20-130w havya mantığı

Başlatan zekibayram, 04 Mayıs 2014, 14:37:45

zekibayram

Merhaba değerli arkadaşlar.
Dün  Kocaeli'de elektronik malzeme satan bir dükkan girdim ve orada  aşağıda resmi bulunan havyayı gördüm..Aceba nasıl bir sistem var diye merak edip kenime bir tane satın aldım.

İçini söktüğümde içinde Switche paralel bağlı bir tane 1n4007 diyottan başka birşey bulamadım

havyanın uçlarını switche basmadan ölçtüğümde 2.1 Mohm, switche bastığımda gördüğüm değer ise 260 ohm..
switche basmadan normal devrelerde gayet güzel lehim yapıyor ..switche basılı tuttuğumda normalden fazla ısınıyor..burada haklılar
ilk olarak sorum şu;
bu diyotun gösterdiği direnç değeri havyanın  rezistansın ısınmasında o kadar etkili mi
ikincisi ise havya bu switche basılı şekilde uzun süre kullanılabilir mi..
en önemliside bu havya gerçekten dedikleri gibi 130 watt gücüne çıkabilirmi..
Not:evde lehimleyecek kalın şeyler bulup deneyemedim inşallah yarın işyerinde deneyeceğim

Elzemefe

Butona basmadan  ölçerken ölçüaletini problarını ters  çevirip iki bir  ölçüm daha yapın
Merak ettim kaç  ohm  çıkacak .. _?

zekibayram

probları ters çevirip ölçtüğümde ise diyot ters polarmalandığı için olsa gerek hiçbir değer göstermiyor..birde şu olayı gözlemledim.Doğru polarmada iken switche bir kere basıp bıraktığımda (probları ayırmamak kaydıya )319kohm gösteriyor..bundan sonra elime  1n4001 diyot alıp ölçtüm yaptım normal ölçtüğümde 2.1M iken probları ayırmadan diyotun uçlarını kısadevre edip bıraktığımda 325k gösteriyor..doğrusu diyotun bu hali ile ilk defa karşılaştım.. :D
Adamlar ayarlı havya diyor ve içinde bir diyot ve bir switchten başka bişey yok.. :D

Maxim

diyot omaj kademesinde ölçülmez zaten, diyot kademesinde ölçülür
aslında ölçmenize gerekte yok.

ısıtıcıya gelen 220v diyot üzerinden geçerken yarım dalga haline gelir
yani ac akımın negatif alternasları geçmez, bu da voltajın düşmesi yarıya inmesi demek

şöyle örnek verelim
havyanın ısıtıcısı 220 voltta 100 watt olsun
o düğmeye basarsak 100 watlık bir havyamız var
ama elimizi çekersek diyot üzerinden geçeceği için havyamız 50watt gibi oluyor (kabaca)

F®T

gayet pratik bir yöntem yapmışlar.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

zekibayram

gerçekten çok pratikmiş:D .. metal kısmı ufak  birde 130watt deyince kaba işlerde de  kullanışlı olacağını düşünerek almıştım.. switchi ve diyotu iptal edip Ete hocamın ısı ayarlı havya kontrol devresini yapıp bu havyayla kullamayı düşünüyorum fakat bu şekilde rezistansı yakmadan uzun süre kullanılabilir mi bilemem...

ete

Belki bilmiyorsunuz ama piyasada satılan bu tip havyaların %90 ında bu diyot vardır zaten.
Ben kendi devremde kullanırken diyotu iptal ediyorum. Gerek kalmıyor. Mexim in de dediği gibi gücü biraz düşürmek amacı ile koyuyorlar. 

Ete

zekibayram

Daha önce birkaç yazınızda okumuştum seri diyot bağlandığını..ama bu şekilde kullanılacağı hiç aklıma gelmemişti..ilginize teşekkür ederim.

tuncay37

saç kurutma makinelerinde de aynı sistem var. ilk kademede diyot devrede, ikinci kademede devrede değil.