16f628a dımmer

Başlatan elektromanyaq, 23 Nisan 2014, 03:10:57

elektromanyaq

ıyı geceler arkadaslar  16f628 dımmer yapmaya calıstım ama 12 ac voltta her hangı problemle karsılasmadım... takı 220 voltta deneme kalkıncaya kadar 220 voltta lambada tıtremelerle karsılastım acaba nerede hata yapıyorum program ve sımılasyon ekte verıyorum.....

F®T

rb0 kesmesi düşen kenarmı yükselen kenarmı.onu bir tersle bakalım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

elektromanyaq

hocam onuda denedım ...yukselen kenarda dusen kenardada  denedım yıne aynı

ete

Buton kontrol kısmını beğenmedim. Öncelikle bu tür sistemlerde buton bırakılmadan seviye ayarı yapılmak istenir.
Tabiiki böyle yaparsanda anında limite ulaşırsın. Bunu önlemek için döngüsel gecikme kullanman gerekirdi.

İkinci konu, limit kontrollerini buton kotrol döngüsü içinde yapmalısın.
Aşağıdaki şekilde dene bakalım.
Yine titreme var ise sıfır noktası yakalama sistemin iyi çalışmıyor demektir. Onun üzerinde çalışman gerekiyor.
ete

IF ART=0 THEN
  SURE=SURE + 500
  IF SURE>8500 THEN SURE=8500
  GOSUB BEKLE
ENDIF

IF AZLT=0 THEN
  SURE=SURE - 500
  IF SURE=0 THEN SURE=500
  GOSUB BEKLE
ENDIF
GOTO BASLA

BEKLE:
            FOR W=0 TO 2000
            @ NOP
            NEXT
            RETURN

ENDIF

elektromanyaq

ETE,  hocam oncelıkle cok tesekkur ederım... ete hocam sızın onerebılecegınız her hangı bı sıfır gecıs noktası algılama sıstemı varmı??
ınternettte yapılanlara bakıp aynısı yaptım daha once yapılmıs devrelerden ama 12volt ac de tıtreme olayı olmuyo ve gayet lıner bı sekılde calısıo sızın yaptıgınız yazılım ekleyıp deneyeyım bı hocam yardımlarınız ıcın tesekkurler hocam.....

ete

Çok beğenip henüz deneme fırsatı bulamadığım bir devreyi ilişikte veriyorum. Aslında iki örnek var devrede altta yer alan optocoupler'li olan favorimdir. Zaten skop görüntüsünden de kolaylıkla anlaşılıyor farkı.
Deneyip sonuç bildirirsen sevinirim.

Ete

elektromanyaq

cok tsk ederım hocam aksam deneyıp sonucu sıze bıldırecegim hocam....

elektromanyaq

ETE,hocam verdıgınız sımılasyondakı favorı devrenız super calısıo cok tsk ederım ete hocam ......

allah sızı basımızdan eksık etmesın.......:D