Program Atma

Başlatan Şahin35, 27 Mayıs 2014, 10:04:31

Şahin35

Hocalarım merhabalar.Bi sorum olucak. Ben assembly pic16f628 e nasıl program atabilirim. bende bir adet programlayıcı var. bunla dip entegreye program atabiliyorum. ama ben assembly de program atmak istiyorum.Bunun için hangi bacakları kullanmam gerekecek...

ete

Söylediklerinden bir şey anlamadım. Bir şey anlatmaya çalışıyorsun ama sanki yanlış terimler kullanıyorsun gibime geliyor.
Cevabını aşağıdaki açıklamalardan bulmaya çalış.
İki tip entegre var birisi DIP kılıf dediğimiz entegreler diğeride SMD dediğimiz tipte yani Yüzey montaja uygun delikli montaja uygun olmayan entegreler. DIP kılıf entegreler normal ZIF soketlere takılarak programlanabilmekedir. SMD entegreler ise genelde ya bir adaptor (yaylı pinli) yada direk kartın üzerine monte edildikten sonra programlanmaktadırlar.
Kartın üzerindeki programlama ICSP (In Circuit Serial Programming) soketi yardımı ile yapılmaktadır.
Her programlayıcıda ICSP soketi bulunur. Bu soket üzerinde VPP (entegrenin MCLR pinine bağlıdır) , VDD (Entegrenin +5V besleme ucuna bağlıdır), GND (gend hattına bağlıdır) , CLK (Entegrenin PGC genelde PORTB.6 pinidir) , DTA (Entegrenin PGD genelde PortB.7 pinidir) pinleri vardır.
Pinlerin açıklamalarında yer alan uçlara entegre pinlerini bağladığın zaman entegreyi bu ICSP soketi ile programlayabilirsin.
BU sistemde dikkat edilmesi gereken şey , MCLR, PORTB.6 ve PORTB.7 pinlerinin devrede başka amaçlarla kullanılması durumunda, söz konusu pinler  ICSP pinlerine direk bağlı olmalı ama devreye en azından 1K veya daha büyük birer dirençle bağlanarak devreden izole edilmeleri gerekir. Aksi halde programlama gerçekleşmez.

Ete

Şahin35

Tesekkurler hocam bilgi için anladımm  ;)