Triyak problemi

Başlatan Burak, 06 Ağustos 2014, 23:37:32

Burak

Hocam Merhaba ;

Linkteki devrenin aynısını kurdum , Akkor flamanlı lambanın dimlenmesi amacıyla kullanıyorum , sorunsuz çalışıyor ama bir problem var . Sadece şebeke gerilimi kesilip geri geldiğinde anlık olarak lambada flash etkisi oluşuyor yani yanıp sönüyor süper hızlı bir şekilde . Onu nasıl yok edebiliriz ?

Şunuda ayrıca belirteyim , pic beslemesi kaldırılmaksızın sadece triyak üstündeki gerilim gidip geldiğindede aynı şey oluyor ..

Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Aklıma gelen tek tedbir , control ucu ile Gnd arasına 100nf kondansatör bağlamak oluyor. Ancak triac üzerindeki gerilimin gidip gelmesi bu sorunu yaratıyorsa bu tedbirde işe yaramayacaktır. Sorun triac tarafında demek oluyor. O kısım için tecrübem yok denecek kadar az. İlk gerilim verildiğinde anlık olarak triac ın kesime götürülmesi gerekir.

Ete

Burak

Bugün MOC ile Triyak'ın Gate'i arasındaki 220 ohmluk direnci kaldıracağım ve tekrar deneyeceğim ... Eğer sorun bu ilk enerjilenme anındaki istemsiz anlık tetiklenme ise artık o direnci devreye enerjilenmeden hemen sonra sokacak bir sistem tasarlamam gerekiyor .. Bu arada belki işe yarar diye bu Triyak sürücü devrelerdeki snubber elemalarınıda ekledim lakin hiç bir değişiklik olmadı ...
Aklınıza bişi gelirse yine yazın hocam
kolay gelsin .
Ω Gens Una Sumus Ω

İlyas KAYA

Kullandığınız triyak nedir ? Kırılma gerilimini ilk enerjilenme anında geçiyor olabilirsiniz. Bir anahtar bağlayın deneyin.
Anahtar kapandığında oluşan arklar size yüksek gerilim üretir.
Bu da triyakın tetiklenmesine yol açar.
Kırılma gerilimi yüksek olan bir triyak yada yüksek gerilimi absorve etmek için bir devre kurun.

Mesela T1 ve T2 bacaklarına 1000v 100n gibi bir kondansatör bağlayın.
Kondansatör boş iken kısa devre gibi davranır.
İlk gerilimi absorve edecektir.
Eğer 100n yeterli gelmezse kapasiteyi biraz daha arttın 470n gibi bir kondasatör bağlayın.
Tekrar yeterli gelmez ise wat lı dirence seri daha yüksek kapasiteli deneyin.
Büyük ihtimal düzelecektir.

En kötü ihtimal ile "TURN ON" devresi kurun. Elektrik geldikten 2 sn sonra triyakın beslemesi verilsin.

Aklıma gelenler bunlar.

Selametle.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Burak

Merhaba İlyas abi;
Kullandigim Triyak Bta16 .. Yuk olarak bagli olan sey ise 100 wattlik akkor flamanli bir lamba

Turn on devresi nasil bir devre ilyas abi ?

Bu arada moc3051 ile triac gate ucundaki 220 ohmluk direnci kaldirinca bu problem ortadan kalkiyor .. Nasil bir cozum bulabiliriz ?
Ω Gens Una Sumus Ω

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 07 Ağustos 2014, 13:31:22
Merhaba İlyas abi;
Kullandigim Triyak Bta16 .. Yuk olarak bagli olan sey ise 100 wattlik akkor flamanli bir lamba

Turn on devresi nasil bir devre ilyas abi ?

Bu arada moc3051 ile triac gate ucundaki 220 ohmluk direnci kaldirinca bu problem ortadan kalkiyor .. Nasil bir cozum bulabiliriz ?

Turn on devresine googledan arama ile ulaşabilirsin. Kolay bir devredir.
Enerji geldiğinde ayarlanan süre sonunda roleyi çeker ve öylece kalır.

moc3051 için aynen benimde söylediğim gibi datasheet'inde zaten hazır devresi var. Figure 13 deki devreyi yapabilirsin.

Yalnız moc3051 'in çıkışı kapatması için minimum 200us ye ihtiyacı var. Sizin de gördüğünüz bu 200us lik bir yanıp sönme olabilir.

figure 13 deki kondansatör ve direnç ile yapılan devre işini görecektir diye tahmin ediyorum.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Burak

Çok teşekkür ederim İlyas Abi ,

Sebebini bilmiyorum ama dün işe yaramayan snubber devresi bugün çalıştı ve işe yaradı ... Artık o bahsettiğim sorun gerçekleşmiyor .. Bu turn on devresinide başka birşey için kullanacağım çok yararlı birşeye benziyor ..

İyi çalışmalar ..
Ω Gens Una Sumus Ω

gogoce

snuber devresi faydalı olabilirmi acaba ustalar aklıma geldiği için söylüyorum

saygılar
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar