GPS MODÜLÜ PATCH ANTENNA NASIL YAPILIR?

Başlatan trancequality, 06 Eylül 2014, 01:48:29

trancequality

Merhaba,

http://www.robotistan.c...-GPS-Modul,PR-1602.html

linkteki gps modülünü almayı düşünüyorum. Anten için pcb'de 3mm delik bırak diyor datasheet'inde. Özellikleri şu şekilde;

MediaTek MT3329 Single Chip
· L1 Frequency, C/A code, 66 channels
· Support up 210 PRN channels
· Jammer detection and reduction
· Multi-path detection and compensation
· Dimension: 16mm x 16mm x 6mm
· Patch Antenna Size: 15mm x 15mm x 4mm
· High Sensitivity: Up to -165 dBm tracking, superior urban performances1
· Position Accuracy:
o Without aid: 3m 2D-RMS
o DGPS (SBAS(WAAS,EGNOS,MSAS)):2.5m 2D-RMS
2
· Low Power Consumption: 48mA @ acquisition, 37mA @ tracking
· Low Shut-Down Power Consumption: 15uA, typical
· DGPS(WAAS/EGNOS/MSAS/GAGAN) support (Default: Enable)
· Max. Update Rate: up to 10Hz (Configurable by firmware)
· USB Interface support without extra bridge IC
· FCC E911 compliance and AGPS support (Offline mode : EPO valid up to 14 days )
· RoHS Compliant

1- Bu modül'den uydudaki atom saatinden UTC formatında kesin saat bilgisi ile koordinatları almak istiyorum. Aracıma takip için takıcam. Doğru bir modül müdür, yoksa farklı bir seçim mi yapmalıyım. Yapmalıysam Türkiye'de nerden satın almalıyım.

2- 66 Channel olayı nedir? Yoksa bu özellik fazla mıdır?

3- Patch antenna boyutlarını vermiş. 1 dB için standart boyutlar. Fakat bunu pcb'de çizerken nasıl çizmeliyim?

4- PCB'ye SMA konektör monte edip, harici bir http://www.direnc.net/GPS-ANTEN,PR-19852.html gps anten kullanmalı mıyım?

5- Varsa örnek çizim rica ediyorum.

BİDİL

iligli ürün tak kullan tipi, anteni zaten üzerinde, kompak bir ürün. birkaç kez kullandım iç mekanda çok sıkıntı çıkarıyor özellikle fixlenme noktasından.  Sürekli dışarıda kullanacaksan sorun yok.
araç için takip yapacaksan gsm modülede ihtiyacın olacak mı? yoksa hepsini boş verip GPRS'e geçsen dahamı iyi olur?

İlla Gps dersen harici antenli hazır ürün kullanmanı tavsiye ederim mesela
http://www.elektrovadi.com/GPS-CLICK,PR-1388.html

trancequality

Alıntı yapılan: BİDİL - 06 Eylül 2014, 09:32:48
iligli ürün tak kullan tipi, anteni zaten üzerinde, kompak bir ürün. birkaç kez kullandım iç mekanda çok sıkıntı çıkarıyor özellikle fixlenme noktasından.  Sürekli dışarıda kullanacaksan sorun yok.
araç için takip yapacaksan gsm modülede ihtiyacın olacak mı? yoksa hepsini boş verip GPRS'e geçsen dahamı iyi olur?

İlla Gps dersen harici antenli hazır ürün kullanmanı tavsiye ederim mesela
http://www.elektrovadi.com/GPS-CLICK,PR-1388.html

Anteni üzerinde derken? İçinde dahili anten modülü var diye tahmin ediyorum. Dışarıya sadece SMA dan gelen track ile bir anten çizeceğiz diye anladım ve ucuna anten bağlamalıyız bence (bağlanmayadabilir) çünkü patch yani yama antene ihtiyacı var. Siz bunu kullanmadıysanız belki o yüzden sıkıntı yaratmış olabilir mi?

