Dijital MAF sensörünü Analoga çevirme

Başlatan serkan, 11 Temmuz 2014, 23:54:44

serkan

Değerli dostlar;

geçtiğimiz günlerde aracımın arızalanan maf sensörünü şase numarasından yeni sipariş vererek getirttik. gelen maf sensörünü araca taktığımızda ise arıza ışığının sönmediğini gördük. meğerse aracımın arızalanan maf sensörünün çıkışı anaşog gelen sensör ise dijitalmiş. sanayicilerin her zamanki yalan dolanına maruz kalarak elektronik malzemenin değiştirilmeyeceği cevabıyla baya bir kargaşa yaşadık. bende şu mubarek günlerde bu kişileri ALLAH'a havale ederek kendi başımın çaresine bakmaya odaklandım.

Sorunum şu:

kontak açıldığında maf sensörü içerisinden hiç hava geçişi olmadığı için maksimum değerde frekans veriyor ( sensör 5000 hz ile 1000 hz arası çalışıyor)

ilk başta aklıma bir DAC devresi kurmak geldi fakat  sensörün frekansı ters çalıştığı için ( gaz verildiğinde frekans düşüyor rölantide ise 2100 -2150 hz arasında ) rölantideyken motor beynine sanki araç devirli çalışıyormuş gibi bilgi gideceği için bu işten vaz geçtim

bu sorunu pic ile çözebileceğimi düşünerek gelen frekansı pice okuttum. hem counter konutu ile hemde timer ile aynı frekans değerini alabildim. sorun ise tam da bu noktada başlıyor.

okuduğum frekansı hpwm ile picin çıkışına RC filtre kullanarak analoga çevirdim. fakat aracın eski maf sensörü 0-12 volt arası çalışıyor. yani 1.25 voltta araç 6.7 gr/sn hava çektiğini okuyor bu devre göre voltaj yükselerek çektiği havayı hesaplıyor.

picin çıkışı maksimum 5 volt olduğu için çıkışı 12 volta göre ayarlamalıyım.

aklıma çıkışı opamp ile yükseltmek geldi. asimetrik besleme içinde lm324 gibi asimetrik çalışan bir opamp kullanabileceğimi düşündüm. pic beslemesi için ise çakmaklığa takılan ve navigasyon cihazlarının beslemesini sağlayan devreyi kullandım bu sayede pic parazitlerden etkilenmiyor

sizlerden yardım istediğim konu ise picin çıkışını pwm ile nasıl 1v-12 volt arası ayarlayabilirim? opamp haricinde fikri olan var mıdır

ikinci yardım isteğim ise;
pic programında rölantide 2150 hz gördüğüm ve maksimum gazda 1000 hz okuyacağım için 2150-1000 = 1150 hz arası çalışmam lazım. dolayısıyla 1150 (çok hassas olmadığı için değer 1200 de alınabilinir) hzi 0-255 arası pwm değerine nasıl oranlamam gerekir?

yazdığım programda hzi okurken değeri tuttuğum değişkeni kaçtan çıkarmam gerekli?

örneğin ;

Dim MAFFREQ As WORD   'maf sensöründen okunacak frekansın değerinin tutulacağı değişken
Dim VOLT As BYTE

counter portb.6,100,MAFFREQ  (hızlı tepki için okumayı 100 msde bir yapmak istiyorum)

MAFFREQ=(MAFFREQ*10)-1000

VOLT=BURADA MAKSİMUM VE MİNİMUM FREKANS FARKINI 255'E NASIL ORANLARIM??

hpwm portb.3,volt,1000

Kullandığım pic 16f628a ve dahili osilatör

Kodlar proton biliyorum fakat mantık aynı mantık

yardımlarınız için çok teşekkürler

Mucit23

Çıkıştan akım çekilmeyecekse opamp kullanmak en mantıklı çözüm. Ama Unutmamak gerekirki opamp kullandığın zaman 12V beslemeyle tam 12V çıkış alamazsın. Verimli bir çalışma için en az 14-15V besleme gerekir. Yada rail to rail opamp kullanırsın.

unutmadan opamp kullanırsan eğer yüksek frekanslı modellere bak.

Bunun yanı sıra LM2575 gibi Switching Regulatorlerin ADJ  olanlarından kullanılarak voltaj ayarlı bir güç kaynağı mantığında birşeyler yapılabilir

LM317 ile  yapılabilir.

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

otansev

LM 2907 LM 2917 gibi frekanstan voltaja convertorler var inceledinizmi ?
sanırım daha kolay çözüm yolu olabilir.
TA1MK

serkan

Alıntı yapılan: Mucit23 - 12 Temmuz 2014, 01:01:46
Çıkıştan akım çekilmeyecekse opamp kullanmak en mantıklı çözüm. Ama Unutmamak gerekirki opamp kullandığın zaman 12V beslemeyle tam 12V çıkış alamazsın. Verimli bir çalışma için en az 14-15V besleme gerekir. Yada rail to rail opamp kullanırsın.

unutmadan opamp kullanırsan eğer yüksek frekanslı modellere bak.

Bunun yanı sıra LM2575 gibi Switching Regulatorlerin ADJ  olanlarından kullanılarak voltaj ayarlı bir güç kaynağı mantığında birşeyler yapılabilir

LM317 ile  yapılabilir.

evet internette LM317 ile yapılmış bir devre gördüm denemekte fayda var fakat o devrede de opamp kullanılmıştı

Alıntı yapılan: otansev - 12 Temmuz 2014, 01:15:00
LM 2907 LM 2917 gibi frekanstan voltaja convertorler var inceledinizmi ?
sanırım daha kolay çözüm yolu olabilir.

LM2917 ile denedim fakat mesajımda da belirttiğim gibi düşük devirde yüksek frekans yüksek devirde düşük frekans verdiği için sensör ters çalışıyor dolayısıyla lm2917 de işimi pek görmedi