 cıkcam ıkncı etegrenın E1 gırıcem digerının eo cıkıcam e1 gırıcem.bolelıkle kaskat baglamıs lucam.bosta kalan Eo ucunu active low cekıcem. son 4 girisi active high verdım mı 20 tane gırısım oldu. cıkısları ıse vedeğil yada veyadeğil kapsıyla bırlestırcem 3 yane cıkıs ucunu. daha sonra ıse kaskat bagladıkalrımdan ıse cıkıs alıcam 4 . cıkısı ıkıncı entegrenın kaskatından .. 5. cıkısı 2-3. entegrenın cıkısından aldım mı ıstedıgım 5 cıkıslı etegreye sahıp olucam. datasheete tekrar bakıcam veyadegıl mı ve degıl mı hangısı onu hatırlamadım. sorumu %95 olarak cozdum. artık ayrında ısıde sımılasyonu kurup calsıtırdım mı sorun bıtıcek. Sadece biris butonlarını pullup mu yapıcaktım ? yoksa pull down mı onu hatırlamadım ???