NPN Transistör ile Röle Sürücü Problem

Başlatan mehmud, 01 Ağustos 2014, 19:00:27

mehmud

Merhaba,
Bir geliştirme kartından sinyal vererek röle açıp kapatmak istiyorum.
İnternetten aşağıdaki devreyi buldum ve breadboard üzerinde kurdum.
Röleyi süremiyorum. Click sesi gelmiyor.(röle sağlam uln2803 ile sürebildim fakat bana tekli sürme imkanı da gerekiyor)
Aşağıya multimetrenin voltmetre kademesinde yaptığım ölçümlerin sonuçlarını yazıyorum:
-transistör base'ine 3.3v verdiğimde:
*röle bağlı değilse 5.12v çıkış alabiliyorum
*röle bağlı olduğunda 0.36v çıkış alabiliyorum

-transistör base'ine 0v verdiğimde:
*röle bağlı değilse 0.6v çıkış alıyorum
*röle bağlı ise 0v çıkış alabiliyorum.

Röleyi bağladığımda voltun bu şekilde düşmesinin ya da normalde ölçtüğüm 5.12 voltun, 5 voltluk röleyi sürememe sebebi nedir?
Yardımlarınızı bekliyorum.

ete

R1 direncini 1K olarak değiştir. Kullandığın transistör NPN dir ve HIGH lojik ile çalışır. Bu nedenle transistörün Beys indeki 1K dirence +5V vermen gerekir. Böylece röle çekecektir. LOW yani GND verdiğinde ise röle bırakacak çekmeyecektir.

Ete

mehmud

Hocam kullandığım cihaz 3.3v ve max 4mA çıkış verebiliyor.(high ve low olarak ayarlanabilen)
Ne önerirsiniz?
Orada mosfet yada darlington transistör kullanmak gerekir. Mosfet sanırım 3,3v ile tetiklenmez sen en iyisi npn darlington transistör araştır. Bc5xx veya bc6xx serilerinden birisi darlington idi.
Ete

mg1980

Bazı rolelerde +,- kutup vardır.Bir de buna dikkat edin.

mehmud

Yaptığım ölçümlerde 3.3v ile transistörü tetikleyip 5v'u anahtarlayabildiğimi gördüm.

Transistör base'ine uygulanan akımı, transistörün kazancıyla çarparak; transistörün tetiklediği 5v gerilimin, max akım değerini bulabiliyoruz galiba.
Bu değer de rölenin çekeceği akım değerinin altında olursa röle çalışmıyor. Yani benim durumumda sorun gerilimde değil akımda.
Yanlışlık yaptıysam düzeltin. Sadece aklımda bu sorunun neden oluştuğu sorusuna karşılık vermek istiyorum.
(normal transistör ile niçin çalışmadı da darlington ile çalıştı?)
--------------------------
Sonuç: 1k direnç ve darlington transistör ile sorunum çözüldü. Allah razı olsun.

medes

(normal transistör ile niçin çalışmadı da darlington ile çalıştı?)
senin transistörlerin çalışma kuralları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığından kaynaklanmaktadır benim anladığım sen 1k
direnç ile çalıştırılması gerektiği fikri ile hareketle çalıştımaya uğraşıyorsun halbuki 1k direnç 5v ile çalışan devrelerde genelde
kullanılmakta senin devren 3,3v ile çalışıyor ise tek yapman transistöre istenilen akımı uygulamak o zaman 1k direnç yerine
220ohm ile 470ohm arası bir değer direnç kullanman gerekli o zaman normal transistör ile çalışır.

mehmud

Elektronikten anlamadığım doğru, hobi olarak birşeyler deniyorum ve çalışmayınca da size danışıyorum.
Bu arada 220 ve 470 ohm ile ayrı ayrı denedim malesef çalışmadı.
Darlington benim işimi görüyor, o yüzden sıkıntı yok.

bilsisco

Ben yukarda paylaştığın röleli devrenin aynısını BC337 genel amaçlı transistörle sürüyorum.
üstelik 3 farklı marka 5VDC röle kullanmışım devremde, hepsi çalışıyor.

ete

Bir noktayı gözden kaçırıyorsunuz. Röleyi sürecek çıkış yalnızca 4 ma akım veriyor. Bu kadar akımla sizin normal devreleriniz çalışmaz. Bu nedenle darlington transistör önermiştim.
Üstelik tetik sinyalide tam 5v değil. Buda ikinci olumsuz taraf. Sonuçta çözüm darlington transistör.

Ete