Lcdye Küçük Yazı

Başlatan Sıfır, 13 Temmuz 2014, 13:59:53

Sıfır

Ete Hocam, ben hesap makinesi projem için lcd ye "=" koymak istiyorum ama "=" ve sonuç 2. satırda küçük yazmalı.Yani şöyle:

2 x 16
       =32(bu satırın küçük olduğunu varsayın)

Bunu nasıl yapabilirim?Bir de tarama sistemini nasıl yapabilirim pic de pin kalmadı :S?

ete

Nasıl bir display söz konusu bilemiyorum. Küçük yazma ancak grafik LCD displayde söz konusu olabilirki bunu yapmak senin için çok zor. Normal displayde ise nispeten kolay,
2 x 16
. . . . .=32
şeklinde bir ekran düzeni için,
LCD nin ilk sırasına 2 x 16 yazdırılır
LCD nin 2. satırında önce 2 x 16 yazısı kadar karekter atlanır. 2 boşluk x boşluk 16 demek 7 karekter demektir. O halde LDOUT $FE,$C0+7 yada en iyisi LCDOUT $FE,$C7,"=",dec sonuc şeklinde yazılır.
Burada sonuc 32 rakamını tutan değişken anlamına kullanılmıştır.

Şemanı görmeden neyi nasıl yapacağını söyleyemem. Port Çoğullama denilen bir sistem vardır. Bazen pin sayısı yetmediği zaman port çoğullama yaparız. Bu işi hem giriş pinleri hemde çıkış pinlerini artırmak için yapabiliriz. Ancak bazı kontrollerin zorluğu nedeni ile bazı çıkışları çoğullanmış olanlara zor olanları da direk pinlere vermek daha akıllıca olur. Aynı işlem giriş pinleri içinde söz konusudur.
Şimdi bana port çoğullama nasıl yapılıyor diye sorma bu konuda ders notu yazdım. Oradan okuyabilirsin.

Bir kaç günden beri sorduğunuz soruların en azından bir düzinesini sormamanız gerekirdi. Israrla tepeden inme yapmaya çalışıyorsunuz. Her öğrenme işinin bir alfabesi bir genel kültürü vardır. Programcılığında öyledir. Sizin yaptığınız gibi her yere bir anda sıfırdan dalmak hiç iyi sonuçlar getirmez aksine sizide bizide bıktırır. Şu anda bıkma noktasına doğru en azından ben hızla yaklaşıyorum. Ders çalışarak yada dersleri takip ederek sindire sindire öğrenmeniz gereken şeyleri burada sürekli sorarak geçmeye çalışıyorsunuz buda cevap yazmak zorunda olanlara sıkıntı veriyor. Lütfen bu işe bir sınır koyun. Bak sınırı ben koymuyorum yine sınırı siz koyun biraz dersleri takip edin genel bilginizi artırın sonra işinize devam edin.

Ete