Direnç parazit yapıyor ! ?

Başlatan baranekrem9, 30 Ağustos 2014, 00:28:16

baranekrem9

Ete hocam merhaba bir konuda engin donanım bilginize ihtiyacım var yardımlarınız bekliyorum :)

DS1307, 2X16 LCD ve 18F2550 kullanarak lcd de zamanı gösteriyorum sda ve scl de 10 ile pull up kristal sıkıntısız lcd de zaman işliyor ama çok garip bir durum var normalde pull up varken lcd de sanki aprazit varmıs gibi sönük ve taramalı sekılde zaman gösteriyor bıraz kurcaladım devreyı pull upları cıkarınca zaman duruyor ama lcd goruntusu cok net oluyor sızce problem nedir ? 3v kullanıyorum devre krıstalını degıstırdım suan 8 mhz bulunmakta.Teşekkürler şimdiden iyi çalışmalar.

rexo

Şema + program +varsa kart çizimi  nerede ? bunları verirseniz daha çabuk cevap alabilirsiniz.

ete

LCD 3V ta çalışmaz sende çalışıyor ise sorun budur. Daha önce görmediğim bir sorun bu. Benzer şeyler yüksek frekanslı çalışmalarda ortaya çıkıyor ama sende frekans 8Mhz olarak gözüküyor.

Basic de yazılmış bir program ise deneme amacı ile LCD komutlarına komut sürelerini uzatacak bir eklenti yapılabilir.
DEFINE LCD_COMMANDUS 2000 'Command delay time in us
DEFINE LCD_DATAUS 50 'Data delay time in us

LCD besleme bacaklarına 10mf kondansatör koyulabilir. Başka aklıma bir şey gelmiyor.

Ete

BİDİL

Bende benzer bir sorunla karşılaşmıştım. Ekran yenileme hızı çok fazla olduğunda yapabiliyor, azaltarak çözülmüştü.

ete

Sanki devrenin voltajı yada beslemeinin sağladığı akım yeterli değil de pullup dirençlerini bağlayınca ektradan çekilen akım LCD nin sönük kalmasına yol açıyormuş gibi bir durum var. Pullup direnç değerlerini iki katına çıakrtarak dene istersen bakalım düzelme olacakmı?

Ete

baranekrem9

kullandıgım elemanları belırttım proteusda devre cızmedım sureklı yaptıgım devrelerden bırı oldugu ıcın kodlarda standart zaten saatı ekranda goster olayı eskı calısan projelerdekınden kullandım. ete hocam gece son deneme olarak 877a kullandım 4 mhz krıstal vardı ve sorun devam edıyordu ama cok fazla degıl oncekıne gore ıyıdı aksam dedıklerınızı uygulayınca detaylı bır bılgı verırrım tesekkurler :)