M

Uzak Noktadaki PIC i Proğramlamak

Başlatan mustafa48, 23 Kasım 2011, 14:40:05

mustafa48

Düşününkü uzak noktada bir veya bir kaç PIC var. Bunlar kablo yada RF olarak birbirlerine bağlı. Bir noktadaki Master diyebileceğimiz
PIC ile diğer PIC lere proğram atmak mümkünmüdür. Diyelim ki uzaktaki slave PIC önceden led yakıp söndürüyordu. Yeni yazılımda
LCD den bir şeyler yapıyor. Burada aklınıza hemen donanım gelebilir. Ama kafanıza fazla takmayın.Maksat uzaktaki bir PIC in yazılımını
değiştirmek olmalı. Biraz abestmi düşünüyorum bilmiyorum ama gün gelir lazım olur diyorum.

inventor

Bence mümkün ama uzak noktada iki pic kullanmak lazım. Birisinin programı yeniden yazılacak. Yazmadan öncede silinecek. Dolayısı ile bizim gönderdiğimiz verileri işleyecek bir işlemci olmalı. ,denemek lazım ama bence sorun olmaz diye düşünüyorum
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

ete

Elektronik dünyasında olmayacak şey yoktur. Ancak bu dediğini yapabilmek için 40 fırın ekmek yemek lazım.
Şu andaki bilgim ile bunu yapacak durumda değilim. İleride ne olur bilemem. Yapacak durumda değilim diyorum çünkü yapılacak işlere bir göz atınca boyumu aştığını anlıyorum. Nedir yapılacak işler;
- Bir çalışan devre olacak üzerinde bir Pic işlemcisi olacak.
- İkinci bir devre yada sistem oalcak bu sistem birinci sistemi yeniden programlayabilecek.
- Yeniden yazılacak programın bir şekilde alınıp bir yerlere yerleştirilmesi gerekir. Bunu PC arayüzü kullanarak kolaylıkla yapabiliyoruz. Peki uzakta bu iş nasıl olacak? Olması beklenen şey ikinci sisteme uzaktan seri yolla programı aktarabilmeliyiz.
Daha sonra bir komut yollayarak ikinci sistemin birinci sisteme verilen programı yazdırabilmeliyiz. İşin bu noktası benim için mechul işte.

Ete

inventor

Eeprom kopyalama cihazları var piyasada. Bir ara çok popülerdi. Yurt dışından gelen bir cihaz vardı bizim ustada. Eepromu takıyor,okutuyor sonra yenisini takıp yazdırıyor. Çoğu kişi görmüştür bu cihazlardan. Sonuçta bir veri bir yerlerden alınıp bir yere depolanıyor ve sonrada tekrar başka bir eeproma yazılabiliyor. Sonuçta seri bilgi gönderiliyor.

Geçenlerde bir programlayıcı aradım. Motorola ürünü olan bir işlemcinin ( 64K ) programlanması gerekiyordu. Kodunu hatırlamıyorum şimdi. Birkaç tanıdık aracılığı ile bir arkadaşa ulaştık. Elinde kopyalayıcı diye tabir ettiği bir cihaz var. Bizim işlemciyi destekliyormuş. Aynı işlemi orada gerçekleştirdi. PC arayüzü kullanmadan.

Yine mikrodalga seviye sensörlerinin programlanmasıda bu şekilde oluyor. İçinde Atmel işlemci var. Siz ön panelde gerekli değerleri giriyorsunuz sonrasında bu paneli hangi cihaza takarsanız o cihaza verileri gönderebiliyorsunuz. Ya da cihazdan panale download yapabiliyoprsunuz. Bu sistemin aynısı yeni tip Driver larda da kullanılıyor.

Ama işin üstadı "benim için zor " diyorsa nedenini bilmek lazım. Mutlaka bir engel olmalı,bu kadar kolay değilmiş diye düşünmeye başladım

Selam
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

mustafa48

Sanırım hepimiz seri iletişimde bugüne kadar hep data yada bir takım karekterler gönderip aldık.
Bir proğramı yada komut satırını göndermek hiç düşünemedim. Yada bir txt dosyası yollamak.
Inventorun dediği gibi uzakta ikinci bir PIC kullanmak (yüksek kapasiteli) akla yatkın gibi geliyor.
Veya USB kullanarak çözümler olabilirmi.Malum donanımsal usb olan PIC ler var. İşin özünde
bir çıkış noktası yakalamaya çalışıyorum. ETE bu işe zor diyorsa bunu yapabilmek için çalışmalıyız.
Ama hep birlikte.Sağolsun hep o bize destek oluyor.

aliguzel1954@mynet.com

araç kontak anahtarlarının ciplerinin kodları internet üzerinden gönderiliyor ve anahtarcıdakı işlemi gören adaptörle işlem yapılan anahtara yüklenebiliyor.ayrıca programlayıcıyı proğramlanacak picin bulunduğu karta devre şeması ile ekleyerek ve pice ıcsp bağlantı ve bunu internet bağlantısı ile  bilgisayar üzerindeki yazılımdan pice hex gönderilebilir.buna örnek olarak yazıcıları bilgisayara tanıtıp çalıştırmak ve gönderileni yazdırmak mümkün olduğu gibi. .yazıcılar için usb bağlantılı kablosuz repetar

greatgonzo

Arkadaşlar KAZIMUGUR arkadaşımızın altını çizdiği nokta mesnet noktası. Bootloader sistemiz anladığım kadarıyla özellikle bu iş için dizayn edilmiş. Hatta dataseetlerde dikkat ettiyseniz sadece 2 bacakla progrmalama yapılabiliyor. Pic bazında aslında teknoloji hazır aslında. İşi devre olarak karmaşıklaştıran bazı bacakların normal devresinden ayrılma gerekliliği. RX ve TX bacakları bu iş için kullanılıyor diye hatırlıyorum. Bootloaderı tetikleyende rb0 bacağı kesmesi. Bu kesme ile program hafızası 0 noktadan yani bootloaderı yüklüyor ve arkasında boot loadet rx tx bacakları vasıtası ile programı hafızada 'kendi bitiminden' sonrasına yüklüyor. Budurumda bana göre 2. bir pic şart. Zira devredeki ayrılması gerekn bacakları ayırması ve kendi hafızasından sağlıklı biçimde yüklemesi için kaçınılmaz görünüyor.

Asıl problemde kablosuz kısmında çıkacak. Zira kullandığımız rf modüller byte byte veri transferi yapıyor anormal yavaşlar. Yavaşlığını dramatikleştiren bir diğer noktada hata payları. Üniversitelerin birinde bir proje ödevine denk geldim geçen gün. Udea modülü pc ye bağlayıp terminalden deniyorlar ve belirtilene göre en iyi ihtimalle %35 gibi bir doğruluk payı ile çalışıyor. Her 100 bayttan 35 i sağlam ulaşıyor. Bu durumda bozukları tespit edip doğru baytları tekrar istemek lazım. Buda özel protokol ister gibime geliyor. Senkron bağlantının  genellikle asenkron bağlantıdan yavaş olduğuda ayrı bir parametre.  Heralde bu tarz bir işlemde bluetooth tarzı lisanslı ama daha hızlı ve güveni bir  sistem tercih edilse daha doğru olur.

Sonuç olarak bence zannedildiğinden  daha kolay ama daha maliyetli bir hadise. Belkide sadece hafızasındaki programı, yukarda bahsettiğim şekilde taşıyacak bir devre daha sağlıklı ve ucuz olabilir. Bir nevi program kovası. :-) Denemeye cesaret eden arkadaşımız olursa merakla bekliyorum :-)

İyi çalışmalar.