RÖLE SORUNU

Başlatan EMKE, 22 Ağustos 2014, 21:03:05

EMKE

Arkadaşlar iyi akşamlar yeni tasarladığım bir kartta şöyle bir sıkıntım var sistemde 13 tane 12 volt dc röle var röleleri bc547 ile kontrol ediyorum gnd ye akıyor transistör üzerinden bundan dolayı rölelerin bir uçlarıda köprü diyot çıkısında 12 volta bağlı direk buraya kadar herşey normal sıkıntı ise şöyle röleleri 74hc595 ile transistörleri kontrol ediyorum röleler flip flop tarzı çalışma ve bekleme zamanları ile sırayla 1den 13 e kadar çalışıyor ve kontaklarından 220vac ile selenoidleri çalışıtryorum ama arada bazı röleler çekmiyor gibi oluyor ama çıkışları boşta ölçtüğümde normal çalışıyor ve sırayla 220vac görebiliyorum röle kontak çıkışlarında burdaki gibi bir hata veya sıkıntıyla karşılaşan arkaşlardan yorum bekliyorum teşekkürler.

İlyas KAYA

Şemanızı eklerseniz kontrol edelim.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

EMKE

Şemanın hepsini çizmedim zaten geri kalan rölelerde bu şekilde bağlı

Maxim

bc547 o röleleri çektirecek akıma sahipmi ? (max collector akımı 100ma yazıyor)
bc337 kullansanıza (800ma)

EMKE

benim kullandığım rölenin datashetini inceledim şimdi 12vdc 'de 16.7ma çekiyor bence bc547 yeterli .

İlyas KAYA

Şemada bir sorun görünmüyor.
Tüm çıkışlar aktif olduğunda entegre transistörleri tam süremiyor olabilir. 2K2 olan dirençleri 1K ile değiştirip deneyin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

rexo

Rolelerin besleme hattının en yakın yerine   1000 uf   atacaksınız ,voltaj çokmesi oluşuyor ,

7805 in çıkışındaki 10 uf  regülasyon filitresi için doğru değer  ancak bu vdd hatı rolelerin beslemesine mesafeli bir uzunlukta ise işte o zaman role beslemelerinin en yakınına en az 470uf veya 1000 uf  kondansatör kullanacaksınız.