max4236 ve pt100

Başlatan _tnt, 04 Mayıs 2014, 17:05:43

_tnt

Max 4236 ve pt100 ile ısı okumaya çalıştım. Önce 1 kanal ile başladım sonra 3 tane daha ilave ettim. Tek kanal olanı şuan yaptım devresi çalışır durumda ama biraz daha geliştirilmesi lazım. şemada kullanılan dirençler ve max4236 piyasada biraz zor bulunan elemanlar, biraz uğraştıracak cinsten, ben farnell den almıştım deneme yapmak için. Pic teki 10 bit çözünürlük beni pek tatmin etmedi, mcp3201ile 12 bit çözünürlüğe ulaşılabilir.
Buyurun hep beraber geliştirelim;
http://www.dosya.tc/server29/twB0gT/Max4236-pt100.rar.html

Elzemefe

hocam devreyi negatif  sıcaklıklarda  test ettiniz mi _? yada  150 derece oaln bi yerde...!!
bende  bu tarz bişey arayışı içindeyim ..
hatta şu an yaptığım masraf  kendi boyunu geçti hazır alsam daha karlı  olurdum ..
hem zaman açısından hem ekonomik açıdan .. ama yapıcam sonuç olarak ...
yapan arkadaşlardan duyduğum kadarı  ile 80 dereceden sonra lineer  gitmediğini söylediler ...

ama  örnek için gerçekten teşekkürler ....

_tnt

Devreyi bugun bitirdim ve yaklasik 100 dereceye kadar test edebildim, simulasyonda gordugum degerleri yakaladim. Proteusta farkettiysen 200 derecede 3 derecelik bir sapma var bu goz ardi edilebilir, negatif sicakliklarda test etmedim yaptigim hesaplamada 0-200 derece icindi, negatif deger icin programi tekrar duzenlerim, ama cozunurluk bayagi bi dusuk olacak ki su haliyle bile kotu, mcp3201 ile denemeklazim .lineerlik konusuna gelince simulasyon ile yaptigim devrede 100 dereceye kadar yakaladigim degerler birebir aynisiydi.

Elzemefe

Hocam aslında aralığı  küçülterek  yani referans  voltajı oalyı  çözüm olabilirmi ..  200 derece tam 5 volta geliyor mu bilmiyorum ama diyelimki 200 derece 3.4 volt olsun  ona göre referans  voltajını seçelim yani  adc değerini ölçme sıcaklığında  max değere getirebilrsek daha  net sonuç elde ihtimalimiz  olabilir..  sadece  fikir  olarak aklıma gelen hocam ..

Devreyi bu haliyle yapmayı düşünüyorum hatta malzemelrin bir kısmı elimde var gibi .. direncleri çok turlu trimpotla  ayarlamayı düşünüyorum.. ..

_tnt

Referans voltajini kucultmek bence cozum degil, nedeni ;ornegin  0 derecede 5volt referansta  cikis 1.7 volt , ham deger 366 iken 3 volt referansta 800 degerini alacak onun icin cozum farkli adc ler kullanmak. Ben %1 toleransli direncler kullandim. 74hc4051 olan kismi henuz denemedim ama calisacagina eminim.

Elzemefe

max6675  var elimde aslında ama  adc biraz daha kontrol sağlıyor..

_tnt