H

16F86A zamanlayıcı sorunu

Başlatan honourrich, 12 Mayıs 2014, 13:21:01

honourrich

İyi çalışmalar. Basic dilini kullandığım okul projemde binary mantığıyla çalışan saat yapıyorum. Pause yöntemiyle işimi halletim. Kalibrasyon için saniyeyi başa döndürmem, dakikayı ve saati birer birer artırmam gerekiyor fakat emin olmamakla beraber pause yönteminden dolayı bunları yapamadığımı zannediyorum. Bu kanı doğru mudur? Eğer doğru ise bir çözüm yöntemi mevcut mudur? Eğer yöntem gereksiz ise mikrodenetleyicinin dahili zamanlayıcısını nasıl kullanabilirim? Teşekkür ederim.

ete

En doğrusu RTC denilen hairici saat entegresi kullanmaktır. Ancak İşlemcinin zamanlayıcısını kesme içinde kullanarak da çok hassas olmamakla birlikte istediğinizi elde edebilirsiniz.
Kesme ile saat pulslarının üretilmesine örnek olarak aşağıdaki linkte verilken çalışmayı gösterebiliriz.

http://etepic.com/index.php/topic,72.0.html

Kesme kısmını alıp projenize uygularsanız istediğinizi yapabilirsiniz.

Ete

honourrich

Teşekkür ederim. Müsadenizle bir soru daha yöneltmek istiyorum. RTC kullandığım taktirde ledler ile direkt olarak binary şekilde gösterebilir  miyim?

ete

Saat bilgisini elde etmek ayrı bir şey onları göstermek ayrı bir şeydir.
Elinde 18:30:47 şeklinde olan bir saat bilgisini ister  LCD de bu yazdığım gibi gösterir, İster 7 segmentte benzer şekilde gösterir istersen binary formatta 00001001 : 00011110: 00101111  şeklinde gösterirsin yada binary de bir adım ileriye gider haneleride bağımsız gösterebilirsin. 1(%00000001) 8(00001000):3(00000011) 0(00000000):4(00000100) 7(00000111)

Ne yapacağını bilmiyormuş gibi sordun bu soruyu.

Ete

honourrich

Öncelikle şunu belirteyim. Hayatımda ilk defa pic programlıyorum. Sizin dökümanlarınız dışında başka kaynaktan destek almadım. Bu husustaki acemiliklerimi bağışlayın. RTC kullanırken pic'de dikkat etmem gereken noktalar nelerdir? Basic dilini kullanıyorum.

ete

Yapman gereken ete projelerinde yer alan saat projelerini incelemek. Gerek devre şeması ve gerekse komutlar açısından inceleyip oradaki komutları kendi programına adapte etmek. Başka söze gerek yok.
Ete

honourrich

İlgileniğiniz için çok teşekkür ederim. Değerli vaktinizi ayırdığınız için sağolun.