Ynt: satranç saati

Başlatan AB ELEKTRONİK, 28 Ağustos 2014, 15:57:23

AB ELEKTRONİK

selam herkeze
arkadaşlar satraç saati yapmam gerekiyor ama ben satraç nasıl oynandıgını bilmiyorum ve satraç saat leri konusundada hiç bir bilgim yok malesef elinizde butür bir proje olan arkadaşlar varsa yardımcı olur sanız sevinirim saygılarımla şimdiden sonsuz teşekkürler

~ENES~

Kardeşim bi arastirma yap önce veri topla bilgi edin en azından ne ise yarayacak Nasil bisey olacak bunları bul buraya koy yardimci olalim olur mu ..

Enes GÜNAYDIN
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

AB ELEKTRONİK

selam
hocam zaten bu konuda bilgi bula bilseydim buraya yapılmışını koyardım bütün prblem bu konuda hiç bir bilgimin olmaması ve bilgi bulamamamdan kaynaklanıyor satraç oynamayı bilen arkadaşların mutlaka bukonuda bilgileri vardır ama benim tanıdıgım kimse yok satraç bilen yada saati konusunda yinede ilgilendiginiz için sonsuz teşekkurler hocam saygılarımla

BİDİL

TURNUVA KURALLARI

Madde 6: Satranç saati

6.1    "Satranç saati" bir anda sadece birinin çalışabildiği iki zaman göstergesi olan saattir.
Satranç Kurallarındaki "Saat" bu iki zaman göstergesinden biri anlamına gelir.
"Bayrağın düşmesi" bir oyuncunun verilen süresinin bittiği anlamına gelir.

6.2 Satranç saati kullanıldığında, her oyuncu verilen sürede belli bir sayıda hamleyi veya hamlelerinin tamamını yapmalıdır, ve/veya her hamleden sonra bir ek zaman verilebilir. Tüm bunlar en başta belirlenmelidir. Oyuncu tarafından kullanılmayan zaman bir sonraki süreye "zaman gecikmesi – time delay" modu dışında eklenir.

Zaman gecikmesi modunda her iki oyuncunun bir "ana düşünme süresi" vardır. Her hamle için "sabit ekstra süre" de verilir. Ana düşünme süresi sabit süre tamamlandıktan sonra başlar.Sabit süre tamamlanmadan oyuncu saatini durdurursa, sabit sürenin ne kadarının kullanıldığına bakılmaksızın,sabit ana düşünme süresi değişmez.

6.3    Her zaman göstergesinde bir "bayrak" vardır. Bayrak düşer düşmez, Madde 6.2'deki koşullar kontrol edilmelidir.

6.4    Satranç saatinin nereye konacağına hakem karar verir.

6.5    Oyunun başlangıcı olarak belirlenen zamanda, beyazlara sahip olan oyuncunun saati başlatılır.

6.6    Satranç tahtasına oturumun belirlenen saatinden bir saatten geç gelen oyuncu oyunu kaybedecektir (yarışma kuralları veya hakem aksini söylemediği sürece).

6.7   
(a)  Oyun sırasında hamlesini yapan oyuncu kendi saatini durdurur ve rakibinin saatini başlatır. Oyuncu saatini durdurana kadar, yapılan hamle oyunu bitirmediği sürece, hamlesi bitmiş sayılmaz. (Bkz. Madde 5.1, 5.2 ve5.3) Satranç tahtasında yapılan hamle ile kendi saatini durdurup, rakibin saatini başlatması arasında geçen süre oyuncuya verilen süreden sayılır.
(b)  Oyuncu saati hamle yaptığı eliyle durdurmalıdır. Parmağı düğmenin üstünde tutmak veya beklemek yasaktır.
(c)  Oyuncular saati uygun şekilde kullanmalıdırlar. Kuvvetle yumruk atmak, kaldırmak veya devirmek yasaktır. Uygunsuz saat kullanımı Madde 13.4'e göre cezalandırılacaktır.

6.8    Hakem bayrağın düştüğünü belirlediğinde veya oyunculardan biri bayrağın düştüğünü söyleyen haklı bir iddiada bulunduğunda bayrak düşmüş sayılır.

6.9    Madde 5.1, 5.2 ve 5.3'ün uygulandığı durumlar dışında, oyuncu verilen sürede gereken sayıda hamle yapamazsa, oyunu kaybeder. En başarısız karşı hamlelere rağmen, bir seri geçerli hamleyle rakibi mat edecek pozisyon yoksa, oyun beraberedir.

6.10  Bozukluk görülmemesi durumunda saatlerin göstergesi geçerlidir. Bozukluğu görülen saat değiştirilir. Hakem değiştirilen saat üstünde gösterilecek süreyi belirlerken, en iyi şekilde karar verecektir.

