SIFIR GEÇİŞ ALGILAMA DEVRESİ

Başlatan Burak, 11 Temmuz 2014, 17:19:23

Burak

Herkese merhabalar ,

Bugüne dek kullandığınız en iyi MCU kontrollü sıfır geçiş algılama devrenizi paylaşabilir misiniz ? Devremde rezistif bir yükü süren triyakın kontrolünü sıfır geçiş özelliği olmayan bir MOC ile kontrol edeceğim .. Ama 220 VAC'nin sıfır geçişlerini MCU'ya bildirebilecek akılcı ve iyi çalışan bir devreye ihityacım var . İnternette bulduklarımın bazılarından hiçbirşey anlamadım .

Şimdiden teşekkürler .
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Burak

Alıntı yapılan: ete - 11 Temmuz 2014, 20:45:36
Aşağıdaki linkte verdiğim devre epeyce kararlı gözüküyor.

http://etepic.com/index.php/topic,1766.msg17856.html#msg17856

Ete

Hocam bende Proteus 7.10 SP0 var açamıyorum hata veriyor . Nasıl yapabiliriz ?
Ω Gens Una Sumus Ω

Burak

Hocam tamam hallettim teşekkürler ..
Ω Gens Una Sumus Ω

Burak

Hocam verdiğiniz devredeki kollektör ucundaki 5V'u nereden çekeceğiz ? Bu devrede bir regülasyon yok ... Diyelim ki regülasyonu ayrı bir 12V'luk bir adaptör üzerinden birtakım devre elemanları ile 5V şeklinde elde ettim .. Bu +5V'u kollektördeki dirence , 0V'uda köprü doğrultucudaki toprağa bağlanmış şekildeki uçla (yani emitter ucuyla) birleştirsem sorun olur mu ?
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Devrede bir işlemci olacak ise 5 V da olacak demektir. Kaynağı önemli değil. Kullanılacak olan 5V bu olacaktır. Transistörün collectorunda pullup olmadı gerekiyor. Pic de devrede yer alıyorsa pullup 5v değilse ne kullanılıyorsa odur.

Ete

Burak

Hocam Merhaba ;

Verdiğiniz devreyi kurdum . Ama garip bir problem var .Doğrultulmuş işaretin bir yarım dalgası tam 0'a ulaşamadığı için transistör kesmeye gidemiyor ve bu durumda faz kontrolü 360 derecede bir gerçekleşmiş oluyor . Gerçek osiloskop çıktılarını yükledim .
İlk defa böyle birşey ile karşılaşıyorum .

Buna  nasıl bir çözüm bulabiliriz ?
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Bu devreyi bir kaç kişi yaptı ve sonuç mükemmel dediler.. Aslında senin sorunun devre ilede alakalı gözükmüyor. Sanki köprü diyotunda bir sorun var gibi. Yada devrede başka elemanlar var o lar sinyali bozuyor gibi algılıyorum.

Ete

Burak

Hocam 5 tane daha kopru diyot denedim .. Bir tane kendim kurdum 1N4007'lerden .. Sonuc hala ayni .. Ayrica devredeki transistor katini kaldirip sadece yuk olarak bir adet 100 k bagladim sonuc yine ayni ..

Hocam birde , bu bağlantı şemasındaki topraklar yüklediğim resimdeki gibi bağlanıcak dimi aslında birbirilerine ?
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Burak

Peki problem neden kaynaklaniyor olabilir ? Sonucta tam sebeke sinusunu dogru gozleyebiliyoruz.. Ama dogrultulunca olmuyor .. Siz trafo kullanmadiniz dimi ? Direkt olarak 220 vac kullandiniz ?
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

trafo kullanmadım tabiki direk 220 AC ile yaptım bir çok devre yaptım hemde.
Neden olduğunu anlamadm doğrusu.
Hala inceliyorum. bir mantık yürütebilirsem haber veririm.

Ete

Burak

Ω Gens Una Sumus Ω

acemdiyarı

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 14 Temmuz 2014, 20:10:56
Tamam hocam ...

Bence yaptığınız devrenin bir fotografını koyun gözden kaçan ne ise görülebilir.

Kolaygelsin.

Burak

Alıntı yapılan: acemdiyarı - 14 Temmuz 2014, 20:46:58
Bence yaptığınız devrenin bir fotografını koyun gözden kaçan ne ise görülebilir.

Kolaygelsin.
Ω Gens Una Sumus Ω