Devrede optocouplor

Başlatan hakıkat, 05 Haziran 2014, 13:48:24

hakıkat

Merhabalar
Bu son zamanda yaptığım devrede bobinli röle yerine optocoupler kullanmaktayım işimide bir nevi görüyor.Nemdende fazla etkilenmiyor
ama optocouplerin çıkış verdiği zaman dikkat etmezsen çıkış uçları temas ettiğinde kısa devre sonucu yanmaktadır bunun tedbirini nasıl
alabilirim diyot kullandım ama sorun giderilmedi.Bu konuya ilişkin fikri olan var mı?

pwm3434

pek birşey  anlayamadım  ama  izalasyon  sorunumu  demek  istedin eğer  öylese dip soket  kullan yada  sıcak silikonla  izalasyon yap.

enginkanat

çıkış ucunu direk kablo ile alıp kablolar birbirine değdiğinde yanıyorsa bundan normal ne var. sende kablo ile çıkış yapma, çıkış uçlarını board da klemense lehimle kablo bağlantılarını klemens te yap. bobin süreceksen ters diyod bağla, kullandığın optonun datasheetini incele çıkış akımına dikkat et, yada en sağlamı optocoupler çıkışı ile IRF serisi mosfet sür daha sağlıklı olur. Bunlar benim tecrübelerim, daha iyisini forumdaki ustalarım bilir.

hakıkat

Merhaba arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için teşekkürler
Alıntı Yapkullandığın optonun datasheetini incele çıkış akımına dikkat et, yada en sağlamı optocoupler çıkışı ile IRF serisi mosfet sür daha sağlıklı olur.
optonun datasheetini inceledim ama ırf mosfet sürmek devrenin kendisini büyütmektedir.Bunun başka bir yöntemi yada bağlantı biçimi yokmu?

hakıkat

Neyse yardımlarınız için teşekkürler belki basit bir buluştur ama optocouplorun çıkışındaki hem artısına hem eksisine  diyot attım sorun
çözüldü.Ama yinede bundan farklı bir sistem varsa paylaşırsanız sevinirim.Bilgi paylaşıldıkça büyür,çoğalır. Saygılar.