E

16F877 ile iki eksenli gunes takip sistemi

Başlatan eerrbbaayy@gmail.com, 28 Nisan 2014, 13:18:56

eerrbbaayy@gmail.com

16F877 ve iki adet DC motor ile iki eksen de gunes takibi yapacak proje yapmam lazim . yardimlarinizi bekliyorum ... simdiden tesekkurler

ete

Bu projeyi yapman lazım bunu anladık. Peki başka ne yapman lazım? bunuda ben söyleyeyim,
- Öncelikle epeyce bir araştırma yapman lazım
- Benzer devre şemalarını bulman lazım
- Bu şemalardan yola çıkarak sana lazım olan devrenin ön şemasını bir çizmen lazım.
- Sonra program lazım olacak o konuda bir şey yapmanı beklemiyorum ama en azından programa da başlayabilirsin.
En azından hangi işlemciyi kullanacaksın ona karar verebilirsin.

Buraya bana şu proje lazım yardımlarınızı bekliyorum demekle yardım alınamayacağını bilmen gerekiyor. Senin bir çaban olmaz ise kimse çabalamaz!!!!!.

Ete

llbilgekaganll

Evet aynen öyle. Bahsettiğiniz proje ile ilgili de internette sayısız döküman mevcut..Biraz klavye tuşlayıp ekran okumaktan zarar gelmez...

eerrbbaayy@gmail.com

Sozunuzu dinledim ve baya yol katettim :) su anda devreyi tasarladim ve kodlarini yazdim umarim dogrudur.. Daha deneyemedim cunku hata verdi.. Fotografta gostedigim label lara besleme gerilimlerini nasil verecegim simulasyonda ??
diger sorunum da LDR lerle alakali.. cikan hata ekran da

llbilgekaganll

Ben beslemelerde bir sorun göremedim.Ama şunu söylüyebilirim LDR lerin çalışması Proteusta Torch_LDR ile daha iyi görülebilir.Bir de LCD nin bazı uçları sanki çıkış yapılmış gibi ama INPUT ya da OUTPUT diye tanımlamak farketmiyor heralde.Siz en iyisi HEX dosyasını da yükleyin buraya hata kodda olabilir...

Tesla Coil

Dostum konunla ilgili elimde bir kaç proje örneği var lakin boyutu büyük olduğu için buradan paylaşamadım. Mailini verirsen atabilirim.
İyi çalışmalar

llbilgekaganll

Verdiğiniz şemayı -LCD kısmı hariç- Proteus ta çizip basit bir yazılım ile denedim ve hiç bir hata almadan çalıştırdım...

llbilgekaganll

Alıntı yapılan: Tesla Coil - 30 Nisan 2014, 04:08:13
Dostum konunla ilgili elimde bir kaç proje örneği var lakin boyutu büyük olduğu için buradan paylaşamadım. Mailini verirsen atabilirim.
İyi çalışmalar
Maili adında:)

ete

Şemada ve LCD de bir sorun yok. Etiketli (label) bağlama sistemini kullanmışlar. İllaki fiziksel bağlama yapmanıza gerek yok iki ayrı uca aynı etiket adını verirseniz o iki uç isis tarafından bir biri ile bağlı kabul edilir. Mesela Pic PORTD.4 pinine d4 ismi verilmiş. Aynı isim LCD nin D4 pinine de verilerek ikisi arasında bağlantı yapılmiş. Benzer şekilde diğerleride bağlanmış.
Şema karmaşık gözükmesin diye çoğu zaman başvurulan bir metoddur.

Ete

eerrbbaayy@gmail.com

Torch LDR kullanarak sorunu cozdum su anda devre temiz calisiyor :) herkese yardim ve  fikirleriniz icin tesekkur ediyorum..