Sadece gps lazım. Koordinat, saat, tarih ve hız bilgisi alıcam. Takip için demiştim; düzeltiyorum. Bana bu bilgiler lazım.

Sürekli araçta olacak cihaz. Dış mekan yani. Fakat metal kutu içinde olacağından harici antenli (sizin önerdiğinizi) kullanmak daha iyi olur diye düşünüyorum.

trancequality

Evet Global top tech. Buna harici yama anten gerekiyor tahminimce. Bilmediğimden söylüyorum. Yoksa niçin patch antenna size versin? 

Muhtemelen böyle bir şey olmalı:

Yoksa modül içindeki track ten mi bahsediyor? Eğer öyleyse harici anten kullanan gps modülüne göre daha zayıf çalışması çok normal değil mi? Ayrıca niçin lehim padi koymuşlar?

Ama bir de şöyle bir şey var : bkz. Ekteki resim

Bu da bana patch antenin modül içinde olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla yukarıdaki sisteme gerek kalmıyor. Bunların hangisi doğru?

BİDİL

Sevgili trancequality ;

Yama (patch antenna) anten dediğin zaten üzerinde. Seramik antenden bahsediyor. Pcb deki delik bu antenin bağlı olduğu pcb çift tarflı olduğundan alt (bottom) yüzündeki lehim senin pcb deki padlere veya yollara değmesin diye deklik del diyor.Burada dikkat edersen delikten söz ediliyor. sen pcb de buraya denk gelen yere yalnızca m3 delik deleceksin o kadar.

Yani söz ettiğin gibi ek bir anten takılması söz konusu değil. Öğle olsa idi zaten ön yüzeye seramik anten koymazlardı. Ayrıca güvenlik bölümünü iyi okumuşsundur, mutlaka elimizi antene sürmüyoruz.
Saygılar

BİDİL

Ek anten yok üstündekini kullanacağız. Verdiği ölçüler üstündeki seramik antenin ölçüleri, ölçmende fayda var.

trancequality

Şimdi daha net, çok teşekkür ederim. Peki bu modülü alıp almama konusunda bir sonraki sorumu sormak istiyorum. Sürekli dışarıda gezen bir araç içindeki metal kutu içinde olması bu modülün çalışmasını engeller mi? Metal kutu torpidonun üzerinde olacak örneğin. Yoksa metal kutudan herhangi bir gps antenin kablosunu çıkarıp sinyali hava yerine kablo yoluyla iletmem daha mı sağlıklı olur? Ona göre sizin önerdiğiniz harici antenli sistemi satın almak için karar vericem.

BİDİL

Bu tarz modülleri metal kutu yerine plastik kutuda kullanmalısın. Eğer torpidoda konumlandıracak isen harici antenli bir modül almanı tavsiye ederim. Bu antenlerin altındaki mıknatıstan faydalanabilirsin.
Ama çok açık söylüyorum üzerinde konuştuğumuz ürün torpidoda dahi verimli olacağından emin değilim.
Elbette bir bilgi alacaksın ama bu bilginin doğruluğu yetmez sürdürülebilir olmalı, onun için sen gel bu modülden vazgeç önerim u-blox olacaktır, hangisini kullanırsan kullan.

Bir önceki iletimde paylaştığım ürünü uzun zamandır kullanıyorum yaklaşık 30 farklı projede kullandım. Çok başarılı bir ürün.

Ama deney amaçlı yapacaksan ve maliyet açısından olaya yaklaşırsan bahsettin modülü plastik bir kutunun içinde cam kenarına koy test et. Modül değiştirmek kolay iş.

trancequality

Harici anten kullanmak bana da daha mantıklı geliyor o yüzden tavsiye ettiğiniz ürünün yerine aynı o tipte bir ublox marka modülü en kısa sürede nerden satın alabilirim?

trancequality

Ha pardon üzerinde ublox marka modül varmış. Mikroelektronika kalmış aklımda. Tamam mantıklı. Tavsiyeniz için teşekkür ederim