18F4550 USB-PC BAĞLANTISI

Başlatan Okay57, 26 Temmuz 2014, 16:11:22

Okay57

Merhaba arkadaşlar.PIC 18F4550 ile bir proje yapıyorum.Amacım bilgisayardaki arayüzle doğru akımı ayarlayarak bir D.A. motorunu süreceğim. Örneğin arayüzden 1 sayısını PIC e göndererek PIC 1 Ampere karşılık gelen PWM üretecek ve doğru akım üreten cihaza gönderecek ve cihazda 1 Amperlik doğru akımı motora uygulayacak.
Yaşadığım sorun şu:  0.3 Amper değerine kadar PC-PIC18F4550 bağlantısı normal olarak çalışmakta ama akımı 0.4 Ampere çıkarttığımda anda usb bağlantısı kopuyor.Acaba neden olabilir arkadaşlar?
Bir de arkadaşlar bu problemle başa çıkmaya çalışırken şunu denedim onuda sizle paylaşayım.Motor sargılarına paralel olarak  akkor flamanlı lamba bağladığımda usb bağlantısı 1 Ampere kadar kopmuyor bu sefer  1 Amperden sonra usb bağlantısı kopuyor.
Çok acil yardımcı olursanız sevinirim.

gogoce

yük ile pici farklı kaynaklardan besle

7805 ve pic beslemelesine 100nF kondansatör ekle

projeyi paylaşabilirmsiin bilmiyorum ama şema olsaydı belki ustalar benden daha fazla yorum yapabilirler idi

saygılar
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

Okay57

yükle pici ayrı besliyorum,100nf ım var beslememde.Ama pwm devreye takılı olmayıp ve cihazımı dışardan da ayrı bir kaynaktan beslesem bile usb bağlantım kopuyor(motor bağlı).Şu da var ki cihazımın çıkışıyla akkor lamba beslediğimde usb bağlantım hiçbir zaman kopmuyor.ama motora uygulanan akım değeri 0.4A  oldugu anda usb bağlantım kopuyor.

mesut25

pıc beslemesıne bagladıgın paralel kondansatörü yükseltmeyi denediniz mi

mesut25

birde şu sormak isterim  hangi derleyiciyi kulanıyorsunuz mıcrocode studio da mı derlediniz

Burak

100 nf değerini 47-470 uf değerleri arasında sığaç değerleri ile değiştirmeyi deneyin . Ve ayrıca motora paralel olacak şekilde flyback diyodu bağlayın . ..

http://i.imgur.com/m0kX2.png
Ω Gens Una Sumus Ω

Okay57

Arkdaşlar pıc usb sorununu şimdilik çözdüm.cihaz ve motorun manyetik alanından bilgisayar ve pıc devresi etkilendiğinden usb kopuyırmus.bunları uzağa cekince düzeldi.bir de pwm i r-c devresi ile 0-5 volt dc gerilime dönüştürdüm şimdilik sıkıntı yok ama sonra sıkıntı cıkar diye düşünüyorum cünkü her seyden nem kapıyor.bende bu yüzden tlp250 ile pwem ve 0-5v dc gerilimi yalıtmak istiyorum. bir devre kurdum ama 0.1volt yapması gereken pwm tlp250 nin 2.ve 3. pinlerine uygulandığında 6 nol uuctan 0.4 volt almaktayım.(TLP250 nin 5. ve 8.   pinlerine pıc devresine uygulanan besleme ger.den bağımsız 5 volt uyguladım)neden 0.1volt cıkıs vereceğine 0.4 volt cıkış veriyor?