robotik ayak yapmak

Başlatan F®T, 16 Kasım 2011, 22:54:17

F®T

selamlar.arkadaşlar.belden aşağı tutmayan felçli hastalar için  robotik ayak yapmak istersek nasıl bir noktadan başlamak lazım.insan yürüyüşünü nasıl bir yöntem ile modelleyebiliriz.herkesin fikirleri değerlidir.lütfen fikirlerinizi esirgemeyin.

örnek videodaki gibi .

http://vimeo.com/4530856

http://www.dailymotion.com/video/xhye3y_robot-ayaklar_news#rel-page-13
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

rexo

ferittt,

İşin en büyük ve zor kısımı Mekanik eğer mekaniği haledersen zaten gerikalanı okadar da zor degil sanırım, birde en önemi olan bir şey daha var oda Denge Sensörlerini iyi kullanmak,
kolaygelsin

F®T

haklısın mekanik iyi olursa kontrol iyi olur yoksa kontrolün ne kadar iyi olursa olsun iyi sonuç almak imkansız.aslında fizik tedavi uzmanı bir arkadaşımın bu tip bir cihazı ucuza maletme gibi bir düşüncesi var.iyi bir makinacı bulmak gerekiyor.tabi bu tip uğraşlarda ilk etapta  maliyet çok olur. bende ufaktan araştırıyorum.dediğin gibi kontrol çokta kolay değil burda yürüyüş esnasında oluşan kalça diz ayak hareketleri ve eklemlerin boylarının kısalma uzama boyları hepsinin normal yürüme esnasında sensörlerle değerleri alınıp incelenmeli.baya bir araştırma konusu.doğrusu o kadarda kolay olacak bir iş olduğunu düşünmüyorum.ama ümitsizde olmak istemiyorum açıkçası.herkesin fikirlerini bekliyorum.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

F®T

http://www.bilimseveriz.org/dusunceyle-hareket-eden-robotik-ayak-video.html

çok süper bir çalışma yapılmış.beyin sinyalleri ile her hareket yapılıyor.

sinancnc

hocam bunca zaman sonra konuda bir ilerleme varmı konuyu bıraktınızmı. Bence mekanik hareket çözülür elektronikte zati siz doayenlerdensiniz. bence en büyük sorun enerji olacakır.
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

mierdogan

Selam

Bu tür gait trainerleri yapmak için biraz yüksek bir sistem kullanmalısınız. Kalçalar ve diz için 2 şer motordan (veya pinömatik) 4 motor kullanacaksınız DC motor kafadan elenmeli ve servo kullanmalısınız sistem küçük olmalı bu yüzden motor çıkışlarında planet redüktörler olmalı. hız çok yüksek olamaz diye düşünüyorum adım attığı zeminde referans alacağı bant tarzı bir sistem olursa biraz daha kolay olacaktır lakin burada özellikle üniversite hastanelerinde kullanılan gait trainerlerde pinomatik kullanılır genelde ve kompresöz odası vardır. mobil olanlarda görüntü biraz fantastik ama imkansız değil.

mekanik kısımda deli gibi lazer kesim ve büküm işlemi yapılmalı. ayrıca açı ölçer olmalı tork metre olmalı encoder olmalı ve bu sensörleri koyacağınız yerleri önceden bilmeniz gerekmektedir. konu çok geniş şöylesine bi karaladım

Not: Tek kişinin çalışması ile 10 seneye biter bence tabii hakkını vererek yapmak istenirse.

Saygılar
"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

F®T

dediklerine katlıyorum.zaten bu proje tek kişinin başaracağı bir iş değil.değişik alandaki mühendislerin oluşturduğu bir ekip ile yapılacak çalışmayla sonuçlanır.burda mekanik hareketler, mekanik sistemin ağırlığı.mekanik iskeletin dengesi.kontrol sistemi algoritmasının bulanık mantık olarak tasarlanması gibi çok ciddi detaylar var.
tabi bu tip hafif dengeli ve güzel kontrol olanağı kullanım basitliği olan bir sistem bu tip hastalar için bulunmaz bir nimet olur.