18F4550 usb bootloader

Başlatan BİDİL, 11 Ağustos 2014, 13:15:55

BİDİL

Arkadaşlar Merhaba;

Pic 18f4450'nin USB özelliğini kullanarak Pc'den doğrudan program yüklemek için basit bir çalışma yapmaya çalışıyorum. Devrei bord üzerinde kurdum ve usb_bootloader.hex dosyasını norrmal bir programlayıcı ile yükledim. Pc ile pic arasında usb kablosunu bağladığımda donanımı tanıyor. Microchip  USB HID Blootloder v.2 programı ile hex dosyamı yükledim. Bu raya kadar herhangibir sorun ile karşılaşmadım.
Sorun; yüklediğim hex dosyasını devreme taktığımda devrenin çalışmaması ( aynı dosyayı piccit2 ile yüklediğimde devre çalışıor).

Normal şartlarda devre 4 mhz ile çalışıyor. Ancak Blootloder devresi 20 mhz ile çalışıyor. Sorunun Fuse ayarlarından olduğunu düşünüyorum ancak ne yapacağımı bilemedim ve tıkandım. Devreyi 20 mhz ayarladım ama yine olmadı. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliorum.

Config ayarlarım aşağıdaki gibidir;
    __CONFIG _CONFIG1L, _PLLDIV_5_1L & _CPUDIV_OSC1_PLL2_1L;20MHZ
    ;__CONFIG _CONFIG1L, _PLLDIV_1_1L & _CPUDIV_OSC1_PLL2_1L ; 4MHZ

__CONFIG _CONFIG1H, _FOSC_HS_1H &_FCMEN_OFF_1H &_IESO_OFF_1H; 20 MHZ
    ;__CONFIG _CONFIG1H, _FOSC_XT_XT_1H &_FCMEN_OFF_1H &_IESO_OFF_1H;4 MHZ
    __CONFIG _CONFIG2L, _PWRT_ON_2L & _BOR_ON_2L &  _VREGEN_OFF_2L
    __CONFIG _CONFIG2H, _WDT_ON_2H   
    __CONFIG _CONFIG3H, _MCLRE_OFF_3H & _LPT1OSC_OFF_3H & _PBADEN_OFF_3H & _CCP2MX_OFF_3H   
    __CONFIG _CONFIG4L, _STVREN_OFF_4L & _LVP_OFF_4L &_XINST_OFF_4L  & _DEBUG_OFF_4L   
    __CONFIG _CONFIG5L, _CP0_OFF_5L & _CP1_OFF_5L & _CP2_OFF_5L & _CP3_OFF_5L 
    __CONFIG _CONFIG6L, _WRT0_OFF_6L & _WRT1_OFF_6L & _WRT2_OFF_6L & _WRT3_OFF_6L
    __CONFIG _CONFIG6H, _WRTB_OFF_6H & _WRTC_OFF_6H  & _WRTD_OFF_6H
    __CONFIG _CONFIG7L, _EBTR0_OFF_7L & _EBTR1_OFF_7L & _EBTR2_OFF_7L & _EBTR3_OFF_7L

gogoce

önceden yüklediğin bootloader programı ile senin yazdığın programın aynı frekansta olması gerekiyor diye sanıyorum . Çünkü bootloader programlarında her frekansta veriliyor . 4,6,8,10,20 mhz gibi .Kendi programını yükledikten sonra genellikle bootloader programını sileyim mi diye sorar . Bunu da silmemen gerekiyor diye biliyorum .
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar