74HC595 RESET

Başlatan EMKE, 06 Temmuz 2014, 15:00:07

EMKE

Merhaba arkadaşlar pıc ile yaptığım devremde 74hc595 ile röleleri sürüyorum problemim şu  74 hc595 ile röleler  arasında bc237 npn transistörler mevcut , rölelerde zıt emk yı engellemek için 1N4007 lerde var  ayrıca 74hc595 lerin beslemlerinde 100nf kondansatörlerde bağlı , ayrıca pıc in altında en yakın noktada besleme uçlarına bağlı smd bir 100 nf atılı olduğu halde sistemi çalışıtrdgımda 74hc595 ler ani bir çıkış verip röleleri çektiriyor sonra düzeliyor yazılımda ve devrede bir çok şey yaptığım halde bu hatayı gideremedim ayrıca shift registerleri  bile özellikle ST marka kullandım başına daha önce  böyle bir hata gelipte sonuca ulaşan arkadaşlardan ve büyüklerimizden tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum herkese başarılar iyi çalışmalar, teşekkür ederim şimdiden.

EMKE

sanırım kimsenin başına böyle bir problem gelmedi  :)

safaka123

Pic programlamada yeniyim ama elektronik olarak bazı devrelerde entegrelerin istemsiz davranışına şahit olduğumdan çözümü reset işleminde buldum. Devrede 237 kullandığında röleyi kolektöre bağladığını varsayıyorum yani 1 seviyesi geldiğinde ancak röle çeker. O zaman bir reset  devresinide 237 ile hazırlayıp başlangıçta yanlış anlamadıysam srclr ucunu gnd ye çekecek şekilde yapıp reset olmasını sağlarsın. belki de sonrasında bu reseti kaldırıp işine devam etmek için boş portun varsa bunu kullanarak reset ucunu H seviyesine çıkarabilirsin.
Yanlış hatırlamıyorsam bazı devrelerde vardı reset entegresi diye bir entegre sanırım böyle durumlar için kendi kendine bir süreliğine reset yapıp daha sonra kullanımı mikroişlemciye bırakıyordur diye düşünüyorum.
Bu mantıkla bakarsak ilk enerji geldiğinde reset transistörünü Low verecek şekilde bir zaman devresi yapıp kısa süre sonra High seviyesine dönmesini sağlayabilirsin. Şayet boş portun yoksa.

EMKE

cevabın için teşekkürler aslında işlemcide 2 adet boş portum kaldı ayrıca ben 74hc595 lerin reset (mr) uçlarını direk +5v olarak bağladım sorun bundanda kaynaklanıyor olabilirmi diye düşünüyorum şimdi bi deneme yapıcam sonucu yazarım .

ete

595 in reset bacağını picden vererek kısmı olarak soruna çözüm getirebilirsin. Bu bacak ile GND arasına ayrıca 100nf kondansatör bağlarsan soruanun çözümüne yardımcı olacaktır.
Sorunun ana kaynağı ilk açılışta pinlerin rastgele değerler almasındandır.

Ete

EMKE

Sanırım sorun çözüldü entegrelerin reset bacaklarını birer dirençle pull-down yaptım ve reset uçlarını birleştrip işlemci ile kontrol ettim şimdilik bir sıkıntı kalmadı gibi.