YARDIM (Bu konu acemi içermektedir.)

Başlatan Tesla Coil, 21 Nisan 2014, 03:47:11

Tesla Coil

Merhaba ustalarım
Aranıza yeni katıldım ve de piclerle yeni yeni haşır neşir oluyorum.
C kökenli dillere hakimim ve assembly dilini henüz yeni yeni öğrenmekteyim.
Iar embedded workbench ile msp430 lar için program yazabiliyorum assembly dili ile bu yüzden ETE hocamın derslerini çalışırken anlama konusunda hiçbir sıkıntı çekmiyorum.
Ustalarım, çıldırmak üzereyim. ETE hocanın başlangıç adlı konusunu belki 10 kere okudum. Forumu didik didik ettim. Tüm denilenleri yaptım. Fakat ne pbp ne mcs ne mpasm ne mplabx-ıde hiç birinde bir program derleyemedim. Bilgisayarlarla aram iyi olduğu halde ya doğru programı yükleyemiyorum, ya program dogru oluyo benm bilgisayarıma uygun olmuyo (64bit mevzu*), ne yaptıysam ne ettiysem bir türlü doğru yolu bulamadım. Kaç gündür bu konu için başlık açmiyim diye yırtınıyorum ama artık çıldırmak üzereyim bişeyler yapmam lazım, programlarımı yazıp proteusdaki simulasyonumdaki pic e atmak istiyorum. Lütfen bana bir yol gösterin yardımcı olun yapmam gereken nedir... En kısa zamanda cvp larınızı bekliyorum...

Sistem bilgileri; windows 8 , 64bit

ete

Önce hangi derleyiciyi kullandığını sorayım. Hepsinin adı geçiyor ama hangisi ile derleme yapıyorsun açık değil.
Ben yinede bildiğim konu üzerinden açıklama vereyim. Makinan 64 bit olduğuna göre derlemede MPASM kullanacaksın bu kesin. Sigorta ayarları olmadan kolaylıkla derleme yapabilmen gerekiyor.
Bu nedenle sigorta ayarlarını noktalı virgül ile kapat ve derle bakalım derleyebiliyormusun. Noktalı virgül ile kapat diyorum çünki asm satırları ancak bu şekilde kapatılabiliyor. Basic satırları üstten tek tırnak veya noktalı virgül ile kapatılıyor. Şayet sorunsuz derliyor isen o zaman sigorta ayarları formatın bozuk demektir.
Bir derleme yapabilmen için makinanda hem PBP kurulu (C ana klasöründe) hemde Mpasm kurulu olmalıdır. Mpasm yi genelde protexxs klasörü içindeki tools klasöründen kullanıyoruz. Şayet yoksa onuda bir şekilde kurman gerekiyor.
Bunlar maknada var ise editör olarak MCS yi kullanacaksın ve onun View menüsünde yer alan program and compiler options seçeneğinde ilk buton olan Compiler seçeneğinde PBP klasörünün yeri manuel olarak gösterilecektir. Aynı işlemi Assembler seçeneğinde Mpasm nin yerinide göstererek tamamladıktan sonra derleme yapabilir hale geleceksin.
Gerisi artık yukarıda anlattıklarım.
Sigorta formatına gelince asıl formatı işlemciye ait INC uzantılı dosyayı PBP klasöründen yükleyerek görebilirsin allta işlemciye göre bir veya birden fazla satırlar halinde göreceğin bu ayarları aynen kopyalayıp programında kullanabilirsin. Genelde oraya ayarların hepsi koyulmaz. Devamını mpasm içinde yer alan P ile başlayan ve ardından işlemcinin adı verilen ve uzantısı yine INC olan dosyanın sonlarında görebilirsin. Orada hepsi yer almaktadır. İstediklerini seçip programına yerleştirebilirsin.
Programa derleme esnasında iki defa aynı satırları derletmemek için programa sigorta ayrı koymuş isen ilemci.inc dosyasındaki sigorta ayarları noktalı virgül ile kapatılarak geri kayıt edilip derleme öyle yapılmalıdır. Programa koymazsanız bu ayarları oradaki ayarlar kalabilir derleyici bu sefer onları kullanır. Satırları kapatmazsanız ikidefa aynı satırı işliyorum gibilerden bir hata verir.
Bu açıklamalara istinaden tekrar deneyin ve neyse hatalar onlarıda vererek bir adım ilerleyelim.

Ete

Tesla Coil

Hocam itina ile tekrardan (artık sayamadım kaçıncı kez yüklüyorum..) dediğiniz basamakları uyguladım.
1- mcs yi kurdum.
2-pbp3 ü kurdum. (c:\pbp3 adresine)
3-mplab ıde v8.90 kurdum.
4-mcs yi çalıştırıp View/p&c options/ bölümünden compiler ve assembler ayarlarını dediğiniz gibi yaptım.
5- TRISA=0
    TRISB=1 yazıp öylesine denemek icin derlemeyi denedim.
6-Masaüstüne açtıgım yeni bir klasör icine kaydettim. ama compile tuşuna bastıktan sonra searching PİC BASİC folder... diyo ve bu işlem bitmiyo iptal edioyurm sonra..
7-Ayrıca aygıt seçilen bölümde sadece resimdeki seçenek var. Resimlerde kısa bir özet geçmeye çalıştım.

ete

Sorunun kaynağı pbp3 versiyonunu kullanman. Bu en yeni versiyon ve benim anlattıklarım tamamen 2.6 versiyonla ilgili.
Versiyon 3 de sigorta ayarlarını direk komutu olması gerek çok iyi bilmiyorum. Manualini okuyup ona uygun komutlar kullanman gerekiyor.
Ete

İlyas KAYA

PBP3 'de sigorta ayarları şu şekilde yapılıyor hocam;

#CONFIG
      __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_OFF & _LVP_OFF &_PWRTE_ON & _MCLRE_OFF & _CP_ON
#ENDCONFIG

Tabi her zaman ki gibi işlemciye göre değişir.
Misalen 16f876 'da "CP_ALL" iken 16f876A da "CP_ON" dur.
Bunları programlayıcının sigorta ayar kısmına bakarak yada derleyicinin .inc dosyasına bakarak bulunabilir.

Yalnız dikkatimi çekti MSC sanırım eski versiyon. Eski sürümler PBP3'ü görmüyor. Bu nedenle derleyiciyi arıyordur.
PBP3 için MCSX versiyon 5 kurulu olmalı.
Hatta zaten bunlar paket olarak kuruluyor diye hatırlıyorum.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Tesla Coil

İLYAS&ETE hocalarım,

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Sorunu çözdüm sonunda sorunsuz bir .hex uzantısı elde ettim. Allahım sana geliyorum.. :D

Sonuç: WİN8-64 BİT// MCS4.0- PBP 2.6 KURULUMU İÇİN İLGİLİLER BANA PM ATABİLİR.(Link paylaşmak serbestmi forumda bilmiyorum o yüzden link koymadım)