6.11  Eğer her iki bayrak düşmüşse ve hangisinin önce düştüğünü söylemek imkansızsa, oyun devam eder.

6.12
(a)  Oyunun durdurulması gerekiyorsa, hakem saatleri durdurur
(b)  Oyuncu hakemin yardımını istemek için saati durdurabilir.
(c)  Oyunun ne zaman tekrar başlayacağına hakem karar verir.

6.13  Kuraldışı bir durum oluşur ve/veya taşlar bir önceki pozisyonlarına getirilmek zorunda kalınırsa, hakem saatlerdeki süreler için en iyi şekilde karar verecektir.

6.14  Satranç tahtasındaki o anki durumu, hamleleri ve yapılan hamle sayılarını ve saatleri gösteren ekranlar, monitörler ve gösteri panolarına oyun salonunda izin verilir. Ancak, oyuncu bu şekilde gösterilenler üzerinde bir iddiada bulunamaz.

BİDİL

Maça başlanmadan önde süre belirlenir.5 dak. 10 dak. 25 dak. 1 saat gibi maç süresi belirlenir.maça beyaz başlar ve hamlesini yapana kadar kendi dakikasını tüketir.Hamlesini yaptıktan sonra butona basar ve rakibin zamanı azalmaya baslar.

Kısacası ayarlabilir maksimum seviesi bulanan iki saatin iki buton ile birini durdurup diğerinin zamanını geriye doğru sayan saattir.

xoom

Satranç saati yapmak için Satranç bilmenize gerek yok.

AB ELEKTRONİK

selam
haklısınız galıba zaten pıc yazılımı yapmak için komutları da bilmeye gerekyok ucak kullanmak için pilot olmaya gerekyok kitap okumak için okuma yazma bilmeyede gerekyom degilmi saygı deger abiçigim sagolasın güzel fikirlerin için neyapalım bizim zekamız size eriş miyor degilmi saygılarımla

BİDİL

Muhakkak görmüşsünüzdür. Yinede fikir verir diye düşünüyorum..
Satranç Saati

xoom

Alıntı yapılan: AB ELEKTRONİK - 01 Eylül 2014, 00:23:03
selam
haklısınız galıba zaten pıc yazılımı yapmak için komutları da bilmeye gerekyok ucak kullanmak için pilot olmaya gerekyok kitap okumak için okuma yazma bilmeyede gerekyom degilmi saygı deger abiçigim sagolasın güzel fikirlerin için neyapalım bizim zekamız size eriş miyor degilmi saygılarımla
Eleştirileriniz  tamamen mantıksız Siz ben hiç birşey bilmiyorum pic mic kod mod hiç birşeyden anlamıyorum deseydiniz haklılık payınız olabilirdi.
Bir satranç saati nasıl çalışıyor google yazarsanız satranç saatinin nasıl çalıştığını öğrenirdiniz.
Göreceksiniz ki Satranç saati Programını yazmakla Satranç bilmek arasında bir ilişki olmadığını bileceksiniz.
Acıtasyona veya demogojiye gerek yok.. kaldı ki ben çok iyi biliyorum siz birşey bilmiyorsunuz gibi bir cümle kurmadım..

mitec

polemik yaratmak istemem ama bu konuşmalara kayıtsız kalamadım "xoom" son derece haklısın arkadaş senin iyi niyetini sanırım yanlış anlamış

gogoce

Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

AB ELEKTRONİK

selam
arkadaşlar hepinize sonsuz teşekkürler cok yardımcı oldunuz konuyu actıgıma acacagıma pişman ettiniz konuyu okadar cok saptırdınızkı konu sanki bilgi paylaşmak deyilde kendimi dedikotu sürtüşme hakaret varan herşey var ama maşallah hiç bilgiyok arkadaşlar bukonuya son veriyorum ben sizlerden hiç birşey sormadım sorma gibi kaflete düştügüm için hebinizden ayrı ayrı cok cok özür diliyorum hakkınızı helal edin hepiniz lütfen birdaha kimseye hiç birşey sormamayı ögrettiniz bana hani bir ata sözü varya tırnagın varsa başını kaşı derler bende ögle yapacagım herkeze tüm işlerinde başarılar dilerim allahıma emanet olun lutfen zamanızı aldıgım için tekrar cok özür diliyorum sizler cok haklısınız ben bögle bir gaflete düşüpde burada konu actıgım icin gercekten cok hatalı ve cok sucluyom sizler dederseniz dogrudur yanlış olan benim

gogoce

Arkadasim hicbisey bilmedigin konuda sana ilgili kurallar ve istedigin saatin calisir durumda videolari verildi alinmann anlami yok sayende bende dahil bunu ogrendik ama bu davranisin fevri ve yersiz
